İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

10.07.2022 Pazar Günü ilk saatlerden itibaren İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir ve Çankırı) , yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden, sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• Kayseri'de hava rüzgarla baya ferah hissettiriyor bugün. Belli belirsiz ısınmanın ardından yarınki yağışla serinliğe tekrar start veriyoruz, hemen dibimizdeki Güneydoğu Basra'dan yanarken bizim hiç etkilenmememiz büyük şans.

• Bugün Karaman’da. Afet derecesinde şiddetli gökgürültü yağmur ve Fındık büyüklüğünde yağmur ile beraber dou yağdı o kadar şiddetli geldi ki su baskınları yaşandı takriben 1 saat sürdü yalnız meteoroloji istasyonunda düşen yağış miktarı yok 25 veya 30 kg fazla yağış düştü

• değerli arkadaşlar biraz baktım ama göremedim. bölgemizde sıcaklıklar ne zaman 25 derece civarlarına çekilecek? modellerde bununla alakalı bir gösterge var mı? teşekkürler

• değerli arkadaşlar biraz baktım ama göremedim. bölgemizde sıcaklıklar ne zaman 25 derece civarlarına çekilecek? modellerde bununla alakalı bir gösterge var mı? teşekkürleronumu

Önümüzdeki gunlerin genel bir degerlendirmesini yaparsak.haftasonu sicaklik şuankinden bikac derece daha fazla olacak.bu sicaklik ay başına kadar sürecek hatta eylulun 3une kadar sürebilir.

Eylül un ilk haftasi ise serinleme bekliyorum yer yer 20 dereceler görülebilir. Yagis şuan icin muamma olsa da basta kuzey keismler olmak uzere yerel yağışlar olabilir. Tam anlamiyla güz mevsimini ise eylül 2.yari hissedebiliriz. La nina etkisi bu kışta gözükecek

• Kılanlı hocam bölgemiz adına sonbahar tahmini yapsanız yağış açısından ne durumdayız ?

Sonbahara genel olarak bakmak suan için iyi sonuclar vermez ay ay gitmek lazim.fakat eylüle iyi başlayacağız hic degilse sicaklik anlaminda.eylul butun ay nerdeyse sıcak geciyirdu bikaç yıldır fakat bu sene ani soğumalar olacak. Bu da ister istemez bölge de yagislara sebep olacaktir. Ekim kasim a gelince bu sene sicaklik anlaminda pek sicak bi sonbahar beklemiyorum.özellikle 2 snedir aralik ilk hafataya kadar bol güneş ve ılık hava yaşıyoruz ama bu sene öyle olamayacak inşallah

• Eskişehir Çevrelerinde Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmeler ve radar verilerine göre; önümüzdeki 2 saatlik periyotta Eskişehir çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışların kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

• yarin aksam saatlerinde konya merkez dahil derbent beysehir hatti basta olmak uzere konyanin guney batisinda yağışlar olacak. Yagislar yerel.karamanin batisinda da yagislar olabilir.

Bolgenin diger yerleri ay ortasini bekleyecek

• Meteorolojik Uyarı

Tarih: 5 Eylül 2022 PazartesiSaat: 17.30Uyarı No: 460

Göller Yöresi ve Konya'nın Batısında Beklenen Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Beklendiği Yer

Denizli, Burdur ve Isparta çevreleri ile Afyonkarahisar'ın güneyi ve Konya'nın batısında beklenen gök gürültülü sağanak yağışların, bugün akşam saatlerinden sonra etkisini artırarak gece saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

05.09.2022 17.30-06.09.2022 01.00

• Konya Beyşehir ve meramdan sel haberleri var ayrıca birçok yere Yıldırım düşmüş hasarlı 1 tane bina varmis konyada

Bir dalga daha geliyor bu daha geniş kapsamlı ama ilk dalgadaki kirmizilik yok