🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar direktörümüzün babası Birüni üniv.4 gündür entübe, annesi de pozitifdi dünden buyana kötüleşti ve hastaneye kaldırılması gerekiyor ancak 112 hastane bulamıyor şuanda durum sosyal medyada yanstılandan daha kötü, çoğu hastane covitli kabul etmiyor, acilen tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edilmesi gerekiyor, şuanda 112 den haber gelmesini bekliyorlar

• Bir aşı haberi daha geldi bu sefer Moderna firması. Yuzde 94.5 açıklamışlar. -70 saklama koşulu da aşılması gereken sorunlardan biri.

Einmal editiert, zuletzt von Aek41 ()

• Esnaf kafası gibi biriside bir hafta sonra benim aşım %96 etkili der.

"Faz 3 testlerinde %94.5'lik başarıya ulaşmış. aşının önümüzdeki yıldan önce ABD dışına gönderilebileceği düşünülmüyor. 38 ila 45 sterlin (390-460 türk lirası) arasında fiyatlandırılması bekleniyor. aşı 2-8 santigrat derecede 30 gün kadar muhafaza edilebiliyor. -20 derecede ise 6 ay boyunca saklanabiliyor. aşının testleri 30.000 katılımcıyla yapılmış ve iki grup halindeki katılımcılardan ilk gruba 2 doz aşı, diğer gruba 2 doz placebo verilmiş ve başarı yüzdesi %94.5 olarak bulunmuş. yani placebo alan gruptan 90 kişi covid-19 olurken diğer gruptan 5 kişi covid-19'a yakalanmış. pfizer biontech covid-19 aşısı'nın ise %90'lık başarıya ulaştığı ve -70 -80 derecede muhafaza edilmesi gerektiği duyurulmuştur."

• Bu mesele yani ikinci kez yakalanma meselesini açıklığa kavuşturalım ...Dün okuduğum araştırma sonucu 3 4 ayın sonunda antikor seviyesi yüzde yüzden yüzde 73 74 lere düşmüş .... Bu tamamen normal bir durum ...İstisnalar olabilir fakat hemen hemen tüm hastalıklarda antikor oluşmuşsa şayet belli bir zamanda iniş olur ....BU ARAŞTIRMAya ek olarak geçen günlerde açıklanan t hücre çalışması ise tüm insanlık için çok önemli..Bu hücreler öncü antikorlar kadar güçlü değil fakat onlara destek veren ve ele geçirilmiş hücre konaklarını Yok eden bir yapı...6 ayın sonunda bu hücreler de hiç bir azalma olmamışşş....Peki neden 2 . Kez. Hastalık geçirilir...1. Her bireyin bağışıklığı aynı kapasitede değil... 2. Si ise asıl önemli kısım evet 1 defa enfekte olmuş antikor üretmiş t hücreleri teyakkuzda Fakat ben geçirdim bir daha geçirmem mantığıyla rehavete kapılıp hijyen mesafe ve maske ye daha az önem vermeye başlıyorsun... Zaten her yerde her mekanda virüsün dozajı artmışken belki vücut savunması ilk girecek 100 virüsü alt edecek kapasitedeyken arkadaş enfekte kişilerin yanında saatler geçiriyor maskesiz ..100 yerine 1000 virüs kapıyor. Buda savunma kapasitesini zaafa uğratabiliyor malesefff...

karcanavarı hocam dediğinize artı olarak yakınımla1. Kez antikor testi yaptırdık antikor sonucumuz pozitif çıktı bunu 3 ay önce yaptırdık geçen 20 gün önce yakınım yine belirtiler gösterdiğini söyledi test sonucu negatif çıktı 2 gün önce yaptırdığımız antikor testinde 1. Teste göre antikor seviyesi daha fazla çıkmış doktor 2. Defa geçirdiğini söyledi not : 2. Defa gün boyu sadece bir kırgınlık hissettiğini söyledi testi de çalıştığı iş yeri için zorunlu olarak yaptı

• Ben hiç katılmıyorum, en büyük suç vatandaşta, devlet neyin tedbirini alacak açık alanda sigara içmeyi yasakladılar ama hergün görüyorum ki bu yasağa uyan yok, maske yasağına uyan yok, yaş kısıtlamalarına uyan yok, vatandaş yasaklara zaten uymuyor niye getirilecek yasak, dün Taksim'deki kalabalığın ne gibi bir açıklaması olabilir mesela, pandemi döneminde gezmeseler ölmeyecekler ama gezdikleri için ölebilirler hatta başkalarınında ölümüne sebep olabilirler ve havalarda soğudu artık, millet inadına dışarı çıkarken en büyük suç devlette demek doğru değil bana göre, ben kişisel önlemimi alıyorum fazlasıyla, dışarı çıktığımızda yok, ülkemiz adına yasak iyi olur fakat millet kişisel önlemini almayıp devlete suç atınca komiğime gidiyor benim

The Lancet'te yayınlanmış araştırma diyor ki bu salgının kontrolünde yukarıda saydığınız gibi kişisel davranışlara yönelik tedbirler işe yaramıyor. Elimizdeki en büyük koz 50 ve civarından fazla kişi içeren etkinlikleri ve toplanmaları iptal etmek (miting, stad önü ve benzeri) ve okulları kapatmak.

Araştırmada da özellikle belirtilmiş ki kişiye dayalı ve uygulanması zor önlemler getirmek yerine devlet büyük ölçekli önlemlere ağırlık verip ipleri kendi eline almalı.

• 1 aylık tam kapanma dışındaki her tedbir ancak hafifletici olur, yani bir anlamda kendini kandırma

Hocam 2 hafta bile bazı şeylere çözüm olur en azından sistemdeki tıkanmayı bir nebze önler. 2 hafta en azından kapanma olmazsa işimiz çok zor gözüküyor.