🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben de onu düşünüyorum hocam. Ben olsam bu durumu ,sürecin sonuna kadar götürür yine açıklamazdım. Yıllar sonra bir dost sohbetinde itiraf ederdim .

Şimdi üzerine çok acayip yük aldı. Psikolojisi de bozulmuş belli ,bugün attığı twite bakarak.

Hergün aynı soru ,aynı gerginlik yaşanacak.

Niye açıkladı ki hala anlam veremiyorum,

• Bazen yorumlara takılmadan edemiyorum.

Sanki dünyadaki tüm ülkeler dürüstlük abidesi bir bizim ülkemiz yalancı!!!!

Yapmayın beyler bu işin dünyada belli bir geri dönüşümü var.

Sizleri anlamıyor değilim kizılacak şeyler var ama bazen çok acımasız yorumlar okuyor ve üzülüyorum. Neyse 😔

En azından bizimki kadar saklanmıyodur sayılar, asemptomatik vakaları açıklamayan tek ülke biziz, o kadar takip ediyorum koronavirüs konusunu hiç bir ülkeden duymadım başka, sebebi ne yani anlamıyorum

• Yıllar sonraya bile gerek yok

Aşı bulunduktan sonra da yapabilirdi

Sonuçta çok önemli eşik geçilecekti

Ama aşı diyince aklıma birşey gelmiyor değil

Ya aşıyı bulduysa bizim üniversitelerden biri

Günde 1.500 vaka açıklanan ülkede mi aşı bulunca kahraman olunur

Yoksa günde 1500 olan yatağa düşen hasta sayısı , aslında bilemeyeceğiniz kadar çok vaka var denen bir ülkede mi kahraman olunur

Tabiki ülkeyi çooook büyük bir felaketten kurtardık demek daha çok prim yapar.

Ben bu politika değişiminin aşıyla ilgili olma ihtimalini de yok saymıyorum

İlla o değil ama diyagramda bulunsun en soğuk senaryo hatta kontrol olarak😀

Eğer birkaç hafta içinde aşı açıklanırsa şaşırmam

• 80 milyonluk ülkede mayıstan beri 900-1500 vaka açıklanıyordu,bu istatiksel olarak mümkün değildi zaten.Bu tarz istatistiği olan diğer ülke İran.Onlar da bizim gibi yapıyor.

• Arkadaşlar vaka sayıları gerçek açıklansa ne değişecek ?

Yani bizim vaka sayısıyla işimiz ne onu anlayamadım

Gerçek ya da değil ne farkedecek

Ortada bir gerçek var covid 19

Vaka gerçek açıklanıyor veya eksik açıklanıyor diye tartışmak saçma bence

Yanlış mı düşünüyorum ?

• En basitinden aptal yerine koyuluyorsun toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda.Hoşuna gidiyorsa aptal yerine koyulmak diyecek bir şey yok tabi.

• En basitinden aptal yerine koyuluyorsun toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda.Hoşuna gidiyorsa aptal yerine koyulmak diyecek bir şey yok tabi.

Ne alakası var ki

Yazdıklarımı bir düşünün isterseniz .

• Bastan sona yanlış dusunuyorsun mesela günde 20 bin vaka olduğu soyleniyor bunu bu şekilde paylassan halk daha tedbir alacak sağlık çalışanları ne ile savaştığını bilecek ve ona gore psikolojisini hazırlayacak benim acimdan böyle ama bir de dünya açısından düşün güvenini zedeleyecek u diğer ülkeler bize daha soğuk olacak tedbirler uygulacak bize İngiltere nin yaptığını gibi bugün ki bence bunu başka ülkeler de yapabilir bize bunlar vaka sayısı ile ilgili bölüm peki ya vefat sayisinda durum ne bunu biliyor muyuz?

• Bastan sona yanlış dusunuyorsun mesela günde 20 bin vaka olduğu soyleniyor bunu bu şekilde paylassan halk daha tedbir alacak sağlık çalışanları ne ile savaştığını bilecek ve ona gore psikolojisini hazırlayacak benim acimdan böyle ama bir de dünya açısından düşün güvenini zedeleyecek u diğer ülkeler bize daha soğuk olacak tedbirler uygulacak bize İngiltere nin yaptığını gibi bugün ki bence bunu başka ülkeler de yapabilir bize bunlar vaka sayısı ile ilgili bölüm peki ya vefat sayisinda durum ne bunu biliyor muyuz?

Diğer ülkeler bunu mutlaka hesaba katıyordur .

Kendini bilen ve covid 19 hakkında bilgisi olan bir insan vakaya göre hareket etmez

• Diğer ülkeler bunu mutlaka hesaba katıyordur .

Kendini bilen ve covid 19 hakkında bilgisi olan bir insan vakaya göre hareket etmez

Biz de tam olarak bunu diyoruz işte. Kendini bilenler değil kendini bilmezler belki işin ciddiyetini anlar da önlem alır diyoruz.

• Biz de tam olarak bunu diyoruz işte. Kendini bilenler değil kendini bilmezler belki işin ciddiyetini anlar da önlem alır diyoruz.

Kardeşim o tür insanlara laf anlatmak çok zor

Onlara vakayla felan açıklayamayız anlamazlar

• Eşimin çalıştığı fabrikada dün toplu olarak 21 kişi işverenin baskısına rağmen gidip test yatırdılar. 14 kişi pozitif çıktı. Test yaptıranların içinde eşimde var ama sağlık bakanlığı aradı negatif çıksa bile kuluçka süresi nedeniyle riski devam ediyor dediler. Ve bu fabrikada 700 kişiye yakın personel çalışıyor. İşverenlere biri dur demeli. Prestij kaybı yaşamamak adına insanları köle gibi çalıştırıp teste dahi göndermiyorlar.

• İngiliz Bilim İnsanları, laboratuvar deneyi sonucu Covid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsünün sivri protein uçlarının vücuda daha rahat girebilmek için 60 saniyede 10 farklı biçim alabildiğini ortaya çıkardı. Bilim insanları, virüsün bunu antikorları atlatmak için yaptığını söyledi.

Araştırmada, bu kadar karmaşık bir nüfuz etme mekanizmasına ne grip ne de HIV sahip ifadesine yer verildi.

• Eşimin çalıştığı fabrikada dün toplu olarak 21 kişi işverenin baskısına rağmen gidip test yatırdılar. 14 kişi pozitif çıktı. Test yaptıranların içinde eşimde var ama sağlık bakanlığı aradı negatif çıksa bile kuluçka süresi nedeniyle riski devam ediyor dediler. Ve bu fabrikada 700 kişiye yakın personel çalışıyor. İşverenlere biri dur demeli. Prestij kaybı yaşamamak adına insanları köle gibi çalıştırıp teste dahi göndermiyorlar.

Maalesef bir çok fabrika , şirket bu şekilde. Benim çalıştığım fabrika da tam tersi uygulanıyor. Çalışanları bırakın , çalışanların yakın akrabalarında hastalık çıksa bile şirket çalışanını teste gönderiyor. Tüm yol masrafları ve test masraflarını da karşılıyor. Negatif çıksa da bir süre evde dinlendiriyor. Bu arada pozitif çıkan yakınların sağlık durumlarını da sürekli soruyor. Daha önce de bu konuda yazmıştım fabrika Japonların. İnsana o kadar çok değer veriyorlarki. Eminim ki az da olsa bizim işverenlerde de bu kadar hassas olanlar vardır.