🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cok uzun bur sure kaldigini dusunmuyorum.illaki ohal gelecek. Daha once herkesin dilllendirdigi tarih olan bir hafta once radikal kararlar alinsaydi , belki de nisan ayi icinde vaka sayisi pik yapar ,mayis ayinda rahatlardik. Bu karar ne kadar gec alinirsa , pik haftasi ve rahatlama sureci ertlenecek , vaka sayilari cok yukselecek ,olum oranlari artacak. Bunlari gormek icin alim olmaya gerek yok.

• Vaka sayıları çok üst düzeyde artış göstermediği sürece derken 4 gündür günlük 1.500-2.000 vaka tespit ediliyor az mı bu rakam italya ispanya gibi 5.000+ vaka mı gelmesi lazım

Gün gün İtalya yla kıyaslarsanız aslında Türkiye nin İtalya dan 3 kat daha kötü olduğunu görebiliriz

• Isim geregi ,gun icinde bir cok firma geziyorum. Gittigim firmalarda , ozellikle idari kisimlarin oldugu bolumlerde onlemler aliniyor ama maalesef imalatta calisanlar icin alinan onlemler yetersiz ve son surat imalat devam ediyor. Idari kisimlar ,home office gecmis ama imalat devam ediyor. Idari kisimlar hafta sonu evde oluyor ,ama imalat hafta sonu uc vardiya devam ediyor. Gordugum kadari ile salgin henuz imalat bolumlerine gecmemis cok sukur. Yarin sabah yine ,binlerce isci ayni ortamlara girecek. Bir an once radikal kararlar gelmeli. Gelmeli ki is cigrindan cikmasin. Salgin bile maddi durumu olmayani vuruyor. Ekonomik gucu yerinde olan kendini kurtarabilir ama olmayanlara bulasmaya baslarsa ,allah korusun.

• Gün gün İtalya yla kıyaslarsanız aslında Türkiye nin İtalya dan 3 kat daha kötü olduğunu görebiliriz

İtalya şuanda günde 35-40 bin test yapıyor bizde o kadar test yapsak büyük ihtimal o civarlar vaka tespit edilir

• İtalya karşılaştırmalarından gına geldi sadece vaka sayısına bakarak bu kadar kolay olsaydı hastalık Çin'de kalır küresel salgın falan olmazdı biraz geniş düşünün.

• Bu arada Dominik Cumhuriyeti bugün 146 vaka bildirdi toplam vaka 800 -lere çıktı ölüm oranında da ciddi artış vardı bugün Survivor yarışması yakında askıya alınabilir alınmalı da!

• Singapur çok enterasan bir ülke gizli gelişmiş ülkelerden fırsatım olsa gezmek isterdim :)

hocam küçük bir ülke olarak gözüksede hayli gelişmiş ve oldukça hareketli bir yer tek sıkıntısı bize uymayan yemek kültürü değişik baharatları var bu baharatların kokusu beni yemeklerden uzak tutmaya yetmişti açıkçası. Gece kulüpleri kumarhaneleri kafeleri gece hayatı sabaha kadar devam ediyor bir firmanın uzakdoğu gezisinde gitme imkânı bulmuştum

• Bilim kurulunun sistemi Ohal yaparak önlem alan ülkelere göre yapılmış.Ekonomik yapımız ise self Ohal yapılmasına uygun.Akdeniz insanlarının genel karakteri disiplinsiz olmaları düşünüldüğünde self Ohalin buna uygun olmadığı ortadadır. % 1-2 arasında ölüm oranı düşünüldüğünde 800 bin minimumda ihtimal var.Ohal olursa ki uygulayıp kontrol alma süresi 3 ay gibi.Adam başı sadece aylık iaşe yardımı 500 tl verilse 3 ay boyunca 1.500 tl olur.Yani 100 milyar değil paketin 1 trilyon 200 milyar olması lazım minimumda...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Sinpagurlu bir arkadaşım var, ülke olarak çok zekiler özellikle matematik alanında çocuklar uçmuş ve oldukça zengin bir şehir ülke.Her daim maske kullanan bir topluluk oldukları için kontrol etmeleri kolay oldu.

• Bilim kurulunun sistemi Ohal yaparak önlem alan ülkelere göre yapılmış.Ekonomik yapımız ise self Ohal yapılmasına uygun.Akdeniz insanlarının genel karakteri disiplinsiz olmaları düşünüldüğünde self Ohalin buna uygun olmadığı ortadadır. % 1-2 arasında ölüm oranı düşünüldüğünde 800 bin minimumda ihtimal var.Ohal olursa ki uygulayıp kontrol alma süresi 3 ay gibi.Adam başı sadece aylık iaşe yardımı 500 tl verilse 3 ay boyunca 1.500 tl olur.Yani 100 milyar değil paketin 1 trilyon 200 milyar olması lazım minimumda...

anlatmaya calistigimi , cok guzel aciklamissiniz. Arti olarak belirttiginiz rakamlar sadece vatandaslarin devlete verecegi yuk . isveren ve isletmeler var.ohal suresince alinamayacak olan vergiler var. totalde ekonomik yuk daha fazla.