­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• Gundemle fazla mwsgul olmayin. Adim adim gunluk vaka sayilarini takip edenler var. Bendede derin nefes alma istegi vardi bi ara. Yuzde 90 i psikolojik. Hastaliktan kimse ├Âlm├╝yor derdi bi prof abi. Vade dolduysa hastalik bahane derdi. Mesele vadeyi nasil doldurdugumuz. Olmusla ├Âlm┼źse care yok. Hepimiz ya olmus yada ├Âlmus olucaz elbet. Allah yardimicimiz olsun yeter. Bir sekilde su akar yolunu bulur zaten.

• Elektrik ve do─čalgaz saya├žlar─▒ okunmayacakm─▒┼č sonra da ortalama t├╝ketime g├Âre g├Ânderilecekmi┼č. Ama bahara geldik do─čalgaz o kadar y├╝ksek olmaz , neye g├Âre ortalama , k─▒┼ča g├Âre olursa fena

• Elektrik ve do─čalgaz saya├žlar─▒ okunmayacakm─▒┼č sonra da ortalama t├╝ketime g├Âre g├Ânderilecekmi┼č. Ama bahara geldik do─čalgaz o kadar y├╝ksek olmaz , neye g├Âre ortalama , kola g├Âre olursa fena

Dedi─činiz karantina b├Âlgelerindeki evler i├žin ge├žerli imi┼č

• Elektrik ve do─čalgaz saya├žlar─▒ okunmayacakm─▒┼č sonra da ortalama t├╝ketime g├Âre g├Ânderilecekmi┼č. Ama bahara geldik do─čalgaz o kadar y├╝ksek olmaz , neye g├Âre ortalama , kola g├Âre olursa fena

Aynen kat─▒l─▒yorum. ├ľzellikle do─čalgaz son 3-4 aya g├Âre ortalama al─▒n─▒rsa s─▒k─▒nt─▒ zaten k─▒┼č─▒n fazla yand─▒ k─▒┼ča g├Âre alacaklarsa problem. Tabi haberin detaylar─▒ndan haberim yok suanl─▒k.

• Aynen kat─▒l─▒yorum. ├ľzellikle do─čalgaz son 3-4 aya g├Âre ortalama al─▒n─▒rsa s─▒k─▒nt─▒ zaten k─▒┼č─▒n fazla yand─▒ k─▒┼ča g├Âre alacaklarsa problem. Tabi haberin detaylar─▒ndan haberim yok suanl─▒k.

Ortalama gecen seneki Nisan May─▒s ve haziran ay─▒n─▒ baz al─▒cakm─▒┼č temmuzda ise fatura okununca mahsuplar yap─▒lacak fazla al─▒nd─▒ ise bir sonraki fatura dan d├╝┼č├╝lecek eksik ise ilave bedel yans─▒yacakm─▒┼č.

• Aynen kat─▒l─▒yorum. ├ľzellikle do─čalgaz son 3-4 aya g├Âre ortalama al─▒n─▒rsa s─▒k─▒nt─▒ zaten k─▒┼č─▒n fazla yand─▒ k─▒┼ča g├Âre alacaklarsa problem. Tabi haberin detaylar─▒ndan haberim yok suanl─▒k.

Ge├žen y─▒l─▒n ayn─▒ ay─▒na g├Âre ortalama alacaklarm─▒┼č hocam.

• 3 ay s├╝reyle elektrik ve do─čalgaz faturalar─▒ i├žin sosyal mesafe kural─▒na uymak ad─▒na saya├ž okuma yap─▒lmayacak. Abonelere ge├žmi┼č t├╝ketim ortalamalar─▒na g├Âre fatura g├Ânderilecek. S├Âz konusu faturadan az veya ├žok bir hacarama yap─▒ld─▒─č─▒nda saya├ž okumas─▒na g├Âre aradaki gider ya aboneye ├Âdenecek ya da abone fark─▒n─▒ yat─▒racak. Mevsimsellik de dikkate al─▒narak t├╝keticinin son iki y─▒l─▒n ilgili ay─▒na ait t├╝ketim ortalamalar─▒ ├╝zerinden, t├╝keticinin ge├žmi┼č t├╝ketimi olmamas─▒ halinde ise emsal t├╝ketim veya t├╝ketici beyan─▒na g├Âre k─▒yasen faturaland─▒rma yap─▒lacak. Genelge kapsam─▒nda faaliyeti durdurulan i┼čletmelerin saya├ž okumalar─▒ (tahakkuk) ertelenecek. Bu d├Ânemde evlerini kullanmayan yurtta┼člar ise ge├žmi┼č d├Âneme g├Âre fatura ├Âdeyip, daha sonra fark─▒ tahsil edebeilecek.

├ľne ├ž─▒kan haberler

EPDKÔÇÖdan yap─▒lan a├ž─▒klamada, Covid-19 ile m├╝cadele kapsam─▒nda salg─▒n─▒n yay─▒lmas─▒n─▒ engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi ┼čekilde sa─članmas─▒ amac─▒yla bu konuda yetkili uzman kurul ve kurumlar─▒n tavsiyeleri do─črultusunda saya├ž okumalar─▒na ili┼čkin yeni bir d├╝zenleme yap─▒ld─▒─č─▒ belirtilerek yap─▒lan d├╝zenlemenin ├Ânceli─činin hem sekt├Âr ├žal─▒┼čanlar─▒n─▒n hem de t├╝keticilerin sa─čl─▒─č─▒n─▒n korunmas─▒ oldu─čuna dikkat ├žekildi. B├Âylece saha ├žal─▒┼čanlar─▒n─▒n azami d├╝zeyde izolasyonu da sa─članaca─č─▒ vurgulanarak ┼č├Âyle denildi:

ÔÇťElektrik ve do─čalgaz faturalar─▒na ili┼čkin ÔÇťK─▒yasen Fatura D├╝zenlemesiÔÇŁ b├╝t├╝n vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n sa─čl─▒─č─▒ i├žin hayata ge├žirilecek olan ve s─▒n─▒rl─▒ s├╝re i├žin uygulanacak bir d├╝zenlemedir. Vatanda┼č─▒m─▒z─▒n aleyhine bir uygulama kesinlikle s├Âz konusu de─čildir, olamaz ve b├Âyle bir uygulamaya Enerji Piyasas─▒ D├╝zenleme Kurumunun izin vermesi de m├╝mk├╝n de─čildir.

K─▒yasen Fatura D├╝zenlemesi sadece karantinaya al─▒nan ve idari kararlarla saya├ž okumalar─▒n─▒n durduruldu─ču yerle┼čim yerleri ile saya├ž okuma yapan ├žal─▒┼čanlar─▒n sosyal mesafelerini koruyamayaca─č─▒ durumlar i├žin ge├žerli olacak ve yaln─▒z bu durumlar i├žin k─▒yasen fatura y├Ântemi izlenecektir.ÔÇŁ

FATURA TUTARI NASIL BEL─░RLENECEK

Elektrik ve Do─čal Gaz faturalar─▒na ili┼čkin K─▒yasen Fatura D├╝zenlemesi'nin detaylar─▒ ise ┼č├Âyle a├ž─▒kland─▒:

ÔÇťK─▒yasen fatura uygulamas─▒ ge├žici bir s├╝re (3 ay) uygulanacakt─▒r. Uygulama saya├ž okuma yapan ├žal─▒┼čanlar─▒n sosyal mesafelerini koruyamayaca─č─▒ durumlar i├žin ge├žerli olacak ve yaln─▒z bu durumlar i├žin k─▒yasen fatura y├Ântemi izlenecektir.

Bu kapsamda saya├žlar─▒ okunamayan t├╝keticilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. y├Ântemlerle ula┼čt─▒r─▒lacak faturada, bu faturan─▒n sayac─▒n okunamamas─▒ nedeniyle ge├žmi┼č t├╝ketim ortalamalar─▒ dikkate al─▒narak k─▒yasen yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve sayac─▒n okundu─čunda ilgili mevzuat ├žer├ževesinde ger├žek t├╝ketim miktarlar─▒ ├╝zerinden d├╝zeltmenin yap─▒laca─č─▒n─▒ i├žeren bir bilgilendirme yap─▒lacakt─▒r.

Sadece okumas─▒ yap─▒lamayan t├╝keticiler i├žin okuma yap─▒ld─▒─č─▒ tarihte d├╝zeltme/mahsupla┼čma i┼člemi yap─▒lacakt─▒r.

Elektrik fiyatlar─▒na ├╝├ž ay zam yok!

Mahsupla┼čma i┼člemi sonucunda t├╝keticinin alaca─č─▒ olu┼čmas─▒ halinde defaten, t├╝keticiye bor├ž olu┼čmas─▒ halinde ise sayac─▒n okunamad─▒─č─▒ fatura d├Ânemi kadar taksitlendirme yap─▒lacakt─▒r.

Mevsimsellik de dikkate al─▒narak t├╝keticinin son iki y─▒l─▒n ilgili ay─▒na ait t├╝ketim ortalamalar─▒ ├╝zerinden, t├╝keticinin ge├žmi┼č t├╝ketimi olmamas─▒ halinde ise emsal t├╝ketim veya t├╝ketici beyan─▒na g├Âre k─▒yasen faturaland─▒rma yap─▒lacakt─▒r.

├ľrne─čin may─▒s ay─▒ i├žin d├╝zenlenecek faturada 2018 ve 2019 y─▒l─▒ May─▒s aylar─▒na ili┼čkin kullan─▒m yerinin t├╝ketim ortalamas─▒ kullan─▒lacakt─▒r.

T├╝ketimlere ili┼čkin fatura hesaplama y├Ântemi EPDK taraf─▒ndan takip edilecek, t├╝keticilerin ma─čdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir.

• Ne kadar anlaml─▒ bir s├Âz bizim i├žin ├žok ge├ž kal─▒nm─▒┼č olunmaz umal─▒m ki...

EUqRDd-UMAA8iWd.jpg

"Her felaket filmi,h├╝k├╝metin bir bilim insan─▒n─▒ g├Ârmezden gelmesi ile ba┼člar."

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• Bug├╝n saat 16 da bilim kurulu video konferans yoluyla toplant─▒ yapacak, ard─▒ndan saat 19 gibi sa─čl─▒k bakan─▒ a├ž─▒klama yapacak. Bakal─▒m bizi bug├╝n neler bekliyor olacak...

• Bug├╝n saat 16 da bilim kurulu video konferans yoluyla toplant─▒ yapacak, ard─▒ndan saat 19 gibi sa─čl─▒k bakan─▒ a├ž─▒klama yapacak. Bakal─▒m bizi bug├╝n neler bekliyor olacak...

Her zaman ki ┼čeyler malesef . Bu ├╝lkede herkes biliyor ki her┼čeye 1 ki┼či karar verir geri kalanlar malesef ve malesef sadece toplant─▒ yap─▒p kendi aralar─▒nda konu┼čma yaparlar .

Zaten istanbul i├žin ├žok ge├ž kal─▒nd─▒ baz─▒ kararlarda bundan sonra bari istanbul d─▒┼č─▒na ├ž─▒kmas─▒ engellensin.Biz yanm─▒┼č─▒z ba┼člakar─▒ daha fazla yanmas─▒n .

Evet biraz a─č─▒r oldu ama ger├žekler ac─▒t─▒r herzaman

G├Ân├╝ll├╝ karantina

Sosyal mesafe

Evde kald─▒─č─▒ i├žin halk─▒m─▒za te┼čekk├╝r ediyoruz.

• ├ľzellikle ak┼čam uyumadan ├Ânceki 2 saat kadar bir ┼čey yememeye ├Âzen g├Âsterin ve de kendi ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒z i├žin g├╝zel, sevdi─činiz ┼čeylerle oyalan─▒n; ├Ânlem alal─▒m; ama stres boyutuna olay─▒ getirmemeliyiz, bir eczac─▒ olarak ├Ânerilerim bu ┼čekilde size de hocam ­čĄŚ­čĄŚ­čĄŚ

Market ├žal─▒┼čan─▒y─▒m s├╝rekli m├╝┼čterilerle i├ž i├žeyim m├╝┼čterinin biri giriyor biri ├ž─▒k─▒yor elime s├╝rekli para de─čiyor. Haliyle ister istemez refleks olarak elimi y├╝z├╝me dokundu─čum oldu. Bu viruste bu ┼čekilde bula┼č─▒yor ve baz─▒ ki┼čilerde hafif semptom g├Âstererek ge├žiyor denildi─či ve bu ya┼č─▒ma kadar hi├žbir suretle hissetmedi─čim nefes alma ve verme durumunu bu d├Ânemde hissetti─čim i├žin insan ister istemez aceba diyor. Bana kal─▒rsa m├╝┼čteriden vir├╝s├╝ kapt─▒m onuda ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒m g├╝├žl├╝ oldu─ču i├žin hafif nefes darl─▒─č─▒ ┼čeklinde atlatt─▒m. Sonu├žta bu hastal─▒─ča yakalanan her birey yorgan d├Â┼ček hasta olmuyor.

• Az evvel haberlerde dinledim, ┼čirketlerin bu ba─č─▒┼č kampanyas─▒na yap─▒lacak destekleri vergiden d├╝┼čebilecekmi┼č. Eee ben ne anlad─▒m bu i┼čten? Ben SMS veya ba─č─▒┼č atsam vergimden d├╝┼čebilecek miyim?

B├Âyle bir durum varsa normal t├╝ketim ├╝r├╝nlerine verdi─čim KDV, ├ľTV vb. vergilerle ba─č─▒┼č yapt─▒─č─▒m─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Onlar vergiden d├╝┼čebiliyor ve hatta ismini reklam yapabiliyorsa; bende vergiden ba─č─▒┼č yapm─▒┼č oluyorum.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...