­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• D├╝n verilen say─▒larla oran %25. BU salg─▒n i┼člerinde kontrol alt─▒nda tutulmas─▒ i├žin %10 nun alt─▒na d├╝┼čmek gerekyormu┼č. %10 nun ├╝st├╝ hala tehlikeli art─▒┼č diyorlar.Evet malesef hi├ž bir ├╝lke bizim ki gibi h─▒zla y├╝kselmedi. ┼×imdi k├Ât├╝mserlik ger├žek├žilik polyannac─▒l─▒k hangisini se├želim.Ben ger├žek├žili─či se├žiyorum ama umudu da hi├ž bir zaman kaybetmem. ├ľrne─čin ─░spanyol gribi d├╝nyada kol gezerken s─▒f─▒rdan ├╝lke kurduk biz. Sava┼čarak vede evde oturarak de─čil.Bug├╝n yapmam─▒z gereken yay─▒lmay─▒ ├Ânlemek i├žin evde oturmak. ┼×u an durum k├Ât├╝ m├╝ evet k├Ât├╝ kat─▒ ├Ânlemlerin etki s├╝reside minimum 1.5 hafta ama unutmay─▒n ├Âld├╝k bittik devlet y─▒k─▒ld─▒ gibi bir olayda yok.Umudunuzu kaybetmeyiniz.Son y─▒llarda kararlar al─▒n─▒rken sosyal medya bask─▒s─▒ ├žok etkisini g├Âstermeye ba┼člad─▒ bu y├╝zden sosyal medyay─▒ aktif kullanan arkada┼člar l├╝tfen yaz─▒n soka─ča ├ž─▒kmalar─▒n ba┼člamas─▒ laz─▒m hi├ž olmazsa 2 hafta

• Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelece─čini pek d├╝┼č├╝nm├╝yorum bu a├ž─▒klamadan sonra

• Rica ve minnetle olmayaca─č─▒ kesin . Rabbim ├╝lkemizi korusun

• H1n1 ile k─▒yaslama Amerika i├žin.100 ├Âl├╝mden sonras─▒ndaki geli┼čme.H1n1 in 250 g├╝nde ula┼čt─▒─č─▒ ├Âl├╝m say─▒s─▒ covidde birka├ž g├╝nde ger├žekle┼čti...

Resim

• Salg─▒n bittimi ekonomi normal hayata d├Ânermi oras─▒ karars─▒z diye d├╝┼č├╝n├╝yorum hayat normala d├Âner ama ekonomi ├žok zor

Bir├žok insan ruhsal ├ž├Âk├╝nt├╝ ya┼č─▒yor

Her insandan ve her nesneden ka├ž─▒yoruz

Bu vir├╝s korkusu , a┼č─▒s─▒ bulunup sonu├žlar─▒ al─▒n─▒ncaya kadar artarak s├╝rer gider

Demek ki en az 9-12 ay stresli g├╝nler bizi bekliyor

Ya da bir mucize bizi kurtarabilir

Ama nas─▒l bir mucize onu bilemiyorum

• fatih terim nas─▒l iyle┼čti veya nas─▒l etkilemiyor bu vir├╝s anlam─▒┼č di─čilim..

─░yile┼čmedi, sonu├žu halen pozitif ancak durumu hafif oldu─ču i├žin evine yolland─▒.Ayn─▒s─▒ yurtd─▒┼č─▒ndada yap─▒l─▒yor hastanelerin y├╝k├╝n├╝ azatlmak i├žin.Tom Hanks ve e┼čide pozitif oldu─ču halde evine yolland─▒ ila├žlarla.Her hasta hastanede tutulursa hastanelerde ger├žekten ihtiyac─▒ olan hastalar i├žin yer kalmayacak.Durumu iyi olanlar ev karantinas─▒na yollan─▒yor ila├žlarla birlikte.Durumlar─▒ k├Ât├╝le┼čirse al─▒n─▒yorlar evlerinden yeniden.

• fatih terim nas─▒l iyle┼čti veya nas─▒l etkilemiyor bu vir├╝s anlam─▒┼č di─čilim..

Ben burada iyile┼čti tarz─▒nda bir yorum g├Âremiyorum.L├╝tfen sa─čdan soldan g├Ârd├╝─č├╝m├╝z her ┼čeyi buraya yazmayal─▒m.

EUWkVnKXkAIeKnL.jpg

• vaka say─▒s─▒ bug├╝n d├╝┼čer yar─▒n d├╝┼čer soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ en az─▒ndan b├╝y├╝k ┼čehirlere bile uygulanmad─▒ktan sonra ├╝├ž├╝nc├╝ g├╝n ne olacak peki?

• Benim ileriye d├Ân├╝k 2 umudum var . Hava s─▒cakl─▒─č─▒ yay─▒l─▒m etkisi Ate┼č Hoca bahsetmi┼č. S─▒cakl─▒k artt─▒k├ža bula┼čma oran─▒na negatif etkide bulunuyor(vir├╝s├╝ ├Âld├╝rm├╝yor bula┼čma ihtimallerini azalt─▒yor,belki insan ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemide gerek psikolojik gerekse s─▒cak gibi etmenlerden daha iyi ├žal─▒┼č─▒yordur b├╝nye daha sa─člam olabiiyordur bilemiyorum.), gerek ┼ču hastal─▒─č─▒ atlatan insanlardan al─▒nan antikorlar gerekse ila├ž kar─▒┼č─▒mlar─▒n─▒n verdi─či pozitif etki hakk─▒nda iyi haberler.