🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aydın’da Koronavirüs tablosu her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre özellikle merkez Efeler İlçesinde yoğun bir artış göze çarpıyor. Oranlara bakıldığında 85 hastanın dağılımında yüzde 39,2’lik istatistikle vaka sayısında başı çeken Efeler’i 11,4 ile İncirliova izliyor. Kuşadası yüzde 10,1 ile bu iki ilçeyi takip ediyor. Didim ve Nazilli’de virüse yakalanma oranları yüzde 8,9 şeklinde. Koçarlı’da yüzde 6,3 Germencik ve Söke’de ise oranlar 3,8 ile aynı. Vaka sayısının diğer ilçelere göre daha az görüldüğü Köşk’te oran yüzde 2,5, Yenipazar ve Buharkent’te ise yüzde 1,3 olarak ortaya çıkıyor. Karacasu, Kuyucak, Bozdoğan, Sultanhisar, Çine ve Karpuzlu, toplamda yüzde 2,5’lik oranı paylaşıyor.

• Sosyal mesafeye uyuluyor mu?

+ bu 2 saat olayını kısıtlı bir günde denetleyen yokmu yav.Polisi arayın.Bu kısıtlı günde bu halde ise pazartesi düşünün ne olacak.

Şimdiye kadar birçok noktada kuyruk fotoğrafı gördüm.Hepsinde uyuluyor gibi duruyordu.Yani aralıklı durmuşlar en azından:)

• Hocam şikayet edin fırını aninda zabıta gelir gerekeni yapar, pide yapmak yasak pide satmak yasak değil bu saatlerde!

• dün bir arkadaşımız korona için oruç tutmamakta fayda varmı filan gibi birşeyler yazıyordu... bugun artık ilim bilim orucun sayısız faydalarını tekraren anlatıyor... düşünsenize bir ay boyunca mide zarı dökülüp yeniden sıfırdan bir zar meydana geliyor... tabiki hasta olanları ayrı tutuyorum.... hatta zafer dergisinde okumuştum .. Alman bir prof.. oruç için bıçaksız ameliyat demişti.. Allah kabul etsin

Sanırım, ben demiştim hocam. 😃😃

• bence bu vaka test oranlarının hiç bir anlamı yok. 80575 aktif vakamız var. enfekte kişilere 3-4 kere test yapılıyor. mesela bugün iyileşen 3246 kişiyede enfekte oldukları için test yapıldı. sadece yeni enfekte olanlara yapılan test sayısı verilse o zaman gerçek oranlar ortaya çıkar. geçen bir bilim insanı elimizde sadece yeni enfekte olanlara kaç test yapıldığının bilgisi yok diye söyledi

• Bir kişiye 3 test yapılınca da mı toplam 3 test sayılıyor yani? Öyle ise söylendiği gibi toplam insan sayısına göre çok test yapılmıyor.

• Ekşiden alıntı. Arkadaş çok iyi özetlemiş şu anki durumu. Yasaklar gevşetilmemeli.

Durum iyiye gidiyor falan filan feşmekan. peki bu durum kaç kişi arasında iyiye gidiyor? 20 yaş altı evde. üniversite öğrencileri evde. 65 yaş üstü evde. home office çalışanlar evde. hiç çalışmayanlar evde. dönüşümlü çalışanlar var bir kısmı evde. yani virüs şu anda sadece dışarıya çıkanlar arasında yayılıyor. peki sen okulları, avm'leri, otelleri açıp da evde kalan insanları dışarıya çıkmaya teşvik edersen virüs onlar arasında da yayılmaya başlamayacak mı? tekrar başa dönmeyecek miyiz?

ülkenin nerdeyse tamamı sosyal hayatından vazgeçmiş olduğu için durum iyiye gidiyormuş gibi gözüküyor. peki bu sosyal hayat yeniden canlandırılacaksa ikinci dalga daha kuvvetli vurmaz mı? o yüzden virüslü tek bir insan kalmayıncaya kadar hiçbir yer açılmamalı. tüm ülkeye antikor testi yapılmalı. bağışıklık kazananlar hariç karantina devam etmeli. yurtdışından ise aşı bulununcaya kadar tek bir turist bile kabul edilmemeli. yoksa bu iş az gittik uz gittik dere tepe düz gittik bir de bakmışız ki geri gitmişiz'e döner.

• Donald Trump Kasımdaki seçimde gidici gibime geliyor, bu adamıda artık seçmezler herhalde, ülkeye faydadan çok zararı dokanan adamı, showdan başka bişey bildiği yok, eğer ölmezsek kalmassak bakalım görücez Kasımda.

• Ekşiden alıntı. Arkadaş çok iyi özetlemiş şu anki durumu. Yasaklar gevşetilmemeli.

Durum iyiye gidiyor falan filan feşmekan. peki bu durum kaç kişi arasında iyiye gidiyor? 20 yaş altı evde. üniversite öğrencileri evde. 65 yaş üstü evde. home office çalışanlar evde. hiç çalışmayanlar evde. dönüşümlü çalışanlar var bir kısmı evde. yani virüs şu anda sadece dışarıya çıkanlar arasında yayılıyor. peki sen okulları, avm'leri, otelleri açıp da evde kalan insanları dışarıya çıkmaya teşvik edersen virüs onlar arasında da yayılmaya başlamayacak mı? tekrar başa dönmeyecek miyiz?

ülkenin nerdeyse tamamı sosyal hayatından vazgeçmiş olduğu için durum iyiye gidiyormuş gibi gözüküyor. peki bu sosyal hayat yeniden canlandırılacaksa ikinci dalga daha kuvvetli vurmaz mı? o yüzden virüslü tek bir insan kalmayıncaya kadar hiçbir yer açılmamalı. tüm ülkeye antikor testi yapılmalı. bağışıklık kazananlar hariç karantina devam etmeli. yurtdışından ise aşı bulununcaya kadar tek bir turist bile kabul edilmemeli. yoksa bu iş az gittik uz gittik dere tepe düz gittik bir de bakmışız ki geri gitmişiz'e döner.

Altına imzamı atarım Güney Kore olana kadar katiyen taviz vermemeliyiz

• İspanya bir hafta once başladı ufaktan fabrikaları aktif etti . Hastalığın kuluçka süresi 5-15 gün arası dersek vaka artışı buna bağlamak normal . Yoksa nerden artacak ? Öte yandan Singapur en güzel örnek . 3 ayda 5050 vaka görürken kısıtlamalari kaldırdi ve bir haftada 12 bin vakaya ulaştı . Tabi akabinde kısıtlamalari yeniden devreye soktu .

doğrudur fakat bu 6000 vaka sayısı worldometer da var bir tek. Orada vaka sayısı kaynağı diye verilen İspanya Devletinin muhtemelen resmi sitesinde günlük vaka 2796 yani vaka artışını niye öyle yazmışlar bilmiyorum.
    https://www.mscbs.gob.es/profe…alizacion_85_COVID-19.pdf
    https://covid19.isciii.es/

Eğer 2700 ise dramatik bir artış olmuyor demektir. Singapur, Yeni zelanda gibi ülkeler bu salgın konusunda örnek teşkil almıyorum almamda birisi şehir devleti diğeri dünyanın bir köşesinde. Bu salgında bu zamana kadar başarılı olan yer bizimle beraber Almanlardır. Bakacağız iyi den iyiye açıcaklar mayıs ile beraber ülkeyi. Hatta bundesliga bile seyircisiz başlayacak. Eğer mayıs ortası haziran başında yeni dalga gelirse. 2 seçenek kalıyor, ya aşı bulanana kadar (ki en erken kasımda görülüyor) ülkeyi karantinaya alacaklar, yada bence bizim şu an uyguladığımız ama adı konulmayan kontrollü bağışıklığa dönecekler.
    Yurtdışı sayıları her gün aynı gelmeme bazı günlerdeki olağan dışı farklar muhtemelen dolaştıkları bakımevleri vb yerlerden kaynaklanıyor.Ben bizim ülkemiz içinde bütün dünya da bu pcr testlerinin güvenirlik oranının iyi olmadığını çok yerde okudum burada da paylaştım, acil antikor testlerine önem verilmesi lazım

Bugün allaha çok şükür ki ilk defa aktif vakayı düşürdük, yerel basında da kendi şehrim güzel izmirden harika haberler var inşallah bütün memleketimizden de alacağız bu haberleri.
    https://www.yeniasir.com.tr/iz…0/04/24/izmir-dogru-yolda

• dayko Singapur olayın başında forumda takip edilen ve uygulanan yöntemler ile bir çok forumdasın takdirini alıp önlem bakımından örnek alınması bir yer olduğu için yakın takipteyiz . Dünyanın bir ucunda olması o ülkenin başarısını egale etmeye yönelik olmadığını düşünüyorum . Akabinde bir çok önlemi kaldırıp yeniden vaka artışına geçip yeniden eski düzene geri döndüler . Ben demiyorum ki bu önlemleri kaldırma politikası olmasın . Elbet olacak ama doğru zamanda ve kademeleri doğru yerde gevşetmek yararimiza olur . Herkesin cebinde para suyunu çekmek üzere bayrak sallamadan çark dönmeli elbet . Ama bazı kararları doğru yerde vereceğini umaraktan devletimize güveniyorum . Tek dileğim kürek ile doldurduğumuz umudu kepçe ile geri vermeyelim . Awmler kafeler oteller açılırsa bir ay sonra yaz sezonunun açılmasıyla Antalya Muğla gibi illerimizdeki tabloyu hayal etmek zor değil . Tekrardan bunlarla boğuşmak ve yeniden önlemlerin alınması daha büyük yıkım olucaktir .