İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyagrama baktım keyfim yerine geldi. 17 sinden sonra bir sürü farklı senaryo var .Hareket berekttir

Güle güle tüm senaryoların aynı doğrultuda ip gibi birlleştiği yaz diyagramları...

• Potansiyel büyük dostlar. Sıcaklıkları 12-15 derece bandına indirebilecek güçte bir sistem ihtimali var. Ayrıca aslında sinir olurum son ana kadar değişime açık bir ULL(Yukarı seviye alçağı)'da inebilir. Ki eğer bu soğuk ve yağışlı hava dalgası bize eğer ULL şekli ile inip Azor'da kuzeyimizde Blokaj(Bloking) yaparsa sistemin süresi bir haftayı bulur. Düşünsenize bir hafta boyunca serin yağışlı ve kapalı bir hava. Hayalini kurması bile güzel:):umbrella_with_rain_drops::wind_face::cloud_with_rain:

Zaten geçen gün buna değinmiştim, modellerin ayın 15 inden sonra bir İskandinavya-İngiltere YB( Yükseği) veriyorlar. Bende buna dayanarak potansiyel yüksek. Eğer kısmette varsa sistem inebilir demiştim. Nitekim de bu gün sabah güncellemesinde Ecmwf sistemi inindirmiş.

Gfs ise hala sinoptiği güzel ama sistemi indirmiş değil. Zaten şuan indirmese bile sıkıntı yok. Vade uzun. İnmeyebilirde. Ama dediğim gibi bir ihtimal var ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Gfs de potansiyelin yüksek olduğunu 850hPa anamolide gözüküyor... Tabi bu bir ihtimal dir.

46dfba26646dceb.png

Ecmwf ise bildiğiniz sistemi indirmiş direk:):smiling_face:

aa563c2.png

Bu arada Gfs diyagramının kafası karışık. Yukarı yönlüde çok senaryo var, aşağı yönlü de. Ama yağış için bir mutabakat var gibi.

7e4c356a72dffc083ac7.png

Sstem olmamasından, ihtimali olması bile hiç yoktan iyidir. Takibe devam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Büyük ya da küçük, bir sistem gelmeli artık. Alibey barajını sık sık ziyaret ederim, ve şunu söyleyeyim, 10 senedir suyun bu kadar çekildiğini hatırlamıyorum. Şehirdeki vatandaşların kesinlikle bilinçlendirilmesi lazım, altyapının düzeltilmesi lazım, İstanbul susuzluğa dayanamaz bu aşırı nüfus karşısında. Umarım bu kış bol yağışlı geçer.

Not: İTÜ Meteoroloji mühendisliğinden Orhan Şen de susuzluğun sıkıntı olabileceğine dikkat çekmiş (Halk TV)

• Ecm ve Gem diyagramına göre sistem gelme ihtimali var 19-21 arası özellikle Gem diyagramında 850hpa 10'da ortalama uzun süre gitmiş senaryolar kümelenmeye başlamış. Ecm akşam gene verirse sistemi ortalaması biraz daha düşebilir. Gfs diyagramıda sistemi öngörüyordu 2 gün önce ama sonradan bozdu bakalım akşam ne diyecekler.

graphe_ens3_mhl9.gif

graphe_ens3_qte6.png

• Büyük ya da küçük, bir sistem gelmeli artık. Alibey barajını sık sık ziyaret ederim, ve şunu söyleyeyim, 10 senedir suyun bu kadar çekildiğini hatırlamıyorum. Şehirdeki vatandaşların kesinlikle bilinçlendirilmesi lazım, altyapının düzeltilmesi lazım, İstanbul susuzluğa dayanamaz bu aşırı nüfus karşısında. Umarım bu kış bol yağışlı geçer.

Not: İTÜ Meteoroloji mühendisliğinden Orhan Şen de susuzluğun sıkıntı olabileceğine dikkat çekmiş (Halk TV)

Kesinlikle kısa vadede ilk çözüm olarak su tasarrufuna yönelik çeşitli platformlar vasıtasıyla halk bilgilendirilmeli. Bu şekilde giderse bu kış kar yerine yağmur bile takip edebiliriz.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Kesinlikle kısa vadede ilk çözüm olarak su tasarrufuna yönelik çeşitli platformlar vasıtasıyla halk bilgilendirilmeli. Bu şekilde giderse bu kış kar yerine yağmur bile takip edebiliriz.

Zaten yagmur takip etmiyor muyduk?:(3232Ben yaklasik 1-2 aydan beri yagmur takip ediyodum