­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• ─░spanyaÔÇÖda yeni ├Âl├╝m 90 san─▒r─▒m. Bence azalma e─čilimine girildi (├Âyle inanmak istiyorum ). Tek s─▒k─▒nt─▒ ─░talya gibi. Ne dersiniz

her ├╝lke belli bir aritmetik izliyor (├Ârn.) 3 g├╝n art─▒yorsa 2 g├╝n azal─▒yor azald─▒ktan sonra bir sonraki g├╝n kendi rekorunu k─▒r─▒yor bu b├Âyle devam ediyor.

• ─░spanyaÔÇÖda yeni ├Âl├╝m 90 san─▒r─▒m. Bence azalma e─čilimine girildi (├Âyle inanmak istiyorum ). Tek s─▒k─▒nt─▒ ─░talya gibi. Ne dersiniz

─░spanya genelde g├╝nl├╝k 2 kere veri giriyor.Onlar da muhtemelen en y├╝ksek vaka say─▒s─▒n─▒ ve ├Âl├╝m├╝n├╝ bug├╝n aciklayacaklar.

• ─░talya icin daha oncede soylemistim. Uretmeyen yasli nufus cok. Devlete yuk olarak goruyorlar ve hastalara mudahale etmiyorlar diye. Turkiye'de okadar olum olmaz. En azindan oyle umuyorum.

• ─░lk vaka a├ž─▒kland─▒ktan beri test yap─▒l─▒yor yurtd─▒┼č─▒ ├Âyk├╝s├╝ olmayanlara. Hatta 3 tane akrabam test olmu┼člard─▒ negatif ├ž─▒kt─▒ ├žok ┼č├╝k├╝r.

• ─░talya icin daha oncede soylemistim. Uretmeyen yasli nufus cok. Devlete yuk olarak goruyorlar ve hastalara mudahale etmiyorlar diye. Turkiye'de okadar olum olmaz. En azindan oyle umuyorum.

O y├╝zden de─čil de gerekli tedbir aln─▒mad─▒ ve yay─▒lma h─▒z─▒ hastanede yer a├ž─▒lma h─▒z─▒n─▒ ge├žti. Bu y├╝zden komorbidite endeksi en d├╝┼č├╝k hastalar tercih ediliyor.

• ┼×uan bildi─čimiz test say─▒s─▒ 8000.Fazla test yaparsak zaten ger├žek ortaya ├ž─▒kar.┼×uan Y├╝ksek ─░htimal Sinsice Yay─▒l─▒yor.Bu Yapd─▒─č─▒m─▒z Test Say─▒s─▒ Ne Yaz─▒k ki ├çok ├çok Az.

• Hocam almanya ve abd ve yanilmiyorsam ingiltere aciklama yapti. Nufusun yuzde 70 ine bulasabilir diye. Bizde yuzde 50 bulassada 40 milyon eder.

Sayinin bence cok onemi yok. Sayi bakilabilecek hasta sayisinin yuzde bilmem kac bin uzerinde olur. burda onemli olan yaslilarimiza fazla, kronik hastaligi olanlara fazla bulasmamasi.

Cumhurbaskani '' Yeni bir doneme giriyoruz'' dedi. Cok anlamli bir cumle. Sadece ekonomik olarak degil yeni dunya duzeni anlaminda da kullanilmis bir cumle bence.

Saygilar.

• ─░lk vaka a├ž─▒kland─▒ktan beri test yap─▒l─▒yor yurtd─▒┼č─▒ ├Âyk├╝s├╝ olmayanlara. Hatta 3 tane akrabam test olmu┼člard─▒ negatif ├ž─▒kt─▒ ├žok ┼č├╝k├╝r.

Yanl─▒┼č─▒n─▒z var, yap─▒lm─▒yor. Yeni ba┼člad─▒ ise bilemem. (18 Mart itibar─▒ ile)

Ya da bahsetti─činiz test, te┼čhis kitleri ile de─čil, ci─čer tomografisi ile filan olmu┼čtur.

• O y├╝zden de─čil de gerekli tedbir aln─▒mad─▒ ve yay─▒lma h─▒z─▒ hastanede yer a├ž─▒lma h─▒z─▒n─▒ ge├žti. Bu y├╝zden komorbidite endeksi en d├╝┼č├╝k hastalar tercih ediliyor.

Tedbir alinamadi degil alinmadi. Olume terkedildi.

• Tedbir alinamadi degil alinmadi. Olume terkedildi.

Bat─▒ h├╝kumetlerinin bu vir├╝se kar┼č─▒ ald─▒klar─▒ ilgisiz ve bilime kar┼č─▒ tutum ger├žekten ├žok korkutucu. Umar─▒m bu yanl─▒┼člar─▒ndan hemen d├Ânerler.

• Ger├žekten alg─▒ sorunu var milletimizde.Test yapma h─▒z─▒m─▒z yeterli olmad─▒─č─▒ i├žin, tam olarak ka├ž ki┼činin enfekte oldugu bilinmiyor.bizler olas─▒ enfekte olan vatanda┼člar─▒mzla birlikte , metrob├╝steyiz,u├žaktay─▒z ,min├╝b├╝steyiz,i┼čteyiz,vergi dairesindeyiz ,bankaday─▒z,m├╝┼čteriyiz ,sat─▒c─▒y─▒z ,al─▒c─▒y─▒z.

B├╝t├╝n bu yay─▒lma tehlikesine kar┼č─▒n ,bir ka├ž saat ├Ânce a├ž─▒klanan tedbirler ge├žekten komik.

Sizlere soruyorum !!! Ekonomik tedbirler bir kenara.salg─▒n─▒n yay─▒lmamas─▒ i├žin ,ki┼čisel tedbirler d─▒┼č─▒nda bug├╝n hangi ├Ânlem al─▒nm─▒┼čt─▒r.?

-65 ya┼č ├╝st├╝ne kolanya ,maske.Taban emekli maa┼č artt─▒r─▒m─▒, emekli ikramiyesinin ├Âne ├žekilmesi.20 bin ├Â─čretmen atamas─▒.

Allah sonumuzu hay─▒rl─▒ etsin.yazacak ├žok ┼čey var ama .....

• Bunlar laftan anlam─▒yacak anla┼č─▒lan hala sala─ča yat─▒yolar bide utanmadan.

Ben b├Âyle insanlara gerizekal─▒ derim. ┼×u kadar ak─▒l─▒ yok bu cahillerin. Okey oynucam sevdas─▒na ├╝lkeye yapt─▒─č─▒n─▒ bilmiyorlar. Birde biz salg─▒n─▒ bilmiyoruz diyecek kadar aptallar. Allah islah eylesin.

• Tespit edilemeyen ve halen kulu├žkada olan say─▒s─▒ndan bahsediyor olabilir.1 hasta ki┼či en az 25 ki┼čiyi enfekte edebiliyor.

O kadar da vahim de─čil ya max R0 tahmini 6.47 tahmin ediliyor semptom sonras─▒ karantina ko┼čulunda 2.28 https://www.ijidonline.com/artÔÇŽ-9712(20)30123-5/fulltext