🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yurt dışında eğitim gören Erasmus kapsamındaki 305 öğrenci karantinaya alınmak üzere Sivas'a getirildi.

• Bu isi cozmenin ilk adimi , son bir ayda yurt disindan gelen 350-400 bin kisiyi ,belirti gostersin , gostermesin teste tabi tutmaktir.sonrasi temaslarini teste tabi tutmaktir.gelen yuvarlak olarak 400 bin kisi , test sayisi daha 25 bin degil .aciklanan vakalara bakarak kisa bir mutlulugum oldu ama ,biraz dusununce yolun cok basindayiz.test sayilari gunluk 20 binleri bulmali.

• 15 bin test yapılırsa cok guzel olur elbette.hekese test yapılamaz sonuçta.adam turp gıbıyse ben bır test yaptırayım demez.zaten hıc bır ulkede boyle bır sey olmaz.zaten kısının kendısınde bu vırıs varsa,az ya da cok belırtı verır.

• bakın hâlâ yurtdışından getirip karantinaya alıyorlar bunların yurtdışı temaslarını hiç bilmiyoruz belkide hasta geliyorlar yarın öbür gün belirti gösterip test yapıldığında hastalık çıkarsa bu ülkemizin hanesine yazılıyor ama bu kişilerin kimseyle teması olmadığı için yayma riski olmuyor biz kendimizin ne durumda olduğunu bu kadar yüzeysel açıklamalarla hiçbir şekilde anlayamayız ama yarın çıkıp bu hastaların şu kadarı yurtdışından getirilip zaten karantinadaydı şu kadarı dışardaydı gibi detaylı açıklamayla bir çıkarım yapabiliriz yani şu anda ne felaket tellallığı yapalım nede hiçbirşey yokmuş gibi davranalım son olarak herkes alabildiğinin en fazlasını alarak tedbir almasını rica ediyorum herkese sağlık diliyorum

• bakın hâlâ yurtdışından getirip karantinaya alıyorlar bunların yurtdışı temaslarını hiç bilmiyoruz belkide hasta geliyorlar yarın öbür gün belirti gösterip test yapıldığında hastalık çıkarsa bu ülkemizin hanesine yazılıyor ama bu kişilerin kimseyle teması olmadığı için yayma riski olmuyor biz kendimizin ne durumda olduğunu bu kadar yüzeysel açıklamalarla hiçbir şekilde anlayamayız ama yarın çıkıp bu hastaların şu kadarı yurtdışından getirilip zaten karantinadaydı şu kadarı dışardaydı gibi detaylı açıklamayla bir çıkarım yapabiliriz yani şu anda ne felaket tellallığı yapalım nede hiçbirşey yokmuş gibi davranalım son olarak herkes alabildiğinin en fazlasını alarak tedbir almasını rica ediyorum herkese sağlık diliyorum

Bakan kendi dedi tüm yurda yayıldı diye.

• Bakan kendi dedi tüm yurda yayıldı diye.

Bak işte bilmediğimiz şey yurtdışından gelen ne kadar hasta var aslında şunu demek istiyorum ülkemizde olup yayılan sayısı kaç benim merakım bu yayılmadı yada çok yayıldı değil demek istediğim bu şekilde açıklamayla tam olarak ne durumda olduğumuzu anlayamayız demek istediğim

• ceza evlerınde yatanlara baya bır af getırıldı gece yarısı.cezasının yarısını cekenlere denetımlı serbestlık getırıldı.bu süre cezanın son 3 de bırlık kısmıydı.ceza evlerınde hıc bu vıruse rastlanmadı demıslerdı daha 2 gün önce.bilmem gerek var mıydı acaba buna?

• Arkadaşım almanyadan geldi 14 gün hiç dışarı çıkmadı ve hiç bir belirti baş göstermedi kendisinde. Bugün dışarıda dolaşmış. Test yaptırmsına gerek var mı

• Bak işte bilmediğimiz şey yurtdışından gelen ne kadar hasta var aslında şunu demek istiyorum ülkemizde olup yayılan sayısı kaç benim merakım bu yayılmadı yada çok yayıldı değil demek istediğim bu şekilde açıklamayla tam olarak ne durumda olduğumuzu anlayamayız demek istediğim

Bakan son açıklamasında başta ilk vakalar yurtdışı temaslı kişilerdi ancak artık son günlerde yurtdışı temaslısının temaslısı kişilerde(yani sıradan bireylerde) görülmeye başlandı dedi.

• Aynen divane ceza evinde olanlar zaten karantinadaydı bir nevi.

Bir de bilgisi olan bir arkadaş varsa bakanın bugün getirttik dediği ilaçlar remdesivir mi favipiravir mi yoksa bir ilaç daha deniyordu klorokinli birşey o mu? 4 gün de sonuç alınmış bir ilaçmış.

• Arkadaşım almanyadan geldi 14 gün hiç dışarı çıkmadı ve hiç bir belirti baş göstermedi kendisinde. Bugün dışarıda dolaşmış. Test yaptırmsına gerek var mı

ben de bunu diyorum iste.belirti olsun olmasin , devletin bu arkadasa ,karantina bitiminde mutlaka test yapilmali idi. Belki tasiyici olabilir.herkesin ici rahat etsin.
    (arkadasinizin nazarinda tum gelen vatandaslar icin yazdim)

• Bakan son açıklamasında başta ilk vakalar yurtdışı temaslı kişilerdi ancak artık son günlerde yurtdışı temaslısının temaslısı kişilerde(yani sıradan bireylerde) görülmeye başlandı dedi.

Halâ sanırım ne anlatmak istediğimi anlatamadım ben sadece ne durumda olduğumuzu bilmek için zaten karantinada olup pozitif çıkan sayısını bilmemiz gerektiğini anlatmaya çalıştım yoksa evet yurtiçi temaslı vaka olduğunu biliyorum