İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam yok mu ya hiç yağış kuruduk vallahi

22 23 u gibu yagis olabilri ama bakalim basra nr kadar musade edecek.

Bu sene aslinda normal gidiyir fakat yazin ortasinda bir yagis olurdu o es gecti gecen ki sistem de ege ve bati akdenize takıldı.

Şu sıralar basra etkisinden yagislar hem kırılıyor hem de doguya ilerlemekte zorlaniyir

• bugun nigdenin belli bölgelerinde guzel sağanak yagis vardı.serinleme yapti.

Isınmaya bagli serseri yagislar oldu iki gündür.

Ayin 10 u gibi yagis olabilir fakat yillardir eylul pek yagisli olmuyor.genel olarak da güz yagislari zayif oliyor bolgemizde.güzün yagislar daha çok kiyilari sert sekilde vuruyor.

Bu sene esas sıkıntı yaz yağışlarının olamamasi oldu.

• normaldede öyle değilmi zaten eylülün ilk yarısı yaz diğer yarısı sonbahar olur benim bildiğim ve gözlemlediğim kadarıyla iç anadolu için konuştum burda diğer bölgelerde nasıl bilmiyorum

Daha önceden böyle değildi, yağış yine az olurdu ortalama 15-20 kg bölge adına. Ancak bu denli sıcak olmazdı, Eylül ayı ile beraber özellikle geceleri üşürdük. Son yıllarda Temmuz ve Ağustos ayından bir farkı kalmadı. Eylül ayında Neredeyse Kar yağışına çevirecek sistemleri çok iyi hatırlıyorum ben.

• Hocam Eylül ayında 48 dereceyi gördü Adana, mevsim boyunca yandı özellikle Doğu Akdeniz bir zahmet güzel şeyler hazırlasın bize bu sene 😂😂

Aslında bu garanti degil.cok sicak olmasi bazen soğukların gec gelmesini de saglayabilir.2017 de de hava oldukca sicakti ama iyi yagislar olmadi.bu kuzeyimizden gelecek soğuk havalara bagli ve bu sene onlari göreceğiz insallah.

Ama tabi mevsim tahmini zordur

• Hocam Eylül ayında 48 dereceyi gördü Adana, mevsim boyunca yandı özellikle Doğu Akdeniz bir zahmet güzel şeyler hazırlasın bize bu sene 😂😂

Aslında bu garanti degil.cok sicak olmasi bazen soğukların gec gelmesini de saglayabilir.2017 de de hava oldukca sicakti ama iyi yagislar olmadi.bu kuzeyimizden gelecek soğuk havalara bagli ve bu sene onlari göreceğiz insallah.

• BUgun birçok yerde bulutlanma artacak kism kısım hafif yagis olabilir.yarin ise bolge genelinde yerel sicak havaya bagli yagislar olacak.eskisehir çankırı ankar bazi orta sehirlerimizde 5 10 kg yagis bekloyirum.hatta 10 kg üstüde görülmesi muhtemel.yagislar oldukca yerel sehir merkezlerinde mahlle mahalle değişebilir.karaman konya guneydogu arasi en sanssiz bolge.yine kayseri sinirda(bu tip yagislar sınırından fazlasi olur) yinede hafif yagis alabilir.

• Geceler biraz olsun serinledi, 10-15 derece aralığına düştü. Gündüz sıcaklıklar ise bir çok istasyonda 27+ dereceleri ölçüyor. Ortalamanın üstündeyiz hala. Önümüzdeki sistem kuvvetlenerek gelirse eğer, bölgemiz adına sıcaklar bu seviyelere tekrar çıkamaz. Gözümüz 20 Eylül civarı olası sistemde.