­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• say─▒n semih hocam samet hocam ├Âncelikle sizden farkl─▒ d├╝┼č├╝nmedi─čimi gecikti─čimiz her ge├žen g├╝n bu i┼čle extra daha fazla zaman ve u─čra┼č i├žinde olaca─č─▒m─▒z─▒ s├Âylemek i├žin bilim kurulunda olmam─▒z gerekmedi─čini belirtmek istiyorum. Anlatmak istedi─čim maalesef toplum olarak hi├žte az─▒msanmayacak kadar bilin├žsiz olmam─▒zd─▒r. Art─▒k bu i┼čten in┼čallah kurtuldu─čumuz zaman ya┼čananlar─▒n unutulmas─▒na f─▒rsat vermeden insanlara gerekli her t├╝rl├╝ e─čitimin verilmesi ve b├Âyle zamanlarda nas─▒l davran─▒lmas─▒ neler yap─▒lmas─▒ konusunun okullarda e─čitim m├╝fredat─▒na girmesi ┼čartt─▒r

• Bug├╝n Reno ve Boschtan ├Ârnek verdim.Bu firmalar lokomotif firmalard─▒r.Pe┼či s─▒ra yan sanayi fabrikalar da tatile girecektir.Tabiki bu firmalara ba─čl─▒ k├╝├ž├╝k-orta esnaf da devam─▒n─▒ getirecektir.Yani talep olmazsa arz olmayacak dolay─▒s─▒yla ortada "i┼č" olmayaca─č─▒ i├žin i┼čsizlik ka├ž─▒n─▒lmaz olacakt─▒r.├ľzel sekt├Âr├╝n ├žo─čunlu─čunun ├Âz sermayesi kuvvetli de─čildir.Domino etkisi olu┼čtu─čunda kimin i┼č├ži kimin patron olmas─▒n─▒n ├Ânemi kalmayacakt─▒r...

• Bence i┼č olarak ┼čansl─▒y─▒m diye d├╝┼č├╝n├╝yorum telekom├╝nikasyon ┼čirketinde ├žal─▒┼čan biri olarak. ├ç├╝nk├╝ okullar─▒n tatil olmas─▒ ailelerin geneli evde olmas─▒ bizim sekt├Âr├╝ hareketlendirdi Allah hepimizin yard─▒mc─▒s─▒ olsun tez zamanda ┼ču lanet vir├╝s ortadan giderde hepimiz refah ve huzur i├žinde ya┼čar─▒z

• say─▒n semih hocam samet hocam ├Âncelikle sizden farkl─▒ d├╝┼č├╝nmedi─čimi gecikti─čimiz her ge├žen g├╝n bu i┼čle extra daha fazla zaman ve u─čra┼č i├žinde olaca─č─▒m─▒z─▒ s├Âylemek i├žin bilim kurulunda olmam─▒z gerekmedi─čini belirtmek istiyorum. Anlatmak istedi─čim maalesef toplum olarak hi├žte az─▒msanmayacak kadar bilin├žsiz olmam─▒zd─▒r. Art─▒k bu i┼čten in┼čallah kurtuldu─čumuz zaman ya┼čananlar─▒n unutulmas─▒na f─▒rsat vermeden insanlara gerekli her t├╝rl├╝ e─čitimin verilmesi ve b├Âyle zamanlarda nas─▒l davran─▒lmas─▒ neler yap─▒lmas─▒ konusunun okullarda e─čitim m├╝fredat─▒na girmesi ┼čartt─▒r

40 li 50 li 60 li yillarda doganlarin egitimi az oldugu icin cocugunun yetistirilme tarzida sikintili oluyor. Ekonomik nedenlerin etkiside var tabi. 2000 li yillara yakin dogan cocuklar daha egitimli tv ler de anlatilmak isteneni daha iyi anliyor ve ekonomik durumlari eskiye gore daha iyi. #evdekal a biliyorlar yani.

• Bug├╝n Reno ve Boschtan ├Ârnek verdim.Bu firmalar lokomotif firmalard─▒r.Pe┼či s─▒ra yan sanayi fabrikalar da tatile girecektir.Tabiki bu firmalara ba─čl─▒ k├╝├ž├╝k-orta esnaf da devam─▒n─▒ getirecektir.Yani talep olmazsa arz olmayacak dolay─▒s─▒yla ortada "i┼č" olmayaca─č─▒ i├žin i┼čsizlik ka├ž─▒n─▒lmaz olacakt─▒r.├ľzel sekt├Âr├╝n ├žo─čunlu─čunun ├Âz sermayesi kuvvetli de─čildir.Domino etkisi olu┼čtu─čunda kimin i┼č├ži kimin patron olmas─▒n─▒n ├Ânemi kalmayacakt─▒r...

Bursa da bu fabrikalardan bag─▒ms─▒z bir otomotiv kobisi olarak d├╝n itibariyle elemanlar─▒mla beraber onlar─▒ ma─čdur etmeden kar┼č─▒l─▒kl─▒ bir ┼čekilde anla┼čarak 10 g├╝n ├╝retime ara verdik.Hemde i┼člerimizin sipari┼člerin en yo─čun oldu─ču d├Ânemde.─░n┼č daha uzatmak durumunda kalmay─▒z.├ľz sermaye ve ├╝retimsiz bi yere kadar dayanabilirsin ├ž├╝nk├╝.

┼×ampiyon tak─▒m tutmad─▒k,tuttu─čumuz tak─▒m─▒ ┼čampiyon yapt─▒k.­čÉŐ­čÉŐ­čÉŐ

• Trump ├çinli Vir├╝s├╝ demeyi b─▒rakm─▒┼č yeni g├Ârd├╝m

• Dun 40000 yogun bakim yataginjn oldugu bunlara diger odalar─▒n da dahil edilmesiyle 90000 lere cikabilme kapasitesinin oldugu belirtildi.hic bir zmaan italya durmu olu┼čmayaca─č─▒ cunku vaka sayisinin yuzde 3 civari yogun bakim gerektirdi─či bunin da yaklasik 3000000 milyon vaka olmasi gerekti─či s├Âyleniyor.bu veri ayni anda olusan vakalar icin ge├žerli iyilesip gidenler de olursa daha rahat oluruz.

Bu arada abd nin yoguj bakim sayisi 17 bin

Dunde soylemistim sayilar hesaplanirken hataya dusuyoruz. Hastanelerdeki poliklinik hasta sayisi azabilir, yatan hasta sayisi azabilir ancak yogun bakim hasta sayisi azalmaz. Turkiye herzmn yuzde 50 yogunbakim doluluk oranlariyla hizmet verir ki covid icin bu algoritma daha farkli isliyor. ayrica saglik calsina sayisinda malesef eksigimiz cok. Mesela covid yogum bakimina hizmet veren normal yogumbakima hizmet veremez. Ayrica 42000 yogum bakim sayisinin 20000 i yenidogan ve cocuk yogunbakimi. Ayrica yogum bakim sayisi kadar solunum cihazi sorunumuzda var. Mesela 344 yogun bakim hastasinin 241 i entube yani solunum cihazina bagli. O yuzden sayinin 50000 leri bulmasi bile cok ciddi sorunlara neden acar.

• ├ľl├╝m oran─▒ ┼ču an d├╝┼č├╝k oldu─ču i├žin soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ uygulanm─▒yor b├╝y├╝k ihtimalle bu y├╝zden valilere talimat verildi bug├╝n Rize'de g├Ârd├╝─č├╝m├╝z karantina gibi ilerleyen g├╝nlerde di─čer illerde de g├Ârece─čiz gibi. Nisan ay─▒ ├žok ├Ânemli sa─č salim atlatmak dile─čiyle.

• ─░ran'─▒n Kum ┼čehrinde 90 ya┼č─▒ndaki yeni tip Koronavir├╝s (Covid-19) hastas─▒, tedavisinin ard─▒ndan hastaneden taburcu edildi.

• sahsi araclada sehirlerarasi yolculuk yasaklandimi net bir durum yok mu ?

1- ┼×ehirler aras─▒ seyahatler bundan b├Âyle valilik iznine ba─članm─▒┼čt─▒r. S─▒n─▒rlamaya bireysel ara├žlar da dahildir.

Bir haber sitesinde bu ibare eklenmi┼č..

┼×ampiyon tak─▒m tutmad─▒k,tuttu─čumuz tak─▒m─▒ ┼čampiyon yapt─▒k.­čÉŐ­čÉŐ­čÉŐ