🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hadi marketleri anladım hadi eczaneyide anladım maske için ama kasaplarda kuyruk olacağı hiç aklıma gelmezdi. Bugün alınacaklar için uğradım kafadan 20dk dısarda sırada bekledim. Millet 300-500'er tllik et/tavuk vesair alıyor ramazan için olsa gerek sanki kıtlık var ülkede. Yarın ve öbür gün dahada kuyruk olacaktır diye tahmin ediyorum.

• Hiç bir şekilde maske için başvuru yapmadık. Bugün eşime mesaj ile kod geldi. Gelmişken git al dedim ama nafile ,yok demiş gittiği eczaneler.

Şu işi doğru dürüst yapmak çok zor olmamalı !!!

• Negatif olmaz mayıs kontratları 21 22 dolardan. Sıkıntı olan arz fazla ucuzdan alıp stok yapmak isteyenlerin koyacak yeri yok. Ellerindeki kontratları satma derdindeler.Trumpın açma derdi de o yüzden. Petrol lobisi desteğini kaybederse başkanlık hayal olur.Bize olan direk etkisi olmaz. OPEC ve OPEC artı üzerinden alıyoruz ama onlarda da düşme sürecinde.

Şuan %200 gün içi değer kaybı ile -18 :)

Dipnot:-36 gördü en az ordan geri döndü -18 e :)

• İlçelerde dahil maskeler eczanelere sabahdan sınırlı sayıda bırakılıyor.Gün içinde uğramak yerine sabah erken saatde giderseniz rahatça tedarik edebilirsiniz.

kesinlikle sabah rahat buldum komşumuz öğleden sonra gittiğinde bulamamış erken gitmekte fayda var

• Site içerisinde dolanmak dışarı çıkmak yasak kapsamına giriyor mu? girmiyor mu?Site içi olduğundan dışarı çıkmak yasak olmuyormuş diyorlar doğru mu?Arkadaş bilen varsa cevaplayabilir mi?

Yasak sanırım çünkü oturduğum sitede güvenlik görevlisi gördüğü herkesi içeri sokuyor

• Bahçeli evi olanlar için de bahçeye çıkmak yasak değildir herhalde. Gerçi, ilk yasakta dayım kapının önüne sigara içmek için çıktığında polis içeri girelim diye uyarmış. Ki evin ön tarafında da bahçenin uzantısı var oldukça geniş bir alan olarak.

• Mahvettin bizi be korona haziran ayında tez savunmamı yapacaktım ailem ve akrabalarım izlemeye gelecekti pasta, börek, sohbet ve mükemmel bir anı olarak kalacaktı aklımda ölene kadar :31582 Şimdi internet üzerinden görüntülü bir şekilde yapılması kararlaştırıldı. Aylardır uğraştığım tezi 30 dakikalık bir görüntülü konuşma ile bitirmiş olacağım ne anlamı kaldı ki?

Liseden mezuniyet yapılmadan ayrılacam yazın ehliyet kursuna yazılıp spora başlayacaktım yeniden yks bitince yazın yapacaklarım da yalan oldu yks de yanan biz olduk bu hikayede

• Bursa'da ki akrabalarım koronavirüsten kurtuldular.Çok mutluyum

Ek olarak Almanya'da yaşayan akrabalarımla konuşuyorum.Bana dedikleri de şu : Sosyal mesafeye uyulduğu sürece sokağa çıkmak serbest.Sürekli geziyorlar ve ben Instagram'dan gıpta ile bakıyorum.

Ablam ise İspanya'da yaşıyor onun dediğine göre de 12 yaş altındaki çocukların sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması gündemdeymiş.Büyük ihtimalle uygulanır dedi.

• Kuzey Amerika ve Avrupa'da salgın hızını azaltırken ilk dalgadan az etkilenen Singapur Japonya gibi ülkelerde güney Amerika'da ve hindistan Pakistan bandladeş ve afrika kıtası genelinde yani gelişmemiş ülkelerde salgın hızını arttırdı

• Kuzey Amerika ve Avrupa'da salgın hızını azaltırken ilk dalgadan az etkilenen Singapur Japonya gibi ülkelerde güney Amerika'da ve hindistan Pakistan bandladeş ve afrika kıtası genelinde yani gelişmemiş ülkelerde salgın hızını arttırdı

güney yarımküre sonbahara girdi. yavaş yavaş kışa gidiyor. bir kaç gündür bilim adamlarının kuzey yarımküre için son baharda 2.ci dalga beklentisini baz alırsak güney yarımküre kışa girince afrika ülkelerinde vakalar daha da artabilir

• Bursa'da ki akrabalarım koronavirüsten kurtuldular.Çok mutluyum

Ek olarak Almanya'da yaşayan akrabalarımla konuşuyorum.Bana dedikleri de şu : Sosyal mesafeye uyulduğu sürece sokağa çıkmak serbest.Sürekli geziyorlar ve ben Instagram'dan gıpta ile bakıyorum.

Ablam ise İspanya'da yaşıyor onun dediğine göre de 12 yaş altındaki çocukların sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması gündemdeymiş.Büyük ihtimalle uygulanır dedi.

Almanya ve çoğu ülkede sokağa çıkma yasağı yok zaten. Ancak tüm medya organları ve sosyal medya sanki oralarda yasak varmış gibi yansıtıyor. Kurallar var ve kurallara uygun bir şekilde dışarı çıkıp dolaşabiliyorlar. Biz her çıkana öcü diye bakıyoruz. Tamam toplum olarak çok bilinçli olduğumuz söylenemez. Ancak işin psikolojik tarafı var. Kimse evde tüm vaktini geçiremez aylarca. Kontrollü sosyal hayat ruhsal ve kısmen bedensel sağlığımız için önemli..

• Bir arkadaşımın annesi koronadan ölmüş. 10 kere aradım bakmadı tekrar aradığımda ağlamaktan konuşamıyordu annem benim yüzümden öldü diye, hiçbir şey diyemedim...

(Ailecek karantinadalar)

• Snowman 41 Bence bu biraz bizim toplumumuzun kuralları ciddiye alıp almamasına bağlı.Yaşadığım şehirde korona şüphesiyle kızını karantinadan kaçıran bir adam vardı ve bu adam Almanya'dan gelmişti.Aynı şeyi Almanya'da yapmaya cesaret edebilir miydi ? Bence edemezdi.Biraz da yetkililerin yumuşak huyluluğunun insanların gevşemesinde etkili olduğunu düşünüyorum.Sokağımdan polis arabaları geçiyor küçük çocuklar polis arabalarını yolculuyor resmen ve bir uyarı bile yapılmıyor.