­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• Hay─▒rl─▒ sabahlar maalesef annem ve babam d├╝n gece itibariyle koronavirus ┼č├╝phesiyle hastaneye yat─▒r─▒ld─▒ sonu├žlar─▒ Pazartesi alaca─č─▒z. Dualar─▒n─▒z─▒ esirgemeyin karda┼člar.

├çok ge├žmi┼č olsun Rabbim ┼čifa versin ­čÖĆ

• Hay─▒rl─▒ sabahlar maalesef annem ve babam d├╝n gece itibariyle koronavirus ┼č├╝phesiyle hastaneye yat─▒r─▒ld─▒ sonu├žlar─▒ Pazartesi alaca─č─▒z. Dualar─▒n─▒z─▒ esirgemeyin karda┼člar.

├çok ge├žmi┼č olsun karde┼čim, Allah ┼čifa versin in┼čallah

oncelikle cok gecmis olsun.umarim sonuc negatif cikar. Ailenin yurt disi temasi oldu mu?

• Allah ┼čifa verir in┼čallah. B├╝y├╝k gecmi┼č olsun topragim ├žar┼č─▒dada yay─▒lmaya ba┼člad─▒ galiba bu meret ┼čey. ─░n┼čallah negatif ├ž─▒kar sonu├žlar─▒.

Durum ├žok vahim gece yar─▒s─▒na kadar oradayd─▒m Allah r─▒zas─▒ i├žin ├ž─▒kmay─▒n ├žok fazla temas─▒m olmasa da ├žok korktum.­čśč

• Durum ├žok vahim gece yar─▒s─▒na kadar oradayd─▒m Allah r─▒zas─▒ i├žin ├ž─▒kmay─▒n ├žok fazla temas─▒m olmasa da ├žok korktum.­čśč

Burada derince ara┼čt─▒rma hastanesinde 20den fazla hasta oldu─čunu biliyorumda ├žar┼č─▒dan pek bilgim yoktu 10 g├╝nd├╝r o tarafa gitmedi─čim i├žin. Bi ┼čekilde temas pek olmasada marketten bakkaldan ordan burdan bulabiliyor vir├╝s bizleri inan al─▒┼čveri┼če gitmeye korkar oldum maske ve eldivensiz ├ž─▒kmamama ra─čmen hadi kendimi ge├žtim en b├╝y├╝k sorun Aile.

• Hocam size tam olarak kat─▒ld─▒─č─▒m─▒ s├Âyleyemem. Annem 44 do─čumlu evdekal─▒ ├žok daha iyi biliyor. Ben ve ailem de ├Âyle . Sokaklarda gezenler en ├žok gen├žler maalesef. Ayr─▒ca ┼ču anki e─čitimle olmuyor i┼čte. E─čitim camias─▒ndan biri olarak net foto─čraf.

Ben geneli baz aldim hocam. Eskilerde genelde bana birsey olmaz veya bu saatten sonra olsem ne olur kafasi var. Suan icin sokakta gezen genclerden cogunda egitim sorunu var.

Hani derler ya 2020-2021 egitim ve ogretim yili diye. Tamamen yalan. Sadece ogretim yili. Ozellikle gozlemledigim kadariyla tecrubesizliktenmidir bilmem ama yeni ogretmenlerde sikinti buyuk.

• Sadece yatak sayisi ile boyle bir salginla mucadele etmek mumkundegil malesef.

Su verdigim linki incelersen aslinda saglik sisteminde avrupanin cok gerisinde oldugumuzu farkediceksindir.

https://www.google.com/amp/s/tÔÇŽsuyor-turkiye-de-durum-ne

sadece yatak say─▒s─▒yla salg─▒nla m├╝cadele etmek m├╝mk├╝n de─čil demi┼čsiniz verdi─činiz link yatak ve doktor say─▒s─▒ hakk─▒nda. oysa arkada┼č─▒n bahsetti─či ise yo─čun bak─▒m yatak say─▒s─▒ ki n├╝fusa oranla burada d├╝nyada birinciyiz.

https://www.trthaber.com/haberÔÇŽak-kapasitesi-469647.html

Yo─čun bak─▒m yatak say─▒s─▒ neden ├Ânemli?

Hastal─▒─č─▒n belirtilerinin ba┼č─▒nda kuru ├Âks├╝r├╝k, ate┼č ve nefes darl─▒─č─▒ geliyor. Durumu a─č─▒r olan hastalar i├žin yo─čun bak─▒m hayati ├Ânemi sahip.

Statista'da yer alan istatistiklere g├Âre, baz─▒ ├╝lkelerde 100 bin ki┼čiye d├╝┼čen yo─čun bak─▒m yatak say─▒lar─▒ ┼č├Âyle:

ABD - 34,7

Almanya - 29,2

─░talya - 12,5

Fransa - 11,6

G├╝ney Kore - 10,6

─░spanya - 9,7

Japonya - 7,3

─░ngiltere - 6,6

Çin - 3,6

T├╝rkiye listede birinci s─▒rada

Peki, T├╝rkiye'de durum ne? Son yap─▒lan a├ž─▒klamalara g├Âre, T├╝rkiye bu listenin ba┼č─▒nda yer al─▒yor. ├ťlkemizde 100 bin ki┼čiye d├╝┼čen yo─čun bak─▒m yatak say─▒s─▒ 40. Say─▒y─▒ Sa─čl─▒k Bakan─▒ Fahrettin Koca a├ž─▒klad─▒.

Koca, Meclis'te yapt─▒─č─▒ bilgilendirme toplant─▒s─▒nda, koronavir├╝s├╝n ├╝lkeye yay─▒larak bir salg─▒n halini almas─▒ durumunda, kamu ve ├Âzel sekt├Âr├╝n birlikte hizmet verece─či 13 bin 211'i ileri d├╝zeyde olmak ├╝zere toplam 25 bin 466 eri┼čkin yo─čun bak─▒m kapasitesinin oldu─čunu a├ž─▒klam─▒┼čt─▒.

Bakan Koca, "Son zamanlarda art arda a├žt─▒─č─▒m─▒z ┼čehir hastanelerine ra─čmen yatak say─▒m─▒z Avrupa ve OECD ortalamalar─▒n─▒n alt─▒ndad─▒r; 10 bin ki┼čiye 28 yatak d├╝┼čmektedir. OECD ortalamas─▒ 40't─▒r" dedi.

• Ben geneli baz aldim hocam. Eskilerde genelde bana birsey olmaz veya bu saatten sonra olsem ne olur kafasi var. Suan icin sokakta gezen genclerden cogunda egitim sorunu var.

Hani derler ya 2020-2021 egitim ve ogretim yili diye. Tamamen yalan. Sadece ogretim yili. Ozellikle gozlemledigim kadariyla tecrubesizliktenmidir bilmem ama yeni ogretmenlerde sikinti buyuk.

Bu konuda ├žok hakl─▒s─▒n . Ama siyasete girmemek i├žin daha fazla a├žmayaca─č─▒m. Tanr─▒ yard─▒mc─▒m─▒z olsun

• Dunde soylemistim sayilar hesaplanirken hataya dusuyoruz. Hastanelerdeki poliklinik hasta sayisi azabilir, yatan hasta sayisi azabilir ancak yogun bakim hasta sayisi azalmaz. Turkiye herzmn yuzde 50 yogunbakim doluluk oranlariyla hizmet verir ki covid icin bu algoritma daha farkli isliyor. ayrica saglik calsina sayisinda malesef eksigimiz cok. Mesela covid yogum bakimina hizmet veren normal yogumbakima hizmet veremez. Ayrica 42000 yogum bakim sayisinin 20000 i yenidogan ve cocuk yogunbakimi. Ayrica yogum bakim sayisi kadar solunum cihazi sorunumuzda var. Mesela 344 yogun bakim hastasinin 241 i entube yani solunum cihazina bagli. O yuzden sayinin 50000 leri bulmasi bile cok ciddi sorunlara neden acar.

sa─čl─▒k ├žal─▒┼čan─▒ say─▒m─▒za 32.000 yeni personel eklenecek 3 g├╝n i├žinde. bunlardan 11.000ni hem┼čire. olumsuz konu┼čmak yerine insanlara umut a┼č─▒lay─▒p olumlu geli┼čmeleri de payla┼čal─▒m.

https://www.memurlar.net/haberÔÇŽu-takvimi-belli-oldu.html