🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • benim bi sorum var aslında düşünce 31 aralık da çin bu virusu bildirmeden evvel veya ülke olarak cidiiye aldığımızı ocak sonundan evvel ülkemize bu virüsün gelip birçok kişiye bulaşmış olma olsaılığı yokmu.

medyada bile çıkan bu sene etrafımızda dolaşan tamda coronavirüse benzeyen bir salgın oldu ülkemizde

Öyle olsa bu kadar test negatif çıkmazdı bence. Yüzlerce test hep negatif çıktı.

• benim bi sorum var aslında düşünce 31 aralık da çin bu virusu bildirmeden evvel veya ülke olarak cidiiye aldığımızı ocak sonundan evvel ülkemize bu virüsün gelip birçok kişiye bulaşmış olma olsaılığı yokmu.

medyada bile çıkan bu sene etrafımızda dolaşan tamda coronavirüse benzeyen bir salgın oldu ülkemizde

Ölümler olurdu kimse saklayamaz ki.

• Oradan sirkeyi kaldırabilirsiniz, alkollü yüzey dezenfektanı veya çamaşır suyu kullanmanız gerekiyor. Ama halk sağlığını düşündüğünüz için tebrik ederim.

Teşekkürler, zaten camasir suyu kullaniyoruz ona extra sirkeli ilaçlı su kullanimimiz var.

• Şu ilk hastanın hangi İlde olduğunu bilsek ona göre milletde sağlam tedbir alacakta en azından şuana kadar kimlerle görüştüyse nerelere gittiyse bunlar önemli. Devletinde bilmedikleri illaki vardır diye düşünüyorum. Ailesi felan alınmıştırda dışarıda örneğin bi alışveriş için biyerlere gitti orda virüsü tanımadığı insanlara bulaştırdı yani bunlar olası.

• Şu ilk hastanın hangi İlde olduğunu bilsek ona göre milletde sağlam tedbir alacakta en azından şuana kadar kimlerle görüştüyse nerelere gittiyse bunlar önemli. Devletinde bilmedikleri illaki vardır diye düşünüyorum. Ailesi felan alınmıştırda dışarıda örneğin bi alışveriş için biyerlere gitti orda virüsü tanımadığı insanlara bulaştırdı yani bunlar olası.

Böyle olması bir yandan da daha iyi. Herkes kendi bölgesinde olmuşcasına önlem almalı.

• ETİL ALKOL İHTİYACI KARŞILANACAK

Bakanlık, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) talepte bulundu. Talebi değerlendiren EPDK, benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülükleri 13 Haziran'a kadar askıya aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Varank, kararla birlikte benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına kalktığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Böylece petrol rafinerilerinin biyoetanol talebi azalacak. Üreticiler benzine karıştırılacak biyoetanol üretimi yerine, koronavirüse karşı kullanılan ve yoğun talep gören dezenfektanlar ve kolonyaların üretiminde kullanılan etil alkolün üretimine yoğunlaşacak. Bu karar nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile EPDK'ye çok teşekkür ediyoruz."

Piyasadaki eğilimleri yakından takip ettiklerini, koronavirüsün tüm dünyada hızla yayılmasıyla birlikte kolonya ve dezenfektan talebinde yüksek bir artışla karşılaştıklarını aktaran Varank, "Tabi bu durum bazı fırsatçıların vatandaşın cebine göz dikmesi sorununu da beraberinde getirdi. Bu sorunu aşmak için, problemin kaynağına indik." bilgisini paylaştı.

• nerden biliyoruz ki ölmediğini tahlil yapmayınca

Ne diyon dayı tahlil yapılıyo ya aha bizim hastanede bile şu an karantinada hasta var sonucu bekleniyor sürekli her gün tahlil yapılıyor bilip bilmeden konuşmayın kurban olam

• bir kez daha hatırlatmakta yarar var. kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor. dün akşam üniversite öğrencilerinin tatil konusundaki davranışlarının ne kadar büyük bencillik ve cahillik olduğu önümüzdeki günlerde, kötü sonuçlarıyla, karşımıza çıkmaz umarım. bu arada aynı bencilliği başka konularda da yapmayalım, alınabilecek her türlü bireysel önlemi alalım. bu virüsün gençlerdeki riski, yaşlılardaki riskinin yüzde biri bile değil!!!

ekşi sözlükten alınıtdır;

"mehmet amca, 63 yaşında.

cuma namazlarını kaçırmaz, bu hafta cuma namazına gidecek. yüzlerce mümin dostu ile birlikte cumasını kılıp, huşu içerisinde evine dönecek.

sevim teyze, 55 yaşında. mehmet amcanın 35 senelik eşi. sevim teyze mahallenin sevilen ablalarından. mahallede çevresi geniş bir teyze.salı günü mahallenin diğer sevilen teyzelerinden hatice ablamızın evinde gün var, oraya gidecek. kısırlar börekler tatlılar havada uçuşacak, mahalle kalabalık bir mahalle 15 kadar teyzemiz ablamız evde toplanacak.

güne katılan bir diğer teyzemiz ayşe. altın günü bittikten sonra evine dönecek, kızı ve damadı akşam yemeğe geliyorlar, hazırlık yapılmalı, pazara iniyor ayşe teyzemiz, alışverişini yapıyor evine dönüyor ve yemeğini mutlu mesut hazırlıyor. akşam kızı ve damadı 2 torununu almış yemeğe gelmiş. torunlardan biri 19 diğeri 15 yaşında..

bu arada söylemeyi unuttum, camii cemaatine gelenlerden 3 kişide virüs varmış, belirtileri henüz yeni yeni göstermeye başlamışlar."

• Ne diyon dayı tahlil yapılıyo ya aha bizim hastanede bile şu an karantinada hasta var sonucu bekleniyor sürekli her gün tahlil yapılıyor bilip bilmeden konuşmayın kurban olam

önce ne yazdığımı okuyun lütfen ayrıca dayı filan nedir

• Bir yandan öğrencilerin evine gitmesi iyi oldu sanki en azından aile kontrolünde olurlar benim oturduğum yerde gelişim üniversitesi var yüzlerce öğrenci hep dışarıda dolaşıyolar cafe ve dönerciler ağzına kadar dolu oluyor . Allah hepimize yardım etsin bu zor süreçte🙏

• bir kez daha hatırlatmakta yarar var. kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor. dün akşam üniversite öğrencilerinin tatil konusundaki davranışlarının ne kadar büyük bencillik ve cahillik olduğu önümüzdeki günlerde, kötü sonuçlarıyla, karşımıza çıkmaz umarım.

Evet üniversiteli ve diğer öğrenci arkadaşlar bu tatil keyfi bir tatil değil lütfen evlerinizde kitap okuyun ders çalışın veya oyun oynayıp film dizi seyredin.

Dün gece de yazmıştım. Özel üniversitelerin yurtları da kapanıyor.16 mart tarihine kadar yurtları boşaltmak durumundalar. Ne yapacak öğrenciler? Üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler de var. Onlar Ülkelerine geri dönüş yapacak. Tatil bittiğinde geri gelecekler. Bunların içinde, Alman, Fransız, İran, ve bilimum ülkesinde virüs salgını olan öğrenciler de var.

• Oxal bizim apartmanda öğrenciler var oturun az önce karşılaştım merdivende yabancı öğrenciler yurta kalıcak fakat bir yere giderken oradaki yetkiliye bilgi vermek zorundalar eğer uygun görülmez ise izin verilmeyecek ve yurtta kalıcaklar dedi☹️

• Oxal bizim apartmanda öğrenciler var oturun az önce karşılaştım merdivende yabancı öğrenciler yurta kalıcak fakat bir yere giderken oradaki yetkiliye bilgi vermek zorundalar eğer uygun görülmez ise izin verilmeyecek ve yurtta kalıcaklar dedi☹️

Özel üniversitelerden bahsediyorum.KYK açık. Özel üniversitedeki (istisna özel üniversiteler mutlaka olacaktır) yabancı öğrenciler dahil yurtları boşaltacak.