İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen sene İstanbul ilk havada kar yağışını ne zaman aldı ilk örtüsünü ne zaman aldı

Atıyorum 3 kere havada 2 kere örtülü kar aldık vs vs bunun istatistiğini arşiv yapan tutan arkadaş var mı

• Geçen sene İstanbul ilk havada kar yağışını ne zaman aldı ilk örtüsünü ne zaman aldı

Atıyorum 3 kere havada 2 kere örtülü kar aldık vs vs bunun istatistiğini arşiv yapan tutan arkadaş var mı

Hatırladığım

27 Ocak 2021'de 4 cm

17 Şubat 2021'de 35 cm örtü almıştık. Havada kar ı hatırlamıyorum

15-18 Ocak sisteminde Ferhatpaşa 210 rakım da 15cm

14-17 Şubat Ferhatpaşa 47 cm

Bunlar iyi sistemlerimizdi.

9 Nisan 24-25 Mart 12 Şubat, 28 Ocak'ta çimen,araba,çatı beyazlatan kar oldu ilk kar 14 Ocak öğle saatinde düştü.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

15-18 ocak rakımı yüksek yerler baya güzel örtü almıştı kıyılar ise çatı ve arabalar ile yetindi ama 18 ocak sabahı sağlam bir dek kütlesi kıyılarda bile 5-6 cm örtü yapmıştı

27-28 ocak da hafif bir kar yagışı olmuştu yükseklerde ince bir örtü

14-18 şubat mini efsane

24-25 mart Kadıköyün yükseklerin de bile anlık örtü yapmıştı

9 Nisan yıllar sonra nisan da kar görmüştük şehir genelinde seyirlik kar yağışı olmuştu yüksekler anlık çok ince örtü

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Ümraniye sistemin yıldızıydı :)

• Geçen sene ilk kar Ocak 14 te geldiyse ve o tarihe 1 ay kala şimdiden heyecanlanmaya başladıysak geçen seneden daha güzel heyecanlı geçecek gibi duruyor ilk karı geçen seneden daha erken alacağız muhtemelen

• Bu akşam ki çıkan GFS çıktısı çok büyük potansiyel de bir sistemin ayak seslerini bize duyurdu. Hemde Aralık ayında! Ocak ve Şubat aylarında kim bilir neler olacak? Ben hep genelde uzun vade için modellere bakarken ana fikir üzerine bakmışımdır. Çünkü uzun vade denilen durum değişime en açık olan yer. Son günler de çıkan model güncellemeleri uzun vade için sağlam ihtimallerin olduğunu söylüyor. Hemde son yılların en sağlam ihtimali! Peki şimdi bizler modellere ne açıdan bakmamız gerek? Uzun vade olduğu için beklentiye girmeden ama kuvvetli bir sistem ihtimali olduğunu bilerek takip etmek en iyisi. Orta vadeye girdiği zaman ise artık bazı taşların yerine oturmaya başladı süreç yani orta vade en heyecanlı süreç olacak. Umarım ki, bu seferde geçen sene Şubat'ta Tulpar sistemimi uzun vadeden getirdiğimiz gibi bu sistemi de getiririz, hatta kim bilir belki de sistemler:) Şunu açık ve net diyebilirim ki Azor Avrupa'da ve İskandinavya da hakimiyet kuracağının emarelerini verdi ise güzel bir sistem kapıda. Her zaman bahsettiğim gibi Atmosfer kaotiktir bunu da hiç bir zaman unutmamak gerek.

Güzel günler yakın gözüküyor inşallah. Sıkı model takibi yapmayı özlemişiz. sezonu güzel açarız umarım. hava-kars323 :hfyeni (29): :gun_bandana:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk