­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• bu gidi┼čle bir ka├ž g├╝ne d├╝nya geneli g├╝nl├╝k 100 bin li rakamlar g├Ârece─čiz galiba

• Ate┼č Kara, ├çin'den gelen 15 dakikada sonu├ž veren testler i├žin ;"Denendi fakat hata pay─▒ ├žok b├╝y├╝k pozitif vakalar─▒n %30 35'ini bulabiliyor. Bu y├╝zden kullan─▒lmayacak." dedi.

Birka├ž g├╝n ├Ânce payla┼čt─▒─č─▒m yaz─▒da da belirtmi┼čtim.Sadece ├Ântan─▒da kullan─▒labilirli─či var bu kitlerin.PCR'dan ba┼čkas─▒ yalan ┼čuan i├žin.Haberlerde,sosyal medyada mucizevi bir ┼čeymi┼č gibi anlat─▒ld─▒ bu h─▒zl─▒ kitler. Bakan─▒m─▒zda 2 g├╝n ├Ânceki konu┼čmas─▒nda belitmi┼čti zaten bu kitler tan─▒da kullan─▒lacak direkt sonucu vermeyecek diye.

• 24 Mart saat 20.04 de toplam vaka say─▒s─▒

Screenshot_20200324-200404_Chrome.jpg

27 Mart saat 01:32 de toplam vaka say─▒s─▒Screenshot_20200327-013239_Chrome.jpg

53 saatte vaka say─▒s─▒ 126bin artm─▒┼č. Vaka say─▒s─▒ ├žok h─▒zl─▒ y├╝kseliyor.

• Bulundu─čum il├žede semptomlar olsa dahi test yapacak kit yok ve a─č─▒r hasta de─čilsen eve g├Ânderiliyorsun.Kim ne hastas─▒ belli de─čil, ┼č├╝phelisin ve ortal─▒kda geziyorsun ,zorunlu izolasyon yok, her┼čey sana b─▒rak─▒l─▒yor evde grip ila├žlar─▒yla kendi kendine belkide hastal─▒─č─▒ atlat─▒yorsun/yay─▒yorsun ilgin├ž, sadece bulundu─čum il├ženin n├╝fusu 110bin ve sen ├╝lke genelinde yeni yeni 5bin testÔÇÖin ├╝zerine ├ž─▒k─▒yorsun daha ka├ž yerde test kiti yok allah bilir, Anlamad─▒─č─▒m resmi olarak kendim g├Ârmedim ama burda payla┼č─▒lm─▒┼čd─▒ 1-2milyon kit ├╝retebiliriz,500bin kit satt─▒k vb. Haberlerini nerede bu kitler veyahut neden sat─▒ld─▒?

En hafif ┼č├╝phede bile teste tabi tutulmal─▒ art─▒k.

• Asl─▒nda en k├Ât├╝s├╝ hi├žbir ├╝lkenin bu salg─▒n─▒ nas─▒l durduraca─č─▒n─▒ bilmemesidir. Kar┼č─▒m─▒zda tam anlam─▒yla neyin tedavi etti─čini bilmedi─čimiz deneme yan─▒lmayla tedavi etmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z bir┼čey var i┼čin k├Ât├╝ taraflar─▒ndan biride ne zaman duraca─č─▒n─▒ bile tahmin edemiyoruz ├Ânceleri havalar ─▒s─▒nca salg─▒n duracak denildi ama sanki bununda do─čru olmad─▒─č─▒ konu┼čulmaya ba┼člad─▒. B├Âyle bir ortamda d├╝nya geneli i├žin s├Âyl├╝yorum sanki daha i┼čin ba┼č─▒nday─▒z gibi. Art─▒k t├╝m d├╝nyada ipin ucu ka├žm─▒┼čt─▒r. Tekrar normale d├Ânmek en az aylar alacakt─▒r. Sadece ├╝lke olarak soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ getirmek ├ž├Âz├╝m getiremez art─▒k. T├╝m d├╝nyan─▒n birlik olup ticari kayg─▒lar─▒ kenara b─▒rakarak d├╝nya ├╝zerindeki t├╝m seyahatlar─▒ durdurmal─▒ b├╝t├╝n ├╝lkeler ellerindeki verilere g├Âre topyek├╗n sava┼č a├žmal─▒d─▒r. Her ├╝lke kendi i├žinde ├ž─▒rpanmaya devam etti─či m├╝ddet├že bu durumdan tam anlam─▒yla kurtulmak belkide sene s├╝recek. ├ľnce kendimi kurtayar─▒m sonras─▒na bakar─▒z mant─▒─č─▒yla d├╝┼č├╝nmek ├ž├Âz├╝m├╝ ├Âtelemeye devam edecektir. Yap─▒lmas─▒ gereken tek ┼čey herkesin elindekini masan─▒n ├╝st├╝ne koymas─▒ ve t├╝m d├╝nyan─▒n ortak hareket etmesidir.

• tabi ├Âl├╝mler bir iststistik verilerek de─čeri d├╝┼č├╝r├╝lmemeli fakat ┼čuan % 2 civarinda ├Âl├╝m oraniyla gidiyoruz.eger bu oran artmazsa ┼čuan normal bir grip den ├Âlme h─▒z─▒yla ayn─▒ durumday─▒z.

Ayr─▒ca ilerleyen g├╝nlerde 50 ya┼č altinda risk grubu olmayanlara hastanede degilde evde koruma getirilecekmis.

Zaten ├Âyle uygulan─▒yor ┼čuanda benim arkada┼č─▒m yakaland─▒ vir├╝se 24 ya┼č─▒nda ├žok y├╝ksek ate┼či olmad─▒─č─▒ ve gen├ž oldu─ču i├žin eve g├Ânderildi her g├╝n ar─▒yorlar kontrol├╝ bu ┼čekilde sa─čl─▒yorlar.

• Zaten ├Âyle uygulan─▒yor ┼čuanda benim arkada┼č─▒m yakaland─▒ vir├╝se 24 ya┼č─▒nda ├žok y├╝ksek ate┼či olmad─▒─č─▒ ve gen├ž oldu─ču i├žin eve g├Ânderildi her g├╝n ar─▒yorlar kontrol├╝ bu ┼čekilde sa─čl─▒yorlar.

test yap─▒ld─▒ m─▒ ? nas─▒l anlas─▒ld─▒ , s├╝re├ž hakk─▒nda bilgi verebilir misin ? baya merak etti─čim bi konu ├ž├╝nk├╝

• test yap─▒ld─▒ m─▒ ? nas─▒l anlas─▒ld─▒ , s├╝re├ž hakk─▒nda bilgi verebilir misin ? baya merak etti─čim bi konu ├ž├╝nk├╝

Hay─▒r test yapmad─▒lar belli bir ya┼č alt─▒na ate┼či ├ž─▒kmad─▒─č─▒ s├╝rece test yapm─▒yorlar test yap─▒lmas─▒ i├žin ate┼či bekliyorlar(ben b├Âyle sa├žma ┼čey g├Ârmedim, ┼čuanki durumu ┼čiddetli kuru ├Âk├╝s├╝r├╝k ci─čerlerin daralmas─▒ zor nefes alma, halsizlik, eklem a─čr─▒lar─▒). Kendisi tek ba┼č─▒na evde kal─▒yor saat ba┼č─▒ en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼ču kendisini ar─▒yor durumunu ve ate┼činin ├ž─▒k─▒p ├ž─▒kmad─▒─č─▒n─▒ soruyorlar ona g├Âre hastaneye yat─▒racaklar. Risk grubunda olmad─▒─č─▒ i├žin i┼člemlerin bu ┼čekilde ilerledi─čini hastal─▒─č─▒n 1 hafta daha kendisinde bu ┼čekilde duraca─č─▒ sonra atlataca─č─▒ s├Âylendi.

• En basindan beri karantina taraftariyim. Ama bu ha diye olmuyor. Aramizda isyeri sahibinin ogullari yada kiracisi olanlarimizda vardir. Yani kira geliri olanlar.

Belki bazilarinizin annesi babasi yaninda turk isci diye suriyeli isciyi calistirarak kara gecmistir. Kendi insanimizi issiz birakarak. Irkci degilim. Suriyelilerde benim musluman din kardesim. Eger turk isciye verdigin paranin aynisini verip sigorta yapsaydin niyetini anlardim ama siz sigortasiz 500 liraya 1000 liraya calistirarak serefsizlik yaptiniz. Hem suriyeli isciye hem turk insanina.

Once isyeri ve ev sahipleri cikip 3 ay kira almamali kiracilardan. Iscilerin maasi i┼če gitmesede odenmeli. Devlet bir fon kurmali. Herkes bagisa tesvik edilmeli. 3 aylik sigorta kdv muhtasar gecici vergiyi vs almamali.

Ekonomik olarak bunlarin hepsini yapacak gucte bir devlet yok. Abd de enflasyon yok dunya kadar para basabilir. Karsiliksiz bassada tum dunyada gecerli oldugu icin sikintibyasamiyorlar. Yani onlarla karsilastirmayin bizi.

Daha cok sey yazilir ama uzatmayada gerek yok.

Siyasi paylasim yapanlar var yapmayin. Tepkinizi sandikta gosterin yada daha uygun platformlarda yazin. Elestiri tabiki yapilabilir ama hukumetlerin gelip gecici TURKIYE CUMHURIYETI devletinin kalici oldugunu unutnayin. Bizim bizden baska dostumuz yok.

Kurallara uyalim. 14 kurala cok dikkat edelim. Ettirelim.

• Bu istatistiklerdr bana ilginc gelen bsey var.

Mesela guney kore isvivicre ├Âl├╝m orani nerdeyse hic artm─▒yor

├çin zaten masallah t─▒k diye kesti ├Âl├╝m├╝.

Hadi yayilmayi durdurdun daha cok tani ├ž─▒km─▒yor hastanede olanlardan hic mi ├Âlen yok.tedavi edulenlerde ├Âl├╝m oran─▒ birden nasil duser b├Âyle