­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• G├╝zel demek i├žin erken oldu─ču kadar ah vah etmek i├žin de erken. ├çok erken hemde!

Hi├žte erken de─čil bu ipin ucunu art─▒k tutmak zor olacak.D├╝n ki a├ž─▒klama da soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelmeliydi gelmedi zor..

• Di─čer ├╝lkelerle k─▒yaslamakta yerinde olacakt─▒r. Kanada, Avustralya, Brezilya gibi ├╝lkelere g├Âre k├Ât├╝ gidiyoruz. ─░lk 15'e girmi┼čiz. El y─▒kama k├╝lt├╝r├╝m├╝zle gurur duymak istiyorsak bu mereti durdurmal─▒y─▒z.

• bak─▒n bu i┼čte ne durumda oldu─čunuzu ├Âl├╝m say─▒s─▒ de─čil g├╝nl├╝k vaka say─▒s─▒ belirler (burdan kimse ├Âl├╝mlere ├╝z├╝lmedi─čimi ├ž─▒karmas─▒n) vaka varsa maalesef ├Âl├╝mde olacak bu i┼čle ba┼ča ├ž─▒kman─▒n tek yolu zaten bula┼čm─▒┼č olan insanlar─▒ bulup izole edip daha fazla yay─▒lmas─▒n─▒ ├Ânlemekdir ayr─▒ca birg├╝nl├╝k d├╝┼č├╝┼č bize bir veri vermez bundan sonraki birka├ž g├╝n daha d├╝┼č├╝┼č devam ediyorsa iyi yoldas─▒n demektir

• Avrupa ├╝lkeleri ile kar┼č─▒la┼čt─▒racaksak kendimizi ─░talya dan kat be kat daha fazla ilerliyoruz fark─▒nda m─▒s─▒n neyse seninle ikili tart─▒┼čmaya girip konunun d├╝zenini bozmayaca─č─▒m. sen sevin ne diyeyim ama bence "bug├╝n i├žinde" rahatlad─▒m demen daha do─čru bir c├╝mle olurdu.

Ben herg├╝n rahat─▒m. Psikolojik olarak diri ve g├╝├žl├╝ olma zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. ├ťlkene devletine g├╝venme zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. Kom┼čuna, ya┼čl─▒na sahip ├ž─▒kma zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. Her┼čeye olumsuz yorum yap─▒nca her┼čeyi ele┼čtirince ne ba┼č─▒n g├Â─če eriyor nede hastal─▒k bitiyor.

• Arkada┼člar ka├ž─▒rd─▒─č─▒n─▒z nokta ┼ču kulu├žka s├╝resi 5-15 g├╝n yani ┼čuan ortalama 10 g├╝n ├Ânceki vakalar─▒ g├Âr├╝yoruz buna g├Âre yorum yapal─▒m.

• 1 hafta ├Ânce yar─▒┼č─▒caz dedi─čimiz Yunanistan'─▒n vaka say─▒s─▒ 1.061..

├ľyle hocam ├ž├╝nk├╝ adamlar ciddi bir ├Ânlem ald─▒ ├Ârne─čin biraz yay─▒lmaya ba┼člad─▒─č─▒ anda soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan etti

• Arkada┼člar ka├ž─▒rd─▒─č─▒n─▒z nokta ┼ču kulu├žka s├╝resi 5-15 g├╝n yani ┼čuan ortalama 10 g├╝n ├Ânceki vakalar─▒ g├Âr├╝yoruz buna g├Âre yorum yapal─▒m.

Kulu├žka d├Ânemi 15 g├╝n olsa bile belirtileri erken ba┼čl─▒yor diye biliyorum

• italyadaki sayiyla, turkiye arasindaki sayi arasindaki g├╝ncel farklari g├Âsteren bir veri varmi acaba!Yani ,bakildiginda gun gun durumdayiz acaba,k─▒yaslarsak.

18. G├╝n yani bug├╝n biz 7.500 vakay─▒z

─░talya 2500 vakaym─▒┼č.

Resim

• Ben herg├╝n rahat─▒m. Psikolojik olarak diri ve g├╝├žl├╝ olma zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. ├ťlkene devletine g├╝venme zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. Kom┼čuna, ya┼čl─▒na sahip ├ž─▒kma zaman─▒ ├ž├╝nk├╝. Her┼čeye olumsuz yorum yap─▒nca her┼čeyi ele┼čtirince ne ba┼č─▒n g├Â─če eriyor nede hastal─▒k bitiyor.

Psikolojik olarak g├╝├žl├╝ olmak kolay de─čil.Mesela bizim marketimiz var her g├╝n orday─▒m g├╝nde ka├ž ki┼či geliyor ne kadar maske, eldiven taksamda herg├╝n vir├╝s kap─▒cam korkusu psikolojiyi bitirmeye yetiyor.

• Erken ba┼člasa bile 3 4 g├╝n s├╝r├╝yor belirtilerin ├ž─▒kmas─▒ hocam

Bu y├╝zden ├Ân├╝m├╝zdeki hafta ├žok ama ├žok kritik gidi┼čat ne olacak anlayaca─č─▒z art─▒k bu arada bunu sadece ben tahmin yaparak s├Âylemiyorum ├Ânemli isimlerde s├Âyl├╝yor Prof. Ceyhan gibi

• ─░talyada 4. vaka s├╝per yay─▒c─▒yd─▒ ilk 3 vakan─▒n 2'si 31 Ocak 3.s├╝ de 6 ┼×ubattan. 4. vakadan ba┼člatmak daha do─čru olacakt─▒r.

https://en.wikipedia.org/wiki/ÔÇŽnavirus_pandemic_in_Italy