Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1 2 saat 1 tık daha yağış artacak gibi sanki. Zaten şöyle 1 saat dünkü gibi yağsa çarşı pazar karışacak kıvama geldik🙂

• Bu sistem konumum için başlangıçta büyük hayalkırıklığıydı, yağışın bir türlü kara çevirmemesi forumdaki pek çok kişi gibi beni de baya bir gerdi, ama kara çevirdikten sonraki dönem gayet güzeldi, bir anda kara çevirmesi o ilk saatlerdeki yoğun yağış baya keyifliydi benim için, bugün de hafif ama sürekli bir yağış oldu halen de devam ediyor, konumumda 7-8 cm birikim var. Lakin bir konu çok canımı sıkıyor, pek çok şehirde hamile ve engelliler için tatil kararı alındı, kar yoğunluğu merkezde çok değil belki, ana yollar açık olabilir ama ara yollar ve kaldırımlar olduğu gibi buz, eğer tatil yapılmazsa benim gibi engelli bireyler baya zorlanacak...valimiz sağolsun bu konuda çok duyarsız

• 25'indeki siklonun bırakacağı yağışı en yoğun GFS, en gerçekçi ARPEGE ve ICON veriyor.

Bakalım hangisi kazanacak.

hocam rahatsız ettim fakat modellerin ön gördüğü şeyleri müsaitseniz kısaca açıklar mısınız

• Bu sistem konumum için başlangıçta büyük hayalkırıklığıydı, yağışın bir türlü kara çevirmemesi forumdaki pek çok kişi gibi beni de baya bir gerdi, ama kara çevirdikten sonraki dönem gayet güzeldi, bir anda kara çevirmesi o ilk saatlerdeki yoğun yağış baya keyifliydi benim için, bugün de hafif ama sürekli bir yağış oldu halen de devam ediyor, konumumda 7-8 cm birikim var. Lakin bir konu çok canımı sıkıyor, pek çok şehirde hamile ve engelliler için tatil kararı alındı, kar yoğunluğu merkezde çok değil belki, ana yollar açık olabilir ama ara yollar ve kaldırımlar olduğu gibi buz, eğer tatil yapılmazsa benim gibi engelli bireyler baya zorlanacak...valimiz sağolsun bu konuda çok duyarsız

hocam gönül isterdi bütün şehir gömülsün. inşallah daha iyisi önümüzde ki sistemlere..

konumumum da yerler buz.. kar küreme araçları dahi fayda etmiyor. en azından hamile ve engelli bireylere tatil kararı gelmeliydi.

• hocam rahatsız ettim fakat modellerin ön gördüğü şeyleri müsaitseniz kısaca açıklar mısınız

Orta Akdeniz'de doğup Doğu Akdeniz'e yönelen alçak basınç Antalya Körfezi'nden Anadolu'ya dalıyor.

GFS kuzeye doğru genişleterek 7-8mm civarı bir yağış bırakacağını öngörüyor.

Icon ve Arpege daha kuzeydoğulu çıkar diyor ve en fazla 4mm civarı toplam yağış veriyor. Mevcut sıcaklıklarda (kabaca konuşursak) her 1mm yağış 1cm örtü bırakır gibi düşünülebilir. Bu çok kaba bir hesaplama ama mevcut şartlarda 1mm=1cm kar diyebiliriz.

• O değil de bugün işe nasıl gideceğiz! Aracın üzerinde biriken karı öğlen temizledim, çalışıp ısıttım, çıktım bir alışveriş yaptım saar 15 civarları. Şu an üzerinde yaklaşık 5cm yeni kar var. Yollar buz pateni ve çalışan küreme/tuzlama aracı yok. Umarım sabah 6'dan itibaren ana arterlere bağlanan birincil öncelikli ara yollarda da temizleme ve tuzlama çalışmaları yapılır.

Einmal editiert, zuletzt von kipcak ()