­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• ┼×imdiden biraz haz─▒rl─▒k yapsak iyi olacak galiba bilen bir arkada┼č tavsiye ederse sevinirim. Hangi maskeden almam─▒z gerekir? T├╝rkiye de hangisi var? Fiyat─▒ ne kadar teklisinin?

┼×imdiden buraya yaz─▒yim ileride kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ ya┼čayanlar olacakt─▒r.

N95 tipi maskenin koruma sa─člad─▒─č─▒ yaz─▒ld─▒. Bu do─čru bir bilgi ancak N95 sertifikasyonu Amerika i├žin ge├žerli bir sertifikasyonur. Avrupa (T├╝rkiye i├žin ge├žerli) FFP 1-2-3 sertifikasyonu ile ├╝retim yapar. FFP3 en yo─čun filtreleme sistemine sahiptir. ─░nternette N95 standartlar─▒nda aratsan─▒z bile b├╝y├╝k ihtimal sahte ├╝r├╝n gelebilir. Evet ger├žekten 3M marka N95 maskeler var ancak FFP3 bir maske bulman─▒z ├╝lkemizde daha kolay.

FFP 2 ve 3 aras─▒nda e─čer hastaya m├╝dehale edilmeyecek ve toplum i├žinde kullan─▒lacak ise FFP2 kullan─▒labilir denmi┼č ancak daha y├╝ksek filtreleme sa─člayan FFP3 tercih etmenizi ├Âneririm.

• Flightradar da hala Mahan Air┬┤ a ait bir u├žak ─░stanbul Havaliman─▒na ini┼č yapmakta. Mahan Air, ─░ran┬┤ a ait bir havayolu. Uygulamada m─▒ hata var yoksa gelenlerin hepsi bahsedilen T├╝rkler mi ?

• Flightradar da hala Mahan Air┬┤ a ait bir u├žak ─░stanbul Havaliman─▒na ini┼č yapmakta. Mahan Air, ─░ran┬┤ a ait bir havayolu. Uygulamada m─▒ hata var yoksa gelenlerin hepsi T├╝rk m├╝ ?

U├žaklar bo┼č geliyor. ├ťlkesine d├Ânmek isteyen ─░ran'l─▒ vatanda┼člar─▒ al─▒p ─░rana d├Ân├╝yor.

• Flightradar da hala Mahan Air┬┤ a ait bir u├žak ─░stanbul Havaliman─▒na ini┼č yapmakta. Mahan Air, ─░ran┬┤ a ait bir havayolu. Uygulamada m─▒ hata var yoksa gelenlerin hepsi T├╝rk m├╝ ?

Do─črulu─čunu bilmiyorum yanl─▒┼č bilgi vermeyeyim ama u├žaklar─▒n bo┼č geldi─či dolu gitti─či ┼čeklinde bir bilgi var a├ž─▒klama olursa ataca─č─▒m buraya

• ayr─▒ca bakay─▒m tahrandan ├╝lkemizin herhangi bir yerine bilet al─▒n─▒yormu diye alamad─▒m denedi─čim g├╝nler cuma cumartesi pazar g├╝nleri

• Ben halen b├Âyle ba┼čtan sa─čma i┼č yap─▒p ├╝lkede vir├╝s olmamas─▒na ┼ča┼čk─▒n─▒m t├╝m ├ževremiz vir├╝sten k─▒r─▒l─▒rken saklan─▒yor olma ihtimali ├žok y├╝ksek veya vir├╝sl├╝ olup fark─▒nda olmayanlar da olabilir grip diye ge├ži┼čtirenler yani

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• Ben halen b├Âyle ba┼čtan sa─čma i┼č yap─▒p ├╝lkede vir├╝s olmamas─▒na ┼ča┼čk─▒n─▒m t├╝m ├ževremiz vir├╝sten k─▒r─▒l─▒rken saklan─▒yor olma ihtimali ├žok y├╝ksek veya vir├╝sl├╝ olup fark─▒nda olmayanlar da olabilir grip diye ge├ži┼čtirenler yani

Ba┼čtan sa─čma derken?

Bide bence bizim ├╝lkede saklamak bence ├žok zor ├ž├╝nk├╝ biz ─░ngiltere de─čiliz Avrupa da ilk vakalar orda ├ž─▒kt─▒ ama ┼ču anda ordan bahseden hi├ž yok

• ayr─▒ca bakay─▒m tahrandan ├╝lkemizin herhangi bir yerine bilet al─▒n─▒yormu diye alamad─▒m denedi─čim g├╝nler cuma cumartesi pazar g├╝nleri

O zaman aynen bo┼č gelip dolu d├Ân├╝yorlar.

• Avusturya Innsbruck Oteli koronavir├╝s nedeniyle karantina alt─▒na al─▒nd─▒.

Azor Adalar─▒nda da bir hotel karantinaya al─▒nm─▒┼čt─▒ bug├╝n

• H─▒rvatistan'da Corona vir├╝s├╝ne yakalanm─▒┼č ki┼či atalanta-valencia ma├ž─▒na gitmi┼č ve orada yakalanm─▒┼č. E─čer do─čru ise durum baya vahim. ─░talya'da ma├žlar hep iptal ediliyor oynanacak ma├žlarda seyircisiz oynanacak.

• 80+ ya┼č i├žin b├╝y├╝k risk ta┼č─▒yor bu hastal─▒k b├╝y├╝k ├žo─čunlukta 25 ya┼č alt─▒nda kronik bir sorun olmad─▒─č─▒ taktirde ├Âl├╝me direkt bir etken olmuyor diye biliyorum.