🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada tek ben mi farkettim bilmiyorum ama sağlık bakanı türk halkına sinirli gibi baya umursamazlığımızdan dolayı haklı adam da halen halkın yarısı bilinçsiz millet birbirine tükürüyor hasta etmek için

E tabi öyle davranır millet. Hani nerde bu virüs gören var mı? Bunlar Amerika'nın oyunu kardeşim, olmayan virüsle Türkiye ekonomisini yıkmaya çalışıyorlar. Ama bizim milletimiz yer mi bu numaraları. Bu kafadaki adamlara anlat şimdi.

• Yaşadığım yerde olduğu söyleniyor (Denizli/Buldan) ve Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinin karantina hastanesi olarak ayarladığını duydum, bu sabah Edirne'den geldim öğrenciyim. 2 kişi umreden dolayı karantina altına alındığını duydum. Bunlar sadece duyum arkadaşlar Buldandaki hocamdan duydum.

• Binlerce hava yolu çalışanı var.Uçuş yasağı olmayan fakat corona virüsünün kol gezdiği ülkelere uçup, geri geliyorlar. Sonrada evlerine toplu taşıma,taksi gibi yollarla geri dönüyorlar .Hiçbirisinin kendisini eve kapattığı yok. Zaten kapatamazlarki, en fazla 2 gün sonra tekrar uçuşları oluyor :)

• Bizim buralarda tüm kahvehaneler kapatıldı iyi hoş ama kahvelerin önünde millet gene beraber tabure çekmiş,ayakta sigara içiyorlar. Yada pastane üst üste herkes orada yemeğini,muhabbetini yapıyor servis gelince binip işe gidiyorlar. Ne anladım ben bu işten kahvelerin kapatılma amacı bu mu yani? halkımız çok cahil,bilinçsiz.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bizim buralarda tüm kahvehaneler kapatıldı iyi hoş ama kahvelerin önünde millet gene beraber tabure çekmiş,ayakta sigara içiyorlar. Yada pastane üst üste herkes orada yemeğini,muhabbetini yapıyor servis gelince binip işe gidiyorlar. Ne anladım ben bu işten kahvelerin kapatılma amacı bu mu yani? halkımız çok cahil,bilinçsiz.

Polisi arayıp şikayet edin.Bu kafayla devam ederlerse İtalya'dan berbat olacağız.

• Sadece Sakarya da bugün yaşanan olaylar

Akyazı da camii de namaz kılmak isteyen ultra Müslüman dayılar bizi Allah korur bize bir şey olmaz diyerek camiye girip imamla tartışıyor.

Çark caddesinde dayılar bize bir şey olmaz diye birbirini öpüyor. Sokaktan geçen insanlara sarılıyorlar.

Bu iki olay yeter işte bizim insanımızı anlatmaya.

Ne diyelim ki Allah akıl versin

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Önlem alanlara ters ters bakanlar var bide.. Kendisi almıyor arkadaş başkasının almasıda batıyor bazılarına. Cidden Allah fikir versin.

• "İyi haberler" 🤗🤗🤗

-China son koronavirüs hastanesini kapattı. Onları desteklemek için yeterli yeni vaka yok.

- Hindistan'daki doktorlar Coronavirüs tedavisinde başarılı oldular. Kullanılan ilaçların kombinasyonu: Lopinavir, Retonovir, Oseltamivir ve Klorfenamin. Küresel olarak aynı ilacı önerecekler.

- Erasmus Tıp Merkezi araştırmacıları koronavirüse karşı bir antikor bulduğunu iddia ediyor.

- 103 yaşındaki Çinli bir büyükanne, Wuhan, Çin'de 6 gün boyunca tedavi edildikten sonra COVID-19'dan tamamen iyileşti.

- Apple 42 Çin mağazasının tamamını yeniden açıyor,

- Cleveland Clinic, günler değil saatler olarak sonuç veren bir COVID-19 testi geliştirdi.

- Yeni vakaların sayısının azaldığı Güney Kore'den iyi haber.

- Uzmanlar, sadece Avrupa'nın en yaşlı nüfusa sahip oldukları için İtalya'nın sert bir şekilde vurulduğunu söylüyor.

- İsrail'deki bilim adamları bir koronavirüs aşısının gelişimini ilan edecek gibi görünüyor.

- 3 Maryland koronavirüs hastası tamamen iyileşti; günlük yaşama dönebilir.

- Kanadalı bilim adamları ağı Covid-19 araştırmalarında mükemmel ilerleme kaydediyor.

- Bir San Diego biyoteknoloji şirketi, Duke Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi ile işbirliği içinde bir Covid-19 aşısı geliştiriyor.

- Tulsa County'nin ilk pozitif COVID-19 vakası düzeldi. Bu bireyin iyileşme göstergesi olan iki negatif testi olmuştur.

- Yeni Delhi'deki Safdarjung hastanesinde tedavi gören 7 hastanın tümü iyileşti.

- Yeni iyileşmiş Covid -19 hastalarından alınan plazma, Covid-19 ile enfekte olmuş diğerlerini tedavi edebilir.

Morale de çok çok ihtiyacımız var; ama üzülmeden, panik yapmadan, bol bol dua ederek, sakince sıkı sıkıya önlem almalıyız derim bir eczacı olarak. Bir gün kurtulacağız Allah'ın izniyle, hepsi geçecek.

• 🙏

• "Lancet" isimli yayında paylaşılan bir makale var. İtalya'da hastaneye yatırılan ve "corona pozitif" hastalarla ilgili çok çarpıcı bir analiz.

Bir Türk doktor üniversite için Türkçe'ye çevirmiş ama paylaşılmamasını rica ettiği ve iznim olmadığı için, önemli yerlerini

paylaşmak istedim.

Rapor 9 Mart tarihli bir çalışma.

Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı :191

Ölüm oranı: 54 / 191 yaklaşık %30+

Hastaların yaş ortalaması : 56 %62 erkek

En sık rastlanılan kronik bulgu : açık ara hipertansiyon sonra diabet ve KOAH gelmekte.

Sigara içmek çok ama çok önemli bir risk faktörü, içen varsa hemen paketi parçalasın.

Kurtulanlarda BULAŞICILIK MEDİAN 20 ama 37 GÜN BULAŞTIRAN HASTALAR VAR.

Hastalık başlangıcı ve taburculuk arası ortalama 22 gün.

Hastalık başlangıcı ile ex arası ortalam 18 gün

En sık görülen belirtiler : ATEŞ, BALGAM, ÖKSÜRÜK ve HALSİZLİK

Dediğim gibi, orjinalini Lancet dergisinde bulabilirsiniz ama Hastane aşamasında bulgular ürkütücü.

Mesela ölüm oranı yaşlılarda yüksek gençlerde düşük bilgisi hatalı. Ortalama 56. Önemli olan yaş değil ama

hastanın paralel seyreden kronik rahatsızlıkları.

• Özgür Kafkasya uğrunda yıllarını cephe de geçiren büyük komutan Salman Raduyevin bir röportajını izlemiştim. Rusça yayın yapan TNT kanalında. Gazeteci sormuştu koskoca Rus devletine bir avuç insan hangi cesaretle kafa tutuyorsunuz. Yalnız kurt lakaplı Raduyev müthiş bir cevap vermişti.

Her Çeçen bir kurttur. Bir aptal cesareti vardır bir de adam cesareti. Eğer bir kurt devasa bir ayı sürüsüne tek başına kafa tutarsa helak olur gider. Bu aptal cesaretidir. Fakat on kurt devasa bir ayı sürüsüne kafa tutarsa en azından onları korkutur. İşte bu adam cesaretidir.

Şimdi biz tek başımıza kafa tutuyoruz. Aptal cesareti var. Halbuki millet olarak bir olup kafa tutsak galip geleceğiz.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.