🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • birisi çıkıp bana bu sayının şu kadarı umreden ve yurtdışından getirip zaten karantinadaki kişiler derse işte o zaman ne durumda olduğumuz konusunda bir yorum yapabilirim ha bunu derken kötü durumda değiliz demiyorum çünkü en azından şehirler arası seyehat yasağını çok daha erken getirecektik bazı şeyleri yapıyoruz ama geç kalıyoruz

• Arkadaşlar Yunanistan 11 milyon İtalya 62 milyon nüfusu olan bir ülke. bizim nüfusumuz 80 milyon. Avustralya, Brezilya gibi ülkelerde güney yarımkürede. Prof. Dr.Ateş Kara ve diğer bilim insanlarının görüşü ve istatistikler sıcak havada yeni tip koranivirüsün diğer akrabaları gibi daha az bulaştığı yönünde. Başka ülkelerle kıyaslamak yanlış olacaktır. Test vaka oranı ve ölüm oranlarına dikkat edilmeli. Bugün oran düne göre azalmış ama bu oran ileride artabileceği gibi azalabilir de. Çok iyimser veya çok kötümser değil objektif olunmalıdır. Ülkemiz gereken tedbirleri koronavirüs gelmeden almış ve vir0sün gelmesi geciktirilmiştir. Bu bize 2 ay kazandırmıştır. Virüs geldiğinden itibaren okullar tatil edilmiş üniversiteler kapatılmış ki bu kararı en arkan alan ülkelerdeniz. Virüsün seyrine göre diğer önlemlerde alınmış ve bu önlemler giderek sertleşmiştir. Eğer uygun görülürse il il karantinalar başlayacak ve sokağa çıkma yasakları gelecektir. Öncelikle şunu belirtmek isterimki sokağa çıkma yasağı Çin hariç katı uygulanılmamış kısıtlamalar getirilmiştir. Bu süreçte en önemlisi fazla testtir. Pozitif çıkan kişilerin irtibat ettiklerinin bulunması ve tedavi sürecidir. Bu süreçte birlik olunmalı ve sosyal medyada çıkan ortalığı karıştıracak teyitsiz haberlere itibar edilmemelidir.

• Arkadaşlar Yunanistan 11 milyon İtalya 62 milyon nüfusu olan bir ülke. bizim nüfusumuz 80 milyon. Avustralya, Brezilya gibi ülkelerde güney yarımkürede. Prof. Dr.Ateş Kara ve diğer bilim insanlarının görüşü ve istatistikler sıcak havada yeni tip koranivirüsün diğer akrabaları gibi daha az bulaştığı yönünde. Başka ülkelerle kıyaslamak yanlış olacaktır. Test vaka oranı ve ölüm oranlarına dikkat edilmeli. Bugün oran düne göre azalmış ama bu oran ileride artabileceği gibi azalabilir de. Çok iyimser veya çok kötümser değil objektif olunmalıdır. Ülkemiz gereken tedbirleri koronavirüs gelmeden almış ve vir0sün gelmesi geciktirilmiştir. Bu bize 2 ay kazandırmıştır. Virüs geldiğinden itibaren okullar tatil edilmiş üniversiteler kapatılmış ki bu kararı en arkan alan ülkelerdeniz. Virüsün seyrine göre diğer önlemlerde alınmış ve bu önlemler giderek sertleşmiştir. Eğer uygun görülürse il il karantinalar başlayacak ve sokağa çıkma yasakları gelecektir. Öncelikle şunu belirtmek isterimki sokağa çıkma yasağı Çin hariç katı uygulanılmamış kısıtlamalar getirilmiştir. Bu süreçte en önemlisi fazla testtir. Pozitif çıkan kişilerin irtibat ettiklerinin bulunması ve tedavi sürecidir. Bu süreçte birlik olunmalı ve sosyal medyada çıkan ortalığı karıştıracak teyitsiz haberlere itibar edilmemelidir.

Bu yazdığınızda yanlış bilgiler var ama ben sadece okul konusuna yorum yapacağım.Okullar üniversiteler tatil edildi ve bu kararı en erken almış ülkelerden biriyiz demişsin ama okul tatili kararını en son alan ülkelerden biriyiz biz bizden sonra hiçbir ülkenin tatil haberini görmedim mesela.Bu tatil kararı çok konuşuldu medyada milletimiz tepki göstermeseydi belkide biraz daha geç gelecekti.

• Devletimiz büyük ve güçlüdür ve mutlaka bir bildiği vardır ve aziz milletini aç bırakacağını sanmıyorum. Madem ki devletimizin kasası boş deniyor (ben diyenlerin yalancısıyım) ve madem ki birileri bu olağan üstü dönemde hala gelire sahip: Bu sebeple (aktif çalışmak zorunda olanlar ve tüm sağlık çalışanları hariç) şu an evinde kalan ve maaşları ödenen tüm devlet memurlarının ve kamudan emeklilerin maaşlarının yarıya düşürüleceğini ve arta kalan tutarın da hiçbir sosyal güvencesi olmayan, sokaklarda yaşayan, üç gün çalışmazsa aç kalacak olanlara eşit şekilde pay edileceğini umuyorum. T.C. kimliği yeterli olsun.

Örneğin 6.000 TL. alan bi memurumuzun maaşı 3.000 TL. olunca ölmez. Ancak o 3.000 TL en azından 2 kişiye bölüştürülse o kişiler de açlıktan ölmekten kurtulur.

Mükemmel bir öneri. Alkışlıyorum. Hatta ilave yapalım. Bu dönem de saray 1 ay kapalı kalsın. Oraya ödenen elektrik su gibi giderler halka dağıtılsın. Mutfak masrafları v.s tüm giderleri kısılsın. Önemli kişilerin korumaları yarıya indirilsin. Maaşlarda yarıya insin. Bu dönemde hala işçi çalıştırmaya devam eden firmaların vergisi iki katına çıkarılsın. Ne dersin?

TBMM üç ay kapatıldı örneğin. Milletvekilleri bu süreçte maaşlarını almaya devam edecekler ( mi? ). Peki herhangi bir vatandaş üç ay işe gitmeyip maaşını almaya devam edebilir mi? 600*20000 TL vs. Vs devam eder. Kaynak çok

• İtalya ile sağlıklı bir şekilde kıyas yapmak icin onların 16.günde kaç test yaptığını bilmemiz gerekir.Bunu bilmeden Italya'da bu kadardı,bizde bu kadar demek çok sağlıklı bir karşılaştırma olmaz.Böyle bir veri var mı İtalya için?

• Bu yazdığınızda yanlış bilgiler var ama ben sadece okul konusuna yorum yapacağım.Okullar üniversiteler tatil edildi ve bu kararı en erken almış ülkelerden biriyiz demişsin ama okul tatili kararını en son alan ülkelerden biriyiz biz bizden sonra hiçbir ülkenin tatil haberini görmedim mesela.Bu tatil kararı çok konuşuldu medyada milletimiz tepki göstermeseydi belkide biraz daha geç gelecekti.

ben ufak bir şey ekleyebilirim okul konusunda, hastalık çıktıktan sonra okulların tatillerine bakalım mesela bir örnek italyaya 31 ocakta hastalık başlamışken tam 1 ay sonra 4 martta okullar tatil edilmiş, bizde ise 11 martta ilk vaka 16 martta tatil geldi. Okul konusunda erken davranan ülkelerdeniz bunu inkar edece bir durum yok.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Gereksiz polyanacılık yapmayacağım, önümüzdeki 2 hatta 3 hafta bizim için çok sıkıntılı geçecek belli oldu.Fakat bu test yapılan kişilerin çoğunluğu önceki vakalar ile ilgisi olan yakın olan veya zaten ağır şüphe altında olan karantinada ki insanlarımız mı çünkü bu iki seçenek bir yere kadar tolere edilebilir zaten potansiyel hasta olduklarını var sayabiliriz yoksa çoğunluk halk geneli mi?Eğer sıradan halk ise durum vahim gerçekten. Yayılma çok çok yüksek ki.Bizi bu sayılarda en çok üzmesi gereken yoğun bakım ve entübe sayılarıda olmalıdır, entübe 60- yoğun bakım 100 kişi artmış.Şu anda korona gündem diye diğer hastalıklar durmuyor o hastalıklardan müzdarip insanlarımızda yoğun bakımları kullanacak kullanıyorlar.Bizim çok acil solunum cihazlarını, yoğun bakım yataklarını arttırmamız gerekiyor. Ekonomik sonucu kısa vadede çok acı olsa da sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir. Temel gıda tedarikçileri eczane belediye güvenlik güçleri temel gıda üreticisi çiftçiler ve sağlık çalışanları harici sokağa çıkma yasağı gelmesi gerekiyor.Gerekirse devletin 1-2 fabrikaya da el koyup gerekli malzemeleri üretmesi gerekiyor. Sert yasaklar ama anca böyle azaları acısıBu yasak geldiği zaman etkisini 2-3 hafta sonra göreceğiz unutmayın.Bugün Allaha çok şükür 30 kişi iyileşmiş inşallah katlanarak artar. Ölüm biraz daha erken ve kolay hastahanede iyileşmek ise biraz daha uzun zaman alıyor. Lütfen arkadaşlar etrafımızı uyaralım hala aylak aylak gezenleri görüyorum üzülüyorum.Hastahane olanakları kapanmadıkça ölüm oranıda artmıyor unutmayın. Bugün iyileşen 28 vatandaşımızada geçmiş olsun diyorum güzel haberler de var. İyileşmelerde artıyor artacaktır.Benim ne twitter ım ne facebookum ne instagramım var sosyal medya hesabı olan arkadaşlar lütfen farkındalık yaratmaya çalışsın.

• Ben tedbirler konusunda devletin gerekli önlemleri sırasıyla aldığını düşünüyorum. Toplum olarak mücadele edilmesi gereken zamandayız. En büyük sorumluluk bizde. Bir bütünüz. Yoksa sokağa çıkma yasağı dahi gelse sorumsuz olan yine çıkar hangi birini takip edecekler.

• ben ufak bir şey ekleyebilirim okul konusunda, hastalık çıktıktan sonra okulların tatillerine bakalım mesela bir örnek italyaya 31 ocakta hastalık başlamışken tam 1 ay sonra 4 martta okullar tatil edilmiş, bizde ise 11 martta ilk vaka 16 martta tatil geldi. Okul konusunda erken davranan ülkelerdeniz bunu inkar edece bir durum yok.

Vakanın çıktığı gün tatil eden bir sürü ülke olmuştu.16 Mart'ta vaka sayımız 47 idi.Bizim milletimiz sosyal medyada hergün hergün tepki göstermeseydi tatil biraz daha geç gelecekti.

• İtalya ile sağlıklı bir şekilde kıyas yapmak icin onların 16.günde kaç test yaptığını bilmemiz gerekir.Bunu bilmeden Italya'da bu kadardı,bizde bu kadar demek çok sağlıklı bir karşılaştırma olmaz.Böyle bir veri var mı İtalya için?

32.362 İtalya'nın yapılan test toplam test sayısı 16. güne kadar
    kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/…navirus_pandemic_in_Italy