Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eps diyagramında senaryolar - 10 Bandına yığılma gösteriyor. 14-15 Şubat güzelleşecek inşallah vade uzun modeller takla atacaktır. Bu süreçte psikolojinizi sağlam tutun güzel görüntüler çıkacak

Abi sağlam tutacak psikoloji kalmadı modeller sağ olsun. Artık saldım modelleri daha takip falan etmiyorum artık bir dediği ötekini tutmuyor sinir oldum iyice ^^ ^^

• Abi sağlam tutacak psikoloji kalmadı modeller sağ olsun. Artık saldım modelleri daha takip falan etmiyorum artık bir dediği ötekini tutmuyor sinir oldum iyice ^^ ^^

Erken havlu atma kerem kardeşim. Bu işler insanın tüm sinir sistemiyle oynar ama sabırlı olacaksın. Ben birkaç güne senden abi görsellik kar yağarmı sorusu yerine kaç cm. kar yağar sorusunu bekliyorum 🤣

• Ben bu sene Aralık ayından beri kar yağışı gördüm konumunda tutmasada yağdımı yağdı bunun sonunun sürprizle biteceğine tüm içtenliğimle inanıyorum bekleyip göreceğiz artık 🙂❤️

Ki zaten tüm sahiller nerdeyse kar yağışı gördü yağış açısından bir sorun yok ancak soğuk sıkıntı Allah'ın izniyle buda hal olacak yakında.

• Erken havlu atma kerem kardeşim. Bu işler insanın tüm sinir sistemiyle oynar ama sabırlı olacaksın. Ben birkaç güne senden abi görsellik kar yağarmı sorusu yerine kaç cm. kar yağar sorusunu bekliyorum 🤣

Valla abi artık her modele baktığımda delirme sınırım 1 kat daha da aşağı iniyor :D 3 4 gün modellere bakmayacağım düzelsin keratalar :D Ha bir de 2020 kışı için forumdaki mesajlara bakıyordum valla abi tek başına fotoğraf koymuşsun o sıralar Ordu'da bir sen vardın herhalde umarım bu ay beraber fotoğraflayacağız 8)

• Arkadaşlar sakin olun sadece modellere bakıp üzülmeye,stress yapmaya gerek yok.Sistemi modeller getiremeyecek,modeller sadece gelecek olan sistemi modellemeye çalışacak.Biraz sakin :)

• Valla abi artık her modele baktığımda delirme sınırım 1 kat daha da aşağı iniyor :D 3 4 gün modellere bakmayacağım düzelsin keratalar :D Ha bir de 2020 kışı için forumdaki mesajlara bakıyordum valla abi tek başına fotoğraf koymuşsun o sıralar Ordu'da bir sen vardın herhalde umarım bu ay beraber fotoğraflayacağız 8)

Aynen öyle bir zamanlar tektim aslında tek değildim vardı arkadaşlar ama pek yazmıyorlardı ilk zamanlar modellerde hafif bir mavilik görsem kar geliyor diye seviniyordum burdan çok seyler öğrendim özellikle DoquKaradeniz28 tayfun hocamın yazdıklarını iyi takip et forumu okul olarak kabul etsen her dersten azmiyle 100 alan öğrenci o olurdu herşeyi bir kenara bırak güzel dostluklar kuruyorsun ben inan dün sabah 7den beri 1 dakika uyumadım tüm gece kafamı dağıtmak için sığındığım yerde burası kısacası mevlâm ne eylerse güzel eyler bizimkisi bir aşk hikayesi

• Aynen öyle bir zamanlar tektim aslında tek değildim vardı arkadaşlar ama pek yazmıyorlardı ilk zamanlar modellerde hafif bir mavilik görsem kar geliyor diye seviniyordum burdan çok seyler öğrendim özellikle DoquKaradeniz28 tayfun hocamın yazdıklarını iyi takip et forumu okul olarak kabul etsen her dersten azmiyle 100 alan öğrenci o olurdu herşeyi bir kenara bırak güzel dostluklar kuruyorsun ben inan dün sabah 7den beri 1 dakika uyumadım tüm gece kafamı dağıtmak için sığındığım yerde burası kısacası mevlâm ne eylerse güzel eyler bizimkisi bir aşk hikayesi

Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim hocam. Yanlız bu sefer biraz çuvalladım. Tamamen iptal olmayabilir belki ama, Soğuk sektörün geri dönüşü en erken 20 Şubat'a kaydı. Belki de Mart'a. O kadar geç dönmesini de istemem açıkçası. Herşey mevsiminde güzel. Mart'ta yağan kar ne zevk verir gündüz sıcaklığı dolayısıyla, ne de yararı olur.

Bir iki gün içinde beklenti içinde olduğum 14-20 Şubat arasında düzelmeler olmazsa, ben sahil adına endişe duymaya başlarım.

İnşallah böyle güzel akının olduğu bir yıl sahiller için böyle bitmez.

Son olarak, çocuğunuz hasta diye biliyorum, durumu nasıl Abdullah abi. İyileşti mı.

• Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim hocam. Yanlız bu sefer biraz çuvalladım. Tamamen iptal olmayabilir belki ama, Soğuk sektörün geri dönüşü en erken 20 Şubat'a kaydı. Belki de Mart'a. O kadar geç dönmesini de istemem açıkçası. Herşey mevsiminde güzel. Mart'ta yağan kar ne zevk verir gündüz sıcaklığı dolayısıyla, ne de yararı olur.

Bir iki gün içinde beklenti içinde olduğum 14-20 Şubat arasında düzelmeler olmazsa, ben sahil adına endişe duymaya başlarım.

Son olarak, çocuğunuz hasta diye biliyorum, durumu nasıl Abdullah abi. İyileşti mı.

Aman Tayfun abi Marta falan kayarsa sistem ben sistem demem ona adam akıllı kar alamadan kış bitmese bari kaldı şurda 20 gün sonrasında yağan kardan hayır gelmez sahiller adına

• Ay başında çok ümitliydim, çünkü kutupta yüksek hakimiyeti olması yönünde veriler vardı. Ama vorteks yeniden canavar ab merkezlerine esir oldu. Bu durumda batıda Azor, doğuda Sibirya tezimin batıda Azor kısmını kaybettik. Bu da ülkemizin oluk pozisyonunda bozulmaya sebep oldu. Oluk, Kafkaslardan İtalya ya kadar geniş bir alana yayılınca, etkisini kaybetti. Acilen orta Atlantik te oluk oluşumu gerekiyor ki, Avrupa sırt, ülkemiz oluk olsun.

Birde bu yıl yüksek basınç hiç iskandinav'a yerleşemedi. Yine güçlü vorteks sebebiyle. Mjo çemberde fazla oyalandı. Bu sebeple fazla kaotik bir ortam var. 10 Şubat güncellemelerine kadar, güçlü bir sistemin radara girmesi gerekiyor. Yoksa ay ortası işi puf olur.

• Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim hocam. Yanlız bu sefer biraz çuvalladım. Tamamen iptal olmayabilir belki ama, Soğuk sektörün geri dönüşü en erken 20 Şubat'a kaydı. Belki de Mart'a. O kadar geç dönmesini de istemem açıkçası. Herşey mevsiminde güzel. Mart'ta yağan kar ne zevk verir gündüz sıcaklığı dolayısıyla, ne de yararı olur.

Öncelikle şunu unutma çuvallamadın gördüğünü söyledin ve bunu söyleyen tek kişi sen değildin bu işi benden iyi biliyorsun onun için atmosferi anlatmaya gerek yok

Hocam çocuk çok şükür iyi kontrolleri vardı ve bu gece uyumaması gerekiyordu tabi 5.5 yaşındaki çocuğu uyutmamanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya gerek yok bu sefer ilk defa çok şükür kontrollerden düzelmeyle çıktık inşallah devamıda güzel olur atlatırız

• Ay başında çok ümitliydim, çünkü kutupta yüksek hakimiyeti olması yönünde veriler vardı. Ama vorteks yeniden canavar ab merkezlerine esir oldu. Bu durumda batıda Azor, doğuda Sibirya tezimin batıda Azor kısmını kaybettik. Bu da ülkemizin oluk pozisyonunda bozulmaya sebep oldu. Oluk, Kafkaslardan İtalya ya kadar geniş bir alana yayılınca, etkisini kaybetti. Acilen orta Atlantik te oluk oluşumu gerekiyor ki, Avrupa sırt, ülkemiz oluk olsun.

Birde bu yıl yüksek basınç hiç iskandinav'a yerleşemedi. Yine güçlü vorteks sebebiyle. Mjo çemberde fazla oyalandı. Bu sebeple fazla kaotik bir ortam var. 10 Şubat güncellemelerine kadar, güçlü bir sistemin radara girmesi gerekiyor. Yoksa ay ortası işi puf olur.

Tayfun abi peki şu anki verilere göre sahiller için umudun var mı? Keşke Ocak ayında sahiller adına güzel bir sistem alabilseydik diyorum ben.

Hocam sizi eleştirmek gibi olmasın yanlış anlamayın ben çok eski üye değilim ama daha önce ben meraklıydım metorolojiye o gün size demiştim giderek tarih uzağa atılıyor diye marta kalacak gibi dediğiniz değişme olmazsa

• 17 sisteminide almasaydık baya kötü olacaktı en azından onu aldık üzülmeyin arkadaslar ocak ayında da çok ani değişim olmuştu gene olabilir bu kış sürprizlerle dolu bı kış he alamasakda ne deriz ben gene iyi bı kiştı derim Karadeniz adına konuşuyorum uzun aralardan sonra uzun süreli soğuk sektöre girdik ya Avrupa gibi olsaydık ne olacakti düşünün