İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • şimdi tuzla sahil tarafından geldim arabaya bindim 10 derece gösterdi dudullu ya geldim 7

yani o tarafın işi hakketen zor baya sağlam bir sistem görmeleri gerek

• Bazı kişilerde yarın sabaha umut bağlanmışta karayel yok ki poyraz-yıldız devam görünüyor neden erken soğusun hava anlamadım? Bence sahile yakın kesimler öğleden sonra anca kar görmeye başlar gibi hatta rüzgar yüzünden gecikme bile yaşanırsa şaşırmam sistem patladı gibi lafları duyabiliriz

• Bazı kişilerde yarın sabaha umut bağlanmışta karayel yok ki poyraz-yıldız devam görünüyor neden erken soğusun hava anlamadım? Bence sahile yakın kesimler öğleden sonra anca kar görmeye başlar gibi hatta rüzgar yüzünden gecikme bile yaşanırsa şaşırmam sistem patladı gibi lafları duyabiliriz

Akıllı adamın hali başka oluyor

Kesinlikle katılıyorum. Çok bel bağlamamak gerekir. Rüzgar önemli bir etken olacak. Yüksekler sevinebilir fakat kıyılar ve alcak kesimler için hüsran olabilir.

• Rakımı 60 altı olanlar çok üzülür, 60-120 arası idare eder, 120+ rakımlı yerler ise daha şanslılar. Tabi modellere göre bunu yorumladım. Ha sistem anında değişir mi değişebilir. Sadece rakımı düşük ve sahil kısmındaki yerler pek umutlu olmasın derim.

Altına imzamı atıyorum

• Aralık ayı'nda ki sistemden pek bir farkı yok bana göre. Sahil kesimi havada görür, yüksek yerler 120 rakım üstü 2-5 arası örtü görür.

Tek iyi yanı dek biraz daha iyi olma ihtimali var güney sahillerde anlık 2 cm felan örtü görebilir dek gelirse tabi.

• Rakımı 60 altı olanlar çok üzülür, 60-120 arası idare eder, 120+ rakımlı yerler ise daha şanslılar. Tabi modellere göre bunu yorumladım. Ha sistem anında değişir mi değişebilir. Sadece rakımı düşük ve sahil kısmındaki yerler pek umutlu olmasın derim.

açıkçası rakımım 130 ama arabalarda bi beyazlık görebileriz sadece siye düşünüyorum yarın için

• açıkçası rakımım 130 ama arabalarda bi beyazlık görebileriz sadece siye düşünüyorum yarın için

En iyisi beklentiyi düşük tutmak zaten benimde rakımım 90-100 felan pek ümitli değilim bende. En azından seyrilik görerim.

• 12-14 Ocak Sistemi Tahmin Analizi!

Herkese selamlar bu gece itibariyle yurdumuza Kırım üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altında kalacağız. :hfyeni (29): 

forum.havaforum.com/attachment/129979/

An itibariyle şuanda soğuk ve yağışlı hava ülkemizin batısından giriş yaptı. Yer yer yağışlar kara dönmeye başladı sınır hattında. hava-kars323 

Peki ilerleyen saatlerde, yarın ve perşembe günü bizi neler bekliyor? Sırası ile ona gelelim.

Öncelikle yağış zaman ilerledikçe akşam saatlerine doğru şehrimize daha da sokulmaya başlayacak.(Yağmur şeklinde).

Şuanda sınır hattında ki kar yağışı da zamanla soğuk havanın da ilerlemesi ile doğuya doğru ilk önce şehrimizin batı kesimlerinden giriş yapacak.

Tahmini yaparken daha çok ECMWF modeline göre baz alacağım. Dew Point (DP) değerleri için ise GFS modeli üzerinden değerlendirme yapacağım bilginize.

Bu gece yarısı saat 02.00-/04.00 civarı yağış ilk başta Silivri, Çatalca, Arnavutköy ilçelerinde yüksek kesimlerde kky ve sulu kara dönmeye başlamış olması yüksek ihtimal.

Saat 00.00 için ECMWF Yağış beklentisi:

forum.havaforum.com/attachment/129984/

Ardından sabahın erken saatlerine doğru özelikle batı kesimlerin yüksek yerlerinde yağış tamamı ile kara dönebilir. Sivri, Çatalca, Arnavutköy, Başakşehir. Buralardan ilk gol haberi ve eğer ki soğuk beklenilenden daha hızlı giriş yaparsa ilk ince örtü haberi sabahın erken saatlerinde gelme ihtimali var.

Saat 06.00 için ECMWF Yağış beklentisi;

forum.havaforum.com/attachment/129985/

Artık gün yavaş yavaş aydınalmaya başlarken boğaz hattında da başta yüksek kesimlerden(100-120m üstü) gol haberi gelmeye başlar saat 09.00-11.00 arası. Maalesef ki kıyı kesimler için pek net birşey söylemek mümkün değil bu saatlerde. Çünkü özellikle rüzgarın yıldız olması ve dew pointin yüksek kalabilme ihtimali olduğu için daha çok havada sulu kar ve kky olması muhtemel. Yazının devamında ona değineceğim.

Saat 09.00 için ECMWF Yağış beklentisi:

forum.havaforum.com/attachment/129986/

Öğlen saatlerine doğru ilerlediğimiz zaman çerçevesinde akabinde artık Anadolu yakasının bir çok noktasında da yağış kara çevirmiş ve örtü oluşmaya başlamış olacak. (Kıyı kesimler dışında). Benim beklentim Anadolu yakası için; Ümraniye, Ataşehir, Çekmeköy, Beykoz, Sancaktepe gibi yüksek kesimlerde öğlen/İkindi saatleri civarında örtü olacağı yönünde.

Saat 15.00 için ECMWF Yağış beklentisi:

forum.havaforum.com/attachment/129991/

Devamında ikindi saatleri ile beraber yağış Avrupa yakasından çekilmeye başlayacak. Akşam saatlerine doğruda Anadolu yakasında çekilmiş olacak.

Dilerseniz şimdi DP(Dew Point) değerlerine bakalım.

Bu gece saat 22.00 da artık dew point şehrimizin batısında 0/-2 aralığına inmiş olacak.

Saat 22.00 için dew point GFS:

forum.havaforum.com/attachment/129992/

Lakin burada önemli bir husus var! Farkındasınız ki dew point uygun ama rüzgâr yıldız olduğu için nem taşıyacağından dolayı dp nin yüksek kalma ihtimali mevcuttur. O yüzden olabilecek bu senaryodan dolayı kıyı kesimler için net saf kar diyemiyorum. Sürpriz olur mu? Yine sistem anında belli olacak. Ama ikindi saatleri itibariyle artık tüm şehir için sıcaklık ve kar değerleri uygun gözüküyor.

forum.havaforum.com/attachment/129993/

Rüzgâr için demek istediğimi özelikle tecrübeli arkadaşlar anlamıştır. Bu yüzden net konuşamıyorum özellikle kıyılar için öğlen saatlerinde saf kar adına. Ama sulu kar olması oldukça yüksek.

GFS rüzgâr beklentisi:

forum.havaforum.com/attachment/130014/

Çarşamba yani yarın akşam-gece saatleri itibariyle ile Dek mekanizması devreye girecek.

forum.havaforum.com/attachment/129987/

İşte kıyılar adında bu zaman aralığında yağış alması durumda direk saf kar olarak göreceğiz.

Perşembe sabah saatlerine kadar orta şiddette dek bantları göreceğiz.

Cm olarak ilçe sormayalım arkadaşlar, genel itibariyle şunu söyleyeceğim;

Avrupa yakasının batısının yüksek kesimleri 5-8cm civarı bir örtü

Boğaz hattında yüksek kesimlerinde bir ihtimal ince bir örtü 3-5cm.

Anadolu yakasında yüksek kesimlerde de yağışın daha geç çekilme ihtimalini düşünerek ince bir örtü 5-7cm

Olabilir..

Kıyı kesimler için ise anlık görsel ince bir örtü oluşabilir yani 50-70 rakım altı yerler içinde.

Genel olarak beklenti bu yönde arkadaşlar. Soruları olanlar beni Berkay34 olarak etiketleyip sorabilirsiniz. İlerleyen saatlerde gördükçe cevap vermeye çalışacağım.

Hepimiz için güzel bir sistem olması dileği ile. Elimden geldiğince açıklayıcı yazmaya çalıştım. Hayırlı sistemler, hayrlı akşamlar herkese.

Sağlıcakla kalın:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Sizin konumda 10 cm içten bile değil bence yarın günboyu 1 derecenin altında alırsınız yağışı öğleden sonra 3 gibi sıfırın altına düşer ondan sonra deklerde de yıldız-karayel bileşenli rüzgar neticesinde şanslısınız şu sistemi geçirmek istediğim noktada oturuyorsunuz

Benzer sistemler de genelde beklentimin üzerinde yağış ve birikim görüyorum. Beklentiyi yine az tuttum o yüzden 😊Dek olarak çok şanslı bir konumda değilim fakat bulunduğum rakımdan dolayı soğuma çok daha hızlı oluyor ve yağış daha erken kar yağışına dönüşüyor. Yarın inşallah resimleri atacağım 😄

• Tahmin analizini mobilden yazdığım için soruyorum model verilerinin resimlerinde bir sıkıntı var mı arkadaşlar? Gözüküyor değil mi mesajda?

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk