İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar benim bir sorum olacak bu modeller neden bu kadar tutarsız tamam atmosfer kaotik ama bu kadar tutarsızlık bana garip geliyor.Son olarak Kasım kurakmı olacak sizin düşünceniz nedir

Mevsim değişimi nedeniylede çok ani değişimler olabiliyor Kasım ayı onlardan birisi. Eskiden modeller bazen çok uzun vadelerden sistemler getiriyordu sinoptiklerde ufak farklarla şimdi öyle birşey nerdeyse imkansız gibi birşey oldu. Modellere güncellemeler yenilikler yapıldıkça performans dahadamı düşüyor yoksa banamı öyle geliyor bilemedim. İşin içinden çıkılamaz bir duruma doğru sürükleniyor durum haliyle modeller yoluyla elde edilen bazı verilerde biranda değişebiliyor ve tahmin yapmakta bir okadar zorlaşıyor 96.saat sonrası güven koca bir sıfır. Kasım evet malesef kurak gözüküyor son 1 hafta yağışlı sistemler gelse bile ne derece kurtarır onu 4-5 gün sonra söyleyebiliriz anca.

• forumun en hareketli yeri istanbul sayfası gecen senede kıl payı istanbul kacırmısdı kar yağişini ama bu sene kar alacak illa trakyadan bir sistem gelecek dahas kasımdayız ocak subat beklemek lazım ben samsunlu olarak sizden daha şanslıyım galiba gecen sistemde 60 cm aldım rakım 160 metrede

• Arkadaşlar benim bir sorum olacak bu modeller neden bu kadar tutarsız tamam atmosfer kaotik ama bu kadar tutarsızlık bana garip geliyor.Son olarak Kasım kurakmı olacak sizin düşünceniz nedir

19 kasima kadar yagis yok gelen yagişlarda pasif .buyuk ihtimal kurak çıkıcak bir mucize gerceklesmesse

• Sonbahar mevsimi son yıllarda yılın en sıkıcı dönemi haline geldi meteorolojik anlamda. Kasım ayını da yarıladık. Durum ortada. Ben Kasım ayını zaten gözden çıkarmış durumdayım da asıl endişem aynı geçen seneki gibi Aralık ayını da kaybeder miyiz sorusu iyiden iyiye aklımı kurcalamaya başladı. Ama şunu da söyleyeyim. Bu kısır döngü bir noktada kırılır diye tahmin ediyorum. Son yıllarda resmen şansa gidiyoruz. Sonbahar bomboş geçiyor, barajlar dip yapıyor. Sonra kış bir noktadan sonra toparlıyor durumu. Peki soruyorum es kaza böyle bir sonbaharın arkasından aynı şekilde kayıp bir kış mevsimi de yaşarsak ne yapacağız? İlkbahar yağışları mı bizi kurtaracak hiç sanmam. Yaz orajları mı bizi kurtaracak hiç sanmam. Yani çok şansa gitmeye başladık. İş sadece kışa bakıyor artık. Diğerleri kayıp. Bir sene kış da kayıp olursa işte o zaman sorunun babasıyla karşı karşıya kalırız.

• Beni bu kışa dair umutlandıran tek şey geçtiğimiz kış. Çünkü geçtiğimiz kış hatırlayalım çok kötü başladı uzunca bir süre de aynen devam etti. Ve Ocak’ın ortasına geldiğimizde iş değişti. İlk karlı sistemimizi aldık. Sonra Şubat ortasında bir güzel karlı sistem daha aldık. Ocak sonu da yine bir küçük sistem olmuştu. Bu sene de böyle kötü gidiyorken geçen seneki bu durum aklıma gelince biraz içime heves geliyor.

• Beni bu kışa dair umutlandıran tek şey geçtiğimiz kış. Çünkü geçtiğimiz kış hatırlayalım çok kötü başladı uzunca bir süre de aynen devam etti. Ve Ocak’ın ortasına geldiğimizde iş değişti. İlk karlı sistemimizi aldık. Sonra Şubat ortasında bir güzel karlı sistem daha aldık. Ocak sonu da yine bir küçük sistem olmuştu. Bu sene de böyle kötü gidiyorken geçen seneki bu durum aklıma gelince biraz içime heves geliyor.

Umutlar kişa kaldı kista kötü giderse ne olacak.o zaman.

2 3 sefer 2 3 cm kar yağısiyla kısida kapatabiliriz..o tipte var. Potansiyel var enseyi karartmiyorumda ihtimallde soz konusu.

Baraj dolmasi icin 2 secenek var ya sağlam yogun karlı en az 15 20 cm + 2 karli sistem yakalıcan.

Yada yağmurun çok olacak.ki nefes al.

Sicaklik olarak normlallerde iyi yani

Kisin azda olsa bi sekilde yağar diye dusünüyorum oetalamayi yakalamasada yaklasir en azindan. Idare eder.

Ama bu durum tekrar halinde devam ederse 5 seneye facia olur.

Esas sorun ilerleyen seneler..la ninadan cikıcaz gerci la nina ulkeyi cokta fala etkilemiyor diye biliyorum kismen .

1 ay daha boyle giderse kuyular devreye girer gecen sene gibi.

2021 Ocak subat yükü cekmisti .bu sene yeter derse taklaya gelebilir bazı yerler.

• Gecen yildan 1-2 tik daha iyi bir kis gecirsek kar acisindan beni tatmin eder. 2017'den itibaren en iyi kişi yasadik gecen yil kar olarak. Tabii ona ragmen gecen kisi 2000-2012 arasi bir yere koyarsak en kotu 2-3 kis arasina girer. Son yillarda surekli kotuye gidis vardi gecen yila kadar. Bu yil da iyiye gidis trendi devam eder umarim.