İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ECM sıcak çalıştırma sunmuş ama soğuk çalıştırmasında da hayır yok ki? 0 alti calistirma yok neredeyse. Ki en yüksek çözünürlüklü senaryonun ana senaryo olduğunu dusunursek o tarihlerde gayet beklenebilecek bir sicak ataga isaret ediyor bence

• Sabah modelinde mis gibi bir sistem öngörmüş ama malesef değisecek ah ah şöyle gelsin 25 değil 40 olur görünenden fazla birikim olur da malesef o şekilde gelmei ihtimali çok düşük.

• Şükürler olsun en azından yağışlı periyot olacak gibi gözüküyor.Merkezler almasa bile yüksekler alır kar bu da su kaynakları için ilaç gibi gelir.

• Nedense gelmesi muhtemel sıcak atağa hiç üzülmüyorum. Hatta atak uzun sürmezse devamında uygun basınç dizilimiyle kar yağışının habercisi bile olabilir. Örneğin 17 18 şubat sisteminden önceki günlerde de hava açık ve ılıktı. Buna benzer örnekler de var.

• Nedense gelmesi muhtemel sıcak atağa hiç üzülmüyorum. Hatta atak uzun sürmezse devamında uygun basınç dizilimiyle kar yağışının habercisi bile olabilir. Örneğin 17 18 şubat sisteminden önceki günlerde de hava açık ve ılıktı. Buna benzer örnekler de var.

Hayır. O sistemden önce 10-11 şubatta siklonlu bir sistem almıştık. Hatta 2004 gibi bir potansiyel taşırken son dakika kazığı yemiştik.

• Şu anda balkonda güneşleniyorum. Günlerdir genelde yaptığım gibi. İnce bir uzun kollu penye ile üşümüyorum. Aylardan Ocak. O yüzden 300'lü saatlerde görünen güzel bir sistemin sevinci yok bende. Zira vade uzun. Uzun vadede bu coğrafyaya gelme ihtimali olan karlı sistemlerin akıbeti genelde "Fiyasko" oldu. Hayaller genelde 2004 olurken, gerçekler soğuk bir yağmur oldu çoğu zaman. Ancak bakın ayın 10'u gibi Afrika atağı öngörüyor modeller. İşte o eminim güçlenerek gelir. Bende balkonda kısa kollu ile güneşlenirim.

• ECM sıcak çalıştırma sunmuş ama soğuk çalıştırmasında da hayır yok ki? 0 alti calistirma yok neredeyse. Ki en yüksek çözünürlüklü senaryonun ana senaryo olduğunu dusunursek o tarihlerde gayet beklenebilecek bir sicak ataga isaret ediyor bence

Beklenen sistem icin ecmwf nin süresi yetmiyor. Zaten sistem 13-14 unden sonra bekleniyor.

• 19-25 Ocak 2010... İstanbul'da güzel örtü bırakmış bir sistemdi... ardından da şubat başı da günlük bir atak olmuştu. Hatırladığım, 2010 1 Ocak Cuma günü yine şiddetli lodos vardı, hava sıcaklığı 20 dereceye dayanmış olup açık bir gökyüzünün olduğuydu.

• Demekki hayal degilmis. Sistem yavas yavas oturuyo gfs tekrar simdi vermek uzere. 12 ocagi 13 ocaga baglayan gece karayele donuyo ve basliyo her sey. Her sey yerine oturmaya basladi. Gfs istikrar sagliyo sonunda.

• Demekki hayal degilmis. Sistem yavas yavas oturuyo gfs tekrar simdi vermek uzere. 12 ocagi 13 ocaga baglayan gece karayele donuyo ve basliyo her sey. Her sey yerine oturmaya basladi. Gfs istikrar sagliyo sonunda.

Sonunda degismedi. Eger degisseydi bundan da bisey bekleyemezdik. Gfs istikrarini surduyo sonunda bir sistemizi belirdi. Artik sadece daha da guclenmesini beklicez ve yagis yeterki artsin.

• Sabaha göre yağış ve süresi kırpıldı ama sistemi vermesi istikrar açısından önemli hiç vermemesinden iyidir aslında tam bizlik olay önce sıcaklıklar rekor kırıcak ardından karayelle kar. Yüksek sokulmazsa daha güzel görüntüler gelebilir takibe devam..

• Dek ve siklonla geliyor. Özellikle ben İlimiz için Dek yağışını tatminkâr göreceğimize inanıyorum. 500 hpa fena değil hatta güzel. Rüzgar yönlerine de bakacağız. Sıcaklık sorunu yaşayacak miyiz vade yaklaştıkca daha belli olacaktır

• Aslında bu tarz sistemler Göztepe gibi yerler için risk taşır balkanlar soğuk olmadığında. Bakalım böyle gelirse neler yapacak bende merak ettim açıkçası veriler uygun görünüyor kar yağışları için.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 264 de Ege veya Akdeniz'de bir ab oluşursa ortalık şenlenir yukarıdan destek çok daha kolay gelir. Azor konumu güzel . Marmara dan giderek Kırım üzerinde derinleşen ab nin yönü Ege veya Akdeniz'de oluşacak ab ye göre değişebilir. Şahsi görüşüm bu yönde.

• Her gün 20 dereceleri goren yerler var.. Bari ocak 13e kadar falan bi soğuma olsun da... 20 derecelerden kar sınırına düşemeyiz sonra. Modellere bakmıyorum 3 gündür totem yapiyorum😂 inşallah ocak 13e kadar falan bi soğuma olur.