🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bunları Yapın.Adamlar Pide Kuyruğuna Giriyorlar.Satışı Yapılıyor.Biz Otellerden Bahsediyoruz.

• Önlemler azaltıktan sonra herkes kendi başının çaresine kendisi bakacak anlaşıldı arkadaşlar.Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durun, maske kullanmaya devam edin.Gereksiz harcamalardan uzak durun.

• Turizm geliri türkiyenin en büyük gelir kalemi belkide. Döviz girişinin en büyük ve olmazsa olmaz kaynağı. O yüzden vazgeçmek çok zor. Hali hazırda ekonomimiz error vermeye başlamışken..

• Turizm için şehirlerarası ulaşım serbest bırakılırsa yandık biz burada. Kısıtlama geldiğinde bile yazlık bölgesinde oturan bir akrabamız herkesin doluştuğunu ve marketlerdeki rafları da en çok boşaltanların yazlıkçılar olduğunu söylemişti.

Tam anlamıyla yanarız. Kıyılarda ki vakaların çoğu dışarıdan gelen yazlıkçılar.

• Turizm geliri türkiyenin en büyük gelir kalemi belkide. Döviz girişinin en büyük ve olmazsa olmaz kaynağı. O yüzden vazgeçmek çok zor. Hali hazırda ekonomimiz error vermeye başlamışken..

Yabancı turist geleceğini düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz Ruslar bu sene yurtdışına çıkışları yasaklamayı düşünüyor kendi halkına.Ülkemize en çok gelen yabancı turistlerin başında yer alıyor Ruslar.Heleki yabancı turist ülkesine döndükten sonra Türkiye'de virus kaptığını iddia ederse ozaman başımız çok ağrır uluslararası ortamda.Herşey çok dikkatlı yapılmalı.Oldu bittiye getirelemiyecek bir konu bu.Gelen yabancı turistinde aynı şekilde bize virus taşıma ihtimali var.

• Bahsettiğim turistler zaten yerli turistler. Bu sene yabancı turistlerin %90'ı %95 i gelmeyecektir bir mucize olmadığı sürece. Ayrıca yerli turistler de sosyal mesafeye uyduğu ve kendini izole ettiği sürece problem yok. Ama çoğunluğun bunu yapmayacağına neredeyse eminim ve bu yüzden endişeleniyoruz.

• Örnek verip baz aldığı ülkeye bakar mısınız

Amerikanın günde 40 bine yakın vaka açıkladığından ya haberi yok galiba.Herkes kendi başının çaresine bakacak bu yaz.

• Ülkede insan hayatı tamamen paraya bağlı olmuş!

Vaka sayısında az sayıda düşüşler oldu hemen haberlerde avmlerin açılması, turizm sezonun başlama tarihi ile ilgili haberler dönmeye başladı.

Yaklaşık bir buçuk aydır kafesteki kuş misali evde oturuyoruz bütün emeklerimiz boşa gidebilir.

• Ben anlamıyorum Alpay Hoca bile böyle konuşuyorsa ya biz çok evhamlı olduk yada başka iş var.Bunun nedeni ekonomik kaygılar olamaz.Bakın bizde covid testin pozitif çıkmasa tomografik bulgularında bir şeyler varsa bile korona tedavisine başlanıyor üstelik herkese ücretsiz. Bu gerçekten maliyetli bir şey. Bu bu yerleri açıp 2 kuruş para kazanacaklar diye 1 hafta sonra maliyeti 10 kuruş olacak bunu hesaplayamıyorlar mı?Ben en başından beri toplu karantinaya karşıyım çünkü ilaç aşı olmadan karantinanın bir faydasının olmadığı ülkelerde ortaya çıktı tamam üretim yerlerimiz devam etsin işçi sayısını azaltırsın yerleri değiştirirsin bir şekilde önlem alınır ama AVM, otel, bar, cami hatta okul buralarda önlem alınamaz.Ne diyeceksin adama sen gelme camiye senin yaşın fazla bağışıklığın az hastalanırsın mı diyeceksin aynı şekilde otele avm ye nasıl sokmayacaksın.Yok gariplik var. Sadece bizde değil dünya ya bakıyorum eski hastalık öncesi gündemlerine dönmeye başladılar yavaş yavaş. Ruslar suriye, amerika iran iki gündür k.kore işi avrupa libya meselesinde haberler çıkarmaya başladı. Bütün avrupa ülkeleri mayıs ile beraber gevşemelere başlıyor. Nedir olay 2020 de geleceği muhtemel ekonomik krizi corona ya bağlayıp hastalığı olduğundan fazla köpürtüp bizi mi yediler yoksa bu yazın düşük nem ,yüksek sıcaklık kombinasyonu hastalığı yavaşlatacağı için ona mı güveniyorlar.Yoksa aşı ilaç konusu gerçekten çözüldü mü? Aşı demişken bir parantez açayım, domuz gribinde olduğu gibi bu hastalığında aşısını muhtemelen ingilizler çıkaracak. Acaba Boris Johnson nın ülkeyi ilk başta kapatmama sebebi sürü bağışıklığı işini hiç önlemsiz yapmaya çalışması bu hastalığın bulaşma hızını çok daha düşük görüp eylülde de aşıyı çıkarıp, işi çözecekler miydi? Bilemiyorum. Bizim İngiltere ye yaptığımız yardımın nedenini her halde anlamışsınızdır. En büyük yardım oraya yapıldı.Bu işler al gülüm ver gülüm.Bugün senin yanında oldum yarın aşı çıktığında öncelik isterim. Gayet mantıklı ve olması gereken iş yaptılar. Bu virüsle yaşamayı öğrenme işide sadece bizde değil, dünyanın hiç bir yerinde olmayacak. Medyadan sars-cov19 haberlerini çekin en fazla 20 gün. 20 gün sonra insanlık bu işi umursamamaya başlayacak. Önümüzdeki aylardan tek beklentim var, hiç olmazsa bu sene sonuna kadar maske kullanımını gerçekten yerleştirirsek çok iyi olucak.

Vaka sayısında az sayıda düşüşler oldu hemen haberlerde avmlerin açılması, turizm sezonun başlama tarihi ile ilgili haberler dönmeye başladı.

Yaklaşık bir buçuk aydır kafesteki kuş misali evde oturuyoruz bütün emeklerimiz boşa gidebilir.

Cok haklisiniz ama ekonomik carklarin donmesi lazim..uretimsiz insan olmaz,ulke olmaz.hic bir sey olmaz..konttollu bir sekilde ekonomi acilmak zorunda.

Kaç ay daha oturacaksınız evde. Yada sizin güvenceniz vardır bir senede oturursunuz evde. Ya gündelik çalışan küçük esnaf ne yapacak veyahut bir işletme sahibi. Öyle evden oturup konuşmak kolay gerçekten kolay. Ama sıkıntı olan nokta burası. Dünyanın en güçlü ekonomisi bile herşeyi öyle aylarca durdurumaz. İmkansız. Ayrıca bence bu dalgayı epey azalttıktan sonra normale kontrollü dönüş olmalı zira bu denli bulaşıcı ve ilacı olmayan bir virüs eninde sonunda herkesi bulacak. Kontrollü bulaş sağlanmalı..

• Arkadaşlar isteyen istediğini yapsın boşverin bundan sonra sadece kendinize ve ailenize dikkat edin yeter.Virusu normal grip sananlar avmleri,hotelleri doldursun.Bırakın doğal seçilimi işini yapsın.

• Kaç ay daha oturacaksınız evde. Yada sizin güvenceniz vardır bir senede oturursunuz evde. Ya gündelik çalışan küçük esnaf ne yapacak veyahut bir işletme sahibi. Öyle evden oturup konuşmak kolay gerçekten kolay. Ama sıkıntı olan nokta burası. Dünyanın en güçlü ekonomisi bile herşeyi öyle aylarca durdurumaz. İmkansız. Ayrıca bence bu dalgayı epey azalttıktan sonra normale kontrollü dönüş olmalı zira bu denli bulaşıcı ve ilacı olmayan bir virüs eninde sonunda herkesi bulacak. Kontrollü bulaş sağlanmalı..

Kartal bölgesinde bir avm de kafe açmak için 9 Mart mevcut işimden istifa ederek ayrıldım!

15 martta açılış yapmaya planladığım iş yerimi açmadan kapatmak zorunda kaldım ayrıca bütün birikimimi bu işe yatırdım.

Durumumla ilgili yeterli bilgi vermişimdir sanırım.

Mayıs ayında Allah herkesin yardımcısı olsun.