🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi mantık yanlış test yapma sonra vaka sayısı düştü de 50.000 test yapsaydık en az 2.000 yeni vaka çıkardı o zaman test yapmayalım yeni vaka da çıkmasın böyle mantık mı olur bir de 1.000 altına düşmesini müjdeliyorlar o kadar bitti gitti diye diye gördük milleti herkes dışarda maske falan hikaye olmuş istiklal eski günlerine dönmüş millet bir taziye evinde 50 kişiye bulaştırıyor. Tek olumlu şey ölüm sayısının düşmesi bu tabloda

• Abi mantık yanlış test yapma sonra vaka sayısı düştü de 50.000 test yapsaydık en az 2.000 yeni vaka çıkardı o zaman test yapmayalım yeni vaka da çıkmasın böyle mantık mı olur bir de 1.000 altına düşmesini müjdeliyorlar o kadar bitti gitti diye diye gördük milleti herkes dışarda maske falan hikaye olmuş istiklal eski günlerine dönmüş millet bir taziye evinde 50 kişiye bulaştırıyor. Tek olumlu şey ölüm sayısının düşmesi bu tabloda

Hocam ben öyle düşünmüyorum. Yapılan testler şüpheli ve temaslı kişilere yapılan testler. Artı 30 bin kişiye daha semptomsuz ve temassız kişilere yapılsaydı o 30 binin pozitiflik oranı çok düşük olacaktı. Doğrusal olarak artmaz. Ben de çok test yapılmasından yanayım. Ama temaslı ve şüpheli kişilerden sonra yapılan her testin pozitif çıkma oranı çok hızlı düşer.

• Bakan Koca günlük 50bin test kapasitemiz var. Bunu da arttıracağız dedi mi dedi. Biz de diyoruz ki bu kapasite kullanılsın. Biz de iyi yapılanları övüyoruz biz de alkışlıyoruz ama eksik gördüğümüz noktayı da dile getiriyoruz. Yanlış mı yaptığımız?

• Bakan Koca günlük 50bin test kapasitemiz var. Bunu da arttıracağız dedi mi dedi. Biz de diyoruz ki bu kapasite kullanılsın. Biz de iyi yapılanları övüyoruz biz de alkışlıyoruz ama eksik gördüğümüz noktayı da dile getiriyoruz. Yanlış mı yaptığımız?

Dogru.

50 bin test yapisa 2000 3000 cikar diyenler yanlis yapiyor. her asemptomatik pozitif olani tum turkiyeye yayan ocu gibi gorenler var.

• ben test yaptirdiktan 1 gun sonra siddetli bas agrisi ile nefes darligi yasadim. Dun test yaptirdim negatif cikti ama bi daha yapin dersen kovarlar. Arti test yaparsin negatif cikar 1 saat sonra kaparsin. Ne anladim bu isten. Ozaman ayda her 1 kisiye 4 sefer test yapilsin. Her hafta 1 tane. Bunun altindan kalkabilecekmisin.

• Bence artık hastanelere giden sayısı çok az 20 bin testin çoğu hastalığı yada belirtisi olmadığı halde asemptomatik vakaları yakalamak için yapılan testler şahsen bulunduğum yerde evde izolasyondakilere artık test yapıyorlar isteyince ,berberlere de yapıyorlar, belediyede çalışanlara da yapıyorlar bunu daha çok artırmamız lazım bütün iş yerlerinde çalışanlara yapılmalı

• Sağlık bakanı baştan beri TEST TEST TEST diyordu, dso sürekli TEST TEST TEST diyor!

Biz burada neden o zaman test sayıları düşüyor dediğimiz zaman suçlu oluyoruz, eleştiri yapamayacak mı insanlar neden diye sormayacak mı kimse? Hemen ilginç bir savunmaya geçiyor bazıları!

Bitsin gitsin zaten şu lanet virüs 3 aydır işsiz güçsüz evde oturuyoruz bizde istiyoruz vakaların 1k ların aşağısına düşmesini tez zamanda şu virüs işini bitmesini.

• Test sayısının asıl attırılması gereken bir dönemde test sayısını düşüyoruz.Peki neden bu dönemde test sayısı artmalı derseniz, bayramdan sonra haziran başında çoğu yasak ya kalkacak yada gevşetilecek.2 aydır evlerde duran hastalanmamış kişileri dışarı birden salınca tespit edilememiş gizli taşıyıcılar bu kişileri hasta edebilir.İşte bu yüzden şu dönemde gerekirse insanları yolda çevirip test yapılması gerekiyor.

• test sayisinin arttirilmasini istemek kadar daha dogal ne olabilir bu surecte?neyin tepkisi bu anlamak mumkun degil.test sayisi 40 bin olsa,vaka sayisinin cok daha yuksek olacagini en iyi saglik bakanimiz buliyordur zaten.normallesme surecinde,ust duzeyin ekonomi baskisi yuzunden boyle bir test sayisi surecine girdigimizi dusunuyorum.

TEst vaka orani yuzde 5 neredeyse cunku.

• Ankara 1. OSB'de bir gıda fabrikasında çalışıyorum. Bakanlık tarafından test laboratuvarı kuruldu osb ye. Ancak çalıştığım firma test yaptırmaya çok sıcak bakmıyor. Laboratuvar da sadece talep eden firmalara yapıyor testi. Aslında firma talebine bakmadan hepsine yapmaları lazım. Yoksa üretim durur kaygısıyla bir çok firma laboratuvar dibimize kadar gelmesine rağmen test yaptırmayacak.

• Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Dr. Andrea Ammon, Avrupa'nın ikinci bir koronavirüs dalgasına hazırlanması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.