­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• 3 hafta ├Ânce listenin en altlar─▒ndayd─▒k hat─▒rlay─▒n bi isterseniz..

Vaka oranlar─▒ndaki azal─▒┼člarda hemen gereksiz bir rehavet olu┼čmamal─▒.Dalgalanmalar elbet olacak.Ya┼čad─▒─č─▒m yerde sokaklar ortalama 1.5-2 haftad─▒r olduk├ža sakin g├Âz├╝k├╝yordu.Bug├╝n ne olduysa bir miktar kalabal─▒k geldi g├Âz├╝me.

mLxeWe.png

• Kulu├žka s├╝resini ve baz─▒ ki┼čilerin ayakta atlatma durumunu g├Âz ├Ân├╝ne al─▒rsak . ├ľn├╝m├╝zdeki g├╝nlerde test \ vaka y├╝zdesinin artmas─▒ tekrardan muhtemeldir .

• ├çok sevindim karde┼č izmitli bir hem┼čerin olarak , Rabbim ac─▒lar─▒n─▒ g├Âstermesin b├╝y├╝klerimizin,Kocaeli olarak vaka say─▒s─▒nda ├žok ilerdeyiz,yerel bas─▒na konu┼čmu┼č Kocaeli valisi , ayr─▒ca derince e─čitim ara┼čt─▒rma ve seka devlette ├žal─▒┼čan arkada┼člarda vaka art─▒┼člar─▒n─▒n h─▒zl─▒ old─čunu ifade ediyorlar

Benim bi arkada┼č─▒m ast─▒m hastas─▒ bi ila├ž raporu i├žinmi ne derince egitim arast─▒rmaya gitmis kovmuslar resmen bir s├╝r├╝ corona hastas─▒ felan var diye. Ka├ža ka├ža evine gitmis anlatt─▒. Bir ka├ž duyum daha ald─▒m ─░zmitten net olarak bilmesemde. Ger├žekten say─▒ fazla herhalde di─čer illere g├Âre ─░stanbuldan sonra 2. en y├╝ksek vakas─▒ olan ─░l olabiliriz.

• Babam Karantinada. Bug├╝n sonucu a├ž─▒kland─▒ POZ─░T─░F. Ailemi karantinaya ald─▒lar onlara ula┼čam─▒yorum. ├çaresizim. ├ľfkeliyim. Halsizim.

ALLAH belan─▒ versin ├žin.

Ge├žmi┼č olsun karde┼čim biliyorum ger├žekten ├žok zor ama ┼čimdi k─▒zma vakti de─čil ailene destek olma vakti Allah'─▒n izni ile sa─čl─▒klar─▒na kavu┼čurlar in┼čallah. Allah'tan ├╝mit kesilmez.

• Benim bi arkada┼č─▒m ast─▒m hastas─▒ bi ila├ž raporu i├žinmi ne derince egitim arast─▒rmaya gitmis kovmuslar resmen bir s├╝r├╝ corona hastas─▒ felan var diye. Ka├ža ka├ža evine gitmis anlatt─▒. Bir ka├ž duyum daha ald─▒m ─░zmitten net olarak bilmesemde. Ger├žekten say─▒ fazla herhalde di─čer illere g├Âre ─░stanbuldan sonra 2. en y├╝ksek vakas─▒ olan ─░l olabiliriz.

Derince e─čitim ara┼čt─▒rmada enfeksiyon ve g├Â─č├╝s cerrahisi servislerini komple kapat─▒lm─▒┼č ve derince e─čitim ara┼čt─▒rmada vaka say─▒s─▒ ├žok fazla,birka├ž hekime de bula┼čm─▒┼č fakat iyile┼čmi┼čler, seka devlette i┼čler k├Ât├╝ durumdaym─▒┼č ,buralarda ├žal─▒┼čan sa─čl─▒k├ž─▒ arkada┼člar anlat─▒yor,en ├Ânemlisi de yerel bas─▒na deme├ž vermi┼č valilik ,Kocaeli vaka say─▒s─▒nda odak illerin ba┼č─▒nda geliyormu┼č,bunu bilim kurulu ├╝yelerinden Alpay hoca da ifade etmi┼čti

• Asl─▒nda genel olarak de─čerlendirirsek ,

devletin ald─▒─č─▒ ├Ânlemler yetersiz, halk─▒n ,yetersiz tedbirlere uyma oran─▒ daha yetersiz.bilin├ž ├žok d├╝┼č├╝k .

Bu ba─člamda bunca yetersizli─čin ortas─▒nda rakamlar ├žok k├Ât├╝ de─čil asl─▒nda ,ama k├Ât├╝le┼čebilir.

┼×u a┼čamada ilk ad─▒m─▒n , ┼čehirler aras─▒ bireysel seyahatlerinde yasaklanmas─▒d─▒r.

├çok g├╝zel ├Âzetlemi┼čsiniz durumu

Medyay─▒ da yetersiz buluyorum

├ľrne─čin Acunun kanal─▒ ┼ču an Prime TimeÔÇÖda Vir├╝sle m├╝cadele ile ilgili yay─▒nlar yapmal─▒yd─▒

Dizi ve ┼čov program─▒ veren t├╝m kanallar i├žin ge├žerli bu durum

20-22 en ├žok izlenen saatler ├ž├╝nk├╝

• G├╝n├╝n f─▒kras─▒n─▒ buldum arkada┼člar toplan─▒n :D bir hafta ├Ânce ortada dola┼čan hastanelerin videolar─▒ kazd─▒klar─▒ toplu mezarlar─▒n uydudan g├Âr├╝nt├╝lerini unutmu┼č san─▒r─▒m . Zaten bu olaylar yayildiktan sonra medyada nedense vaka bildirimi de ├Âl├╝m say─▒s─▒da azald─▒ . ┼×aka yok iyi g├╝ld├╝m .

• G├╝n├╝n f─▒kras─▒n─▒ buldum arkada┼člar toplan─▒n :D bir hafta ├Ânce ortada dola┼čan hastanelerin videolar─▒ kazd─▒klar─▒ toplu mezarlar─▒n uydudan g├Âr├╝nt├╝lerini unutmu┼č san─▒r─▒m . Zaten bu olaylar yayildiktan sonra medyada nedense vaka bildirimi de ├Âl├╝m say─▒s─▒da azald─▒ . ┼×aka yok iyi g├╝ld├╝m .

Dalga ge├žiyorlar sa─čl─▒k sistemleri Avrupadan daha k├Ât├╝ ama herg├╝n ayn─▒ ├Âl├╝ rakam─▒ veriyorlar

• KKTC'de 21:00-06:00 aras─▒ k─▒smi soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ uygulanacak 5 Nisan'a kadar.Ben de bunu anlayam─▒yorum ni├žin ak┼čam yasak g├╝nd├╝z faaliyetler s├╝r├╝yor?

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• Son dakika: Azerbaycan'da soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edildi.

Bug├╝ne kadar 273 koronavir├╝s vakas─▒ tespit edilen, 4 ki┼činin hayat─▒n─▒ kaybetti─či, 26 vakan─▒n taburcu edildi─či Azerbaycan'da 243 hastan─▒n tedavisi s├╝r├╝yor.