­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• bu vir├╝s konusunun gere─činden fazla b├╝y├╝t├╝ld├╝─č├╝n├╝ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Her y─▒l grip hastaligindan d├╝nyada y├╝zbinlerce insan hayat─▒n─▒ kaybediyor. ┼×u ana kadar vefatvedenlerin ya┼člar─▒ 55+. Hali haz─▒rda ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi d├╝┼č├╝k olan ki┼čilerin ├Âl├╝m├╝ne sebep olabiliyor. Vir├╝s akci─čere indi─či i├žin zaturreye neden oluyor. Ge├žen k─▒┼č bende zat├╝rre atlatt─▒m. Sadece yeni ke┼čfedilen bir vir├╝s oldu─ču i├žin ihtiyatl─▒ olmakta fayda var. Ana ak─▒m medya ve sosyal medyanin korku yaymaya ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ sanki ├╝st├╝ kapal─▒ olarak cine yaoilan ticari ambargo olarak g├Âr├╝yorum. Zira vurisler bakteriler gibi olmez yani cinden cikan bir konteyner icinde de bu virus pekala yayilmaya devam edebilir. Ben ulkemizde de bu hastal─▒─č─▒n g├Âr├╝lmesi durumunda da korkmamaya d3vam edecegim temel temizlik kurallar─▒ ile atlatilabikir. Semptomik tedavi ile ├╝stesinden gelinebilir olarak bu hastal─▒─č─▒ yorumluyorum. Sadece risk grubundaki insanlarin biraz daha dikkatli ve ├Âzenli olmasinda fayda g├Âr├╝yorum.

• Hindistana nas─▒l s─▒├žramad─▒ hayret ediyorum.

Hocam Hindistan'a s─▒├žramas─▒ ├žok b├╝y├╝k tehlike arz ediyor bence.Zaten temizliklerine dikkat etmiyorlar herkese yay─▒l─▒r k─▒sa s├╝rede.

• Konu daha a├ž─▒l─▒r a├ž─▒lmaz sa├žma sapan mesajlar,teyitsiz mesajlar gelmeye ba┼člad─▒.Bu tip mesajlar durmaz ise ilgili ki┼čilere yapt─▒r─▒m uygulanacakt─▒r.Ayr─▒ca konu da kapat─▒lacakt─▒r.

• bu vir├╝s konusunun gere─činden fazla b├╝y├╝t├╝ld├╝─č├╝n├╝ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Her y─▒l grip hastaligindan d├╝nyada y├╝zbinlerce insan hayat─▒n─▒ kaybediyor. ┼×u ana kadar vefatvedenlerin ya┼člar─▒ 55+. Hali haz─▒rda ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi d├╝┼č├╝k olan ki┼čilerin ├Âl├╝m├╝ne sebep olabiliyor. Vir├╝s akci─čere indi─či i├žin zaturreye neden oluyor. Ge├žen k─▒┼č bende zat├╝rre atlatt─▒m. Sadece yeni ke┼čfedilen bir vir├╝s oldu─ču i├žin ihtiyatl─▒ olmakta fayda var. Ana ak─▒m medya ve sosyal medyanin korku yaymaya ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ sanki ├╝st├╝ kapal─▒ olarak cine yaoilan ticari ambargo olarak g├Âr├╝yorum. Zira vurisler bakteriler gibi olmez yani cinden cikan bir konteyner icinde de bu virus pekala yayilmaya devam edebilir. Ben ulkemizde de bu hastal─▒─č─▒n g├Âr├╝lmesi durumunda da korkmamaya d3vam edecegim temel temizlik kurallar─▒ ile atlatilabikir. Semptomik tedavi ile ├╝stesinden gelinebilir olarak bu hastal─▒─č─▒ yorumluyorum. Sadece risk grubundaki insanlarin biraz daha dikkatli ve ├Âzenli olmasinda fayda g├Âr├╝yorum.

Hocam ┼ču ana kadar ├Âlen en gen├ž ki┼činin ya┼č─▒n─▒n 45 olmas─▒n─▒n nedeni (2 g├╝n ├Ânce 45 idi ┼ču anda pek sa─čl─▒kl─▒ bilgiler yok b├Âlge karantina alt─▒nda oldu─čundan), ya┼čl─▒lar─▒n ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin g├╝├žs├╝z olmas─▒ndan kaynakl─▒, yani ya┼čl─▒lar─▒ daha erken ├Âld├╝r├╝yor. Fakat zaman ge├žtik├že ├Âlen en gen├ž ki┼činin ya┼č─▒ daha da d├╝┼čecek.

• ┼×uanl─▒k ├╝lkemizde yok o ki┼čilerde ba┼čka hastal─▒klar ├ž─▒km─▒┼č.

Evet, Sa─čl─▒k Bakan─▒ Koca 1 saat ├Ânce a├ž─▒klama yapt─▒ H1N1 yani domuz vir├╝s├╝ tespit edilmi┼č.

• grip zaten en ├žok ├Âld├╝ren hastal─▒klardan birisidir.bu olay olmadan ├Âncede her y─▒l binlerce ki┼či gripten ├Âl├╝yordu maalesef..sak─▒n kal─▒p,tedbirli olmak en iyisi.

• Hocam milleti bosuna paniklendirmeyin ├žok resident evil izlemissiniz ­čśâ­čśâ sars ─▒n bile ├Âl├╝m oran─▒ %10 du bunun %2

Mortalite (├Âl├╝m) oran─▒n─▒n d├╝┼č├╝k olma nedeni ┼ču anda orta ya┼čl─▒lar-ya┼čl─▒lar d─▒┼č─▒nda ├Âl├╝m olmamas─▒. Fakat bu durum ├žocuk-gen├ž ├Âl├╝m olmayaca─č─▒n─▒n teminat─▒ de─čil.

• Konu daha a├ž─▒l─▒r a├ž─▒lmaz sa├žma sapan mesajlar,teyitsiz mesajlar gelmeye ba┼člad─▒.Bu tip mesajlar durmaz ise ilgili ki┼čilere yapt─▒r─▒m uygulanacakt─▒r.Ayr─▒ca konu da kapat─▒lacakt─▒r.

hocam konu a├ž─▒k kals─▒n ki┼čiyi uzakla┼čt─▒r─▒n nacizhane fikrim. en az─▒ndan deprem konusundaki gibi g├╝ncel haberleri takip edebilelim