İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (2020 Mayıs - 2021 Ocak)

• Beşiktaş Galatasaray maçı bence % 99.99 oynanmayacak. Sağlam dek bantları vuracak o maçı.

Ya maç saatinden önce ya da maç esnasında tatil edilecek.

maç seyrantepede olsa bir ihtimal derdim, dolmabahçede iptal olacak kadar olumsuz bir durum olacağını sanmıyorum. Kar olur lakin iptallik bir durum olmaz kar yağışlı güzel bir maç seyrederiz :)

• Dek bantlari var ya milletin aklını başından alır 500 n nasıl olduğunu görmeyen körler var açın gözünüzü Çatalca bandı ve boğaz hattına efsane dek bantları oluşur.gfs yağış haritası yerinevİzobarlarin sıklığını takip edin derim...

• Yer soğuğu DEK için yeterli olacak mı?. Aslında Sibirya sistemi olsaydı DEK kaçınılmaz hale gelirdi. Ancak polar sistemlerde yer soğuğu fazla güçlü olmadığı için hafta sonu kar konusu biraz sıkıntılı gibi. Rüzgar yıldız - karayel olup poyraz' a dönmezse soğuma biraz daha güçlenebilir ve DEK olabilir.

• Yer soğuğu DEK için yeterli olacak mı?. Aslında Sibirya sistemi olsaydı DEK kaçınılmaz hale gelirdi. Ancak polar sistemlerde yer soğuğu fazla güçlü olmadığı için hafta sonu kar konusu biraz sıkıntılı gibi. Rüzgar yıldız - karayel olup poyraz' a dönmezse soğuma biraz daha güçlenebilir ve DEK olabilir.

Yer soğuğu vesaire değil endişe verici olan. Sıkıntı rüzgar yönlerinin üst seviyelerde farklı olması daha çok. 850'de karayel yer seviyesinde poyraz esmesi gibi.

gfs_2021-01-12-06Z_126_45.414_25.552_38.107_31.795_Shear_10-6000m_highways.png

DEK bulutlarının oluşması için belli bir seviyeye kadar hava kolonunda rüzgar yönü ve rüzgar hızının aynı veya yakın olması lazım. Yoksa ne olur? Bulutu besleyen buhar kaynağı bulutun üst seviyelerinden ayrılır ve bulut dağılır.

Yer sogugu su goruntude pazar gunu icin dert degil yagis aninda -1 -2 lere kadar duser

• Ben artik takibi birakiyorum sistem gelince de 1 cm kar gorsem mutlu olurum moduna kendimi cekiyorum yoksa harbiden kafayi yicez ortada garantilenmis hicbise yok istanbul adina.Bünyamin de var olan umutlarimizin icine etti ztn sagolsun.

• Daha bugünkü yağışı bilemediler haftasonunkini mi bilecekler? Su baskını çok kuvvetli yağiş dediler uyari verdiler falan filan radara bakıyorum ilerleyen saatlerde ne kadar yagabilir şehir geneline... bence gayet sıradan yağmur olacak gibi uyarılık birşey yok gibi Hele ki mesela konumum Maltepe'ye(yarı çöl) ne kadar yağabilir yani bence 5 mm gecmez 😂 demek istediğim burası sürprizler şehri herşey beklenir. Olumsuz olmayalım.

• mrb çok yorum yapmamakla beraber cnn meteo zamanından beri takip ediyorum, genelde bu tarz sistemlerde 24 saat içinde bile çok büyük değişimler olabildiğine defalarca şahit olduk;bu bağlamda önemli olan, şayet beklenti kar formunda yağış ise ;öncelikle sıcaklık takibi ,sonrası atmosfer yapısı gereği çok değişken çünkü yani yağış.

sabırlı olmak lazım tatminkar bir yağış olacak özellikle gfs yağış miktarı totalde yani salıya kadar gayet tatminkar ecmwf özellikle çok kısır umarım oradaki gibi gerçekleşmez.

birde atmosferik olaylar belirli bir düzende gitmiyor evet bir sırası yok ama kışın geri kalanına ilşkin öngörüm istanbul adına en az 2 kar yapabilecek sistem bu temenni değil deneyim veya öngörü ,ama lodoslu kış ama pattern eğilimlerinden ulaştığım bir çıkarsama.

saygılar sevgiler sabırlar

• Insallah yagislari duzeltirler veya sistem aninda supriz olur modelci dedigin gibi.Bu sistemle ilgili kaygilarim hic bitmiyor hic

hocam yaklaşık bir haftayı aşkın süredir gerek İstanbul gerekse Marmara bölgesi için yapılan tüm yorumları sürekli takip etmekteyim ancak ne gariptir ki senin bu yorumların çok ama çok gözüme çarpmaya başladı. Başlarda pek takilmiyordum ama artık gerçekten dile getirmek istiyorum bu konu hakkındaki düşüncelerimi.. Tabii eyvallah düşüncelerine saygı duyuyorum ama sen gerçekten çok karamsarsın ve bunu "her" mesajında bize yansıtıyorsun. Ek olarak bu kaygılarını belki bizimle paylaşmak istersin diye de dusunuyorum ve merakla bekliyorum bu kaygılarının sebebini, selamlar

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.1k

• Interstellar
    2. Replies
      7.1k
      Views
      269k
      7.1k
    3. Melih9461

1. Deprem Bildirim Konusu 12k

• Gray Cities
    2. Replies
      12k
      Views
      955k
      12k
    3. PergamoN

1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 229

• Interstellar
    2. Replies
      229
      Views
      10k
      229
    3. Tamer Malatya

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 2.3k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      2.3k
      Views
      178k
      2.3k
    3. SERKANK

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 216

• Samet
    2. Replies
      216
      Views
      29k
      216
    3. karasevda55

1. Geç Kış , Mart Balyozu İhtimali 3k

• Cold.EFso
    2. Replies
      3k
      Views
      252k
      3k
    3. DoquKaradeniz28

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 216

• Samet
    2. Replies
      216
      Views
      29k
      216
    3. karasevda55

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 8

• Samet
    2. Replies
      8
      Views
      517
      8
    3. bjk123

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      323
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 229

• Interstellar
    2. Replies
      229
      Views
      10k
      229