­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• Test/vaka oran─▒ bug├╝n 14.7

En az─▒ndan azda olsa 15in alt─▒na indik umar─▒m her ge├žen g├╝n ini┼čimiz devam eder birde son bir haftan─▒n oranlar─▒ elinde olan varsa atabilirmi

• Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n bir s├Âz├╝ne ac─▒ ac─▒ sevindim. Ekilmemi┼č tek bir tarla kalmayacak dedi. Y─▒llard─▒r ├žok yerde s├Âyleniyor , ├╝retmek ├žok ama ├žok ├Ânemli diye. Bunun fark─▒na var─▒lmas─▒ ne g├╝zel! Ne diyelim belki de her ┼čerde bir hay─▒r vard─▒r ger├žekten de...

+1 ne yaz─▒k ki ├╝z├╝lerek sevindim dinlerken...

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n bir s├Âz├╝ne ac─▒ ac─▒ sevindim. Ekilmemi┼č tek bir tarla kalmayacak dedi. Y─▒llard─▒r ├žok yerde s├Âyleniyor , tar─▒m ve kendi ├╝r├╝n├╝m├╝z├╝ ├╝retmek ├žok ama ├žok ├Ânemli diye. Bunun fark─▒na var─▒lmas─▒ ne g├╝zel! Ne diyelim belki de her ┼čerde bir hay─▒r vard─▒r ger├žekten de...

Kesinlikle.:thumbup:

• Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n bir s├Âz├╝ne ac─▒ ac─▒ sevindim. Ekilmemi┼č tek bir tarla kalmayacak dedi. Y─▒llard─▒r ├žok yerde s├Âyleniyor , tar─▒m ve kendi ├╝r├╝n├╝m├╝z├╝ ├╝retmek ├žok ama ├žok ├Ânemli diye. Bunun fark─▒na var─▒lmas─▒ ne g├╝zel! Ne diyelim belki de her ┼čerde bir hay─▒r vard─▒r ger├žekten de...

Baz─▒ ┼čeyleri b├╝y├╝k sorunlar ya┼čayarak ├Â─črenir insanl─▒k. K├╝resel ─▒s─▒nmadan dolay─▒ k├╝resel ├žapta yenilenebilir enerji ve ├ževre dostu ara├žlara ge├ži┼čimiz de buna benzer olacak.

• En az─▒ndan azda olsa 15in alt─▒na indik umar─▒m her ge├žen g├╝n ini┼čimiz devam eder birde son bir haftan─▒n oranlar─▒ elinde olan varsa atabilirmi

Her g├╝n inmiyor bir inip bir ├ž─▒k─▒yor

• Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n bir s├Âz├╝ne ac─▒ ac─▒ sevindim. Ekilmemi┼č tek bir tarla kalmayacak dedi. Y─▒llard─▒r ├žok yerde s├Âyleniyor , tar─▒m ve kendi ├╝r├╝n├╝m├╝z├╝ ├╝retmek ├žok ama ├žok ├Ânemli diye. Bunun fark─▒na var─▒lmas─▒ ne g├╝zel! Ne diyelim belki de her ┼čerde bir hay─▒r vard─▒r ger├žekten

├žok inanmak isterim ama, zaman en g├╝zel a├ž─▒klamay─▒ yapacak bize. Zira ├╝retmek ├žok me┼čekatli ve kazan─▒m s├╝reci uzun , kazan─▒m─▒ az . ithal etmek ├žok kolay ve ├žok karl─▒ ,ihra├ž eden firma taraf─▒ndan . Haz─▒r al─▒c─▒ da var (TMO)

─░n┼čaallah s├Âzde kalmayan bir vaad olur.

• Test vaka oran─▒n─▒n ├žok ├Ânemli oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. 10 tane karantinadan adam al─▒p (pozitif ├ž─▒kmas─▒ ├žok muhtemel) 8 inde pozitif ├ž─▒karsa yand─▒k m─▒ diyece─čiz. Yeni vaka say─▒s─▒n─▒n toplama oran─▒ bana g├Âre daha ├Ânemlidir ki bu da %11.En ├Ânemli viraj %10 nun alt─▒na d├╝┼čmesidir.Sonras─▒nda istikrarl─▒ bir ┼čekilde %5 in alt─▒na al─▒n─▒rsa bu i┼č kontrol sa─čland─▒ demek olur.Amerika y─▒ bizimle k─▒yaslamay─▒n─▒z, ├çin den sonra ilk g├Âr├╝len 5 ├╝lke i├žinde amerika var.Daha ne iran ne italya piyasada yoktu. ─░talya ise ilk vakas─▒ 30 ocakta ├ž─▒kt─▒, Mart 9 veya 10 da seyahat yasaklar─▒ zaruri haller harici soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edildi.okullar─▒da 4 martta kapatt─▒lar.Bizim 11 mart ta ilk vaka ├ž─▒kt─▒ 1 hafta sonra toplu ula┼č─▒m ve sokak harici vatanda┼č─▒n toplu duraca─č─▒ yerlerin alay─▒ kapat─▒lm─▒┼čt─▒. ─░yile┼čen say─▒m─▒z ├žok g├╝zel.E─čer bu d├╝┼č├╝┼č ivmesiyle gidersek 2 maksimum 3 hafta sonra in┼čallah ├Ânce ent├╝be say─▒s─▒ sonra yo─čun bak─▒m say─▒s─▒ sonra yeni hasta say─▒s─▒ ve en son ama en ├Ânemli olan vefat say─▒m─▒zda d├╝┼čecektir.Unutmay─▒n 1 ├Âncesinde daha ├╝lkede hi├ž vaka olmad─▒─č─▒ zamanlar─▒ d├╝┼č├╝n├╝n d├╝nyada bu i┼či hafifletecek ila├ž yoktu. ┼×imdi tamamen tedavi edemesekte, bask─▒lay─▒c─▒ bir ├žok olana─č─▒m─▒z var.2 hafta sonra neyin olaca─č─▒ bilinmez.

• G├╝nlerdir yaz─▒yorum d├╝nya sosyalist politakaya (dayan─▒┼čmaya) y├Ânelmek zorunda aksi takdirde ├žo─ču ├╝lke bunun alt─▒ndan kalkamaz. K├╝resel ekonomi ilk kez bir salg─▒nla m├╝cadele ediyor.Bunun sonu├žlar─▒n─▒n nereye varaca─č─▒n─▒ kestirmek ├žok g├╝├ž ama de─či┼čim ka├ž─▒n─▒lmaz.

─░talyaÔÇÖdan sonra ispanyaÔÇÖda ABÔÇÖden ciddi ┼čekilde yak─▒nmaya ba┼člad─▒.Y─▒llard─▒r girmek i├žin u─čra┼čt─▒─č─▒m─▒z AB s─▒n─▒fta kald─▒ ne yaz─▒k ki.

Az gururlar─▒ varsa giden yard─▒mlardan sonra y├╝zleri k─▒zar─▒r..

• 20200406_210334.jpg

Ankara ili s─▒k─▒┼č─▒l─▒k endeksine g├Âre il├že il├že Corona Vir├╝s risk haritas─▒.

ÔÇóResmi veriler de─čildir.Twitter'da rastlad─▒─č─▒m Prof.Dr Onur Ba┼čer'in haz─▒rlad─▒─č─▒ bir haritad─▒r.