­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• ─░├ži┼čleri bakanl─▒─č─▒ twitter ├╝zerinden duyurmu┼čtu yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam

Bug├╝n saat 10:00 dan itibaren bar,pavyon vs kapat─▒lac─▒─č─▒n─▒.

• ├ľzellikle T├╝rkiye gibi ekonomisi k─▒r─▒lgan ├╝lkelerin verdi─či her karar ├žok ├Ânemli.Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒n─▒n al─▒n─▒p al─▒nmamas─▒ ve her ikisininde olas─▒ sonu├žlar─▒ ├žok ├žok iyi hesaplanmal─▒.

• Hastalar─▒n Sadece Y├╝zde 20sinin Hastanelik Olmas─▒ ├çok K├Ât├╝ Bir┼čey.Grip San─▒p Yatanlar Felan Olur.Anla┼č─▒lamaz da Bu Sayede

├ľyle maalesef bir ├žo─ču gribim iyile┼čirim diye gitmiyorlar ama as─▒l olay nefes alamad─▒klar─▒ zaman ba┼čl─▒yor o zamanda i┼č i┼čten ge├žmi┼č oluyor zaten

• T├╝rkiye'deki Corona Vir├╝s vaka say─▒s─▒ art─▒┼č─▒:

Ôľ¬´ŞĆ11 Mart ÔÇö 1

Ôľ¬´ŞĆ13 Mart ÔÇö 5

Ôľ¬´ŞĆ14 Mart ÔÇö 6

Ôľ¬´ŞĆ15 Mart ÔÇö 18

• Hastalar─▒n Sadece Y├╝zde 20sinin Hastanelik Olmas─▒ ├çok K├Ât├╝ Bir┼čey.Grip San─▒p Yatanlar Felan Olur.Anla┼č─▒lamaz da Bu Sayede

i┼čte ki┼či ve devlet tedbir al─▒p uygularsa evden ├ž─▒kmazsan kimseyi infekte etmezsen ev d─▒┼č─▒nda (e─čer hastaysan) belli bir s├╝re sonra infekte olan say─▒ azda kalacakt─▒r..

• yani ne demek oluyor bu

bu demekki fed d├╝nyadan yeni bir parasal geni┼čleme ba┼člat─▒yor. Nakit yani likidite enjekte ederek sistemin devaml─▒l─▒─č─▒n─▒ sa─člamaya ├žal─▒┼č─▒yor. Ayr─▒ca yat─▒r─▒mc─▒ya ben sana faiz vermiyorum paran─▒ dola┼č─▒ma ├ž─▒kar diyor. 2008 de krizi b├Âyle atlatm─▒┼čt─▒ ancak ┼ču an durum ├žok daha farkl─▒.

• Peki ne yapmak gerek bu kriz mi demek oluyor

Krizden ziyade k├╝resel buhran. Amerika diyor ki Avrupa ekonomisi benim elimde. Ben batarsam alay─▒n─▒z─▒ bat─▒r─▒r─▒m. Bu son ┼čans. Son mermiyi s─▒kt─▒m. Ya herro ya merro. Ya benle batars─▒n─▒z ya da benle ├ž─▒kars─▒n─▒z

• 300 ─░talyan doktordan D├╝nyaya a├ž─▒k Coronavir├╝s mektubu:

"Bilim d├╝nyas─▒n─▒n mensuplar─▒ olarak sizlerden, vir├╝s├╝ aktif ┼čekilde durdurmak i├žin kendi h├╝k├╝metlerinizi hemen ┼čimdi harekete ge├žmeye zorlaman─▒z─▒ rica ediyoruz!"

Sonra birleri ├ž─▒k─▒p abart─▒yorsunuz filan diyebiliyor...

• Fed'in bu b├╝y├╝k hamlesine ra─čmen S&P 500 vadelileri %5 negatif. ─░lk tepkiler pek olumlu de─čil g├╝n i├žerisinde durum d├╝zelir diye umuyorum. Bir arkada┼č sormu┼č ne demek bu diye, Amerika elinde ki en b├╝y├╝k silah─▒n─▒ kulland─▒ ve d├╝nya piyasalar─▒na bir┼čeyler anlatmak, g├Âstermek istiyor. Bu vir├╝s her┼čeyi etkiliyor, korkar─▒m ki en ba┼čta ─░talya olmak ├╝zere bir ├žok ├╝lke bu durumdan ├žok a─č─▒r darbe alm─▒┼č halde ├ž─▒kacak. Umal─▒m ki ├╝lkemiz az zayiat ile atlats─▒n her konuda.