Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğu Karadeniz’deki Kuvvetli Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz’de halen devam eden sağanak yağışların, bu akşam saatlerinden sonra etkisini artırarak; Cuma (01.10.2021) günü sabah saatlerine kadar Trabzon’un doğusu (Of, Hayrat, Dernekpazarı) ile Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (40-85 kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

• bu goruntuye gore samsun merkez en fazla 10 mm olur demis . Bafra ve alacam tarafi daha sansli. Engiz samsuna gore az daha sansli. 1 ekime daha 1.5 gün var. Degisime acik.

• Sistem bana Sinop-Samsun arasından çok Sinop-Kastamonu arasında etkili olacak gibi geliyor bu sene atmosfer çok sevdi oraları. Ancak rüzgarın karayel olması Sinop-Samsun arasındaki koya kütleleri biriktirebilir bu da Samsun merkezin en büyük kabusu demektir :)

• 1 senedir Samsun'da yaşıyorum anladım ki karayel bu şehir için gerçekten kabus yarında ufak tefek yağışlar ile geçebilir gibi yine. Bafra, Alaçam, Yakakent en çok yağışı alıyor. Ama 19 mayıs konum olarak karayel ters ama orası gördüm kadarıyla bafradan gelen kütleler erimeden o hatta ulaşıyor ondan daha iyi yağış alıyor gibi. Hatta suan mgm hareketli radarda bafra tarafından giren kütleler direk o hatti takip ediyor.

• 1 senedir Samsun'da yaşıyorum anladım ki karayel bu şehir için gerçekten kabus yarında ufak tefek yağışlar ile geçebilir gibi yine. Bafra, Alaçam, Yakakent en çok yağışı alıyor. Ama 19 mayıs konum olarak karayel ters ama orası gördüm kadarıyla bafradan gelen kütleler erimeden o hatta ulaşıyor ondan daha iyi yağış alıyor gibi. Hatta suan mgm hareketli radarda bafra tarafından giren kütleler direk o hatti takip ediyor.

Samsun'da batıdan doğuya doğru gittikçe (dağlar hariç) yağış miktarı artar yani Bafra tarafı merkezden daha az yağış alıyor. Ancak kışa yaklaştıkça cephesel sistemler arttığı için batı-kuzeybatı ağırlık oluyor kütleler Bafra tarafı öne geçiyor totalde geri kalıyor.

• Sinop tarafı gene döktürmüş. Bu sene çok yağış alıyor Sinop-Kastamonu yöresi. Zaten olağanüstü nemli gidiyor Sinop yöresi daha da üstüne yağış almaya devam ediyor.Zaten Ağustosta düşen yağışlar tarihi bir nitelikteydi özellikle Ayancık Türkeli tarafları adına.

• Sinop ve bafra arasında deniz üstündeki kütle karaya çıksa varya sel yapar sürekli aynı yerde geriden beslemeli şekilde yağiyor rüzgardanmıdır nedir karaya ulaşmıyo