İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kilanli üstad Kayseri merkez için Perşembe, Cuma ve Pazar günleri kar durumu nedir?

Valla pek parlak seyler yok yagis ufak tefek olabilir. Pazar günü netlestu sayilir ama bi umut a.b kuzeyler mi diyr bekliyoruz ama pek sanmiyorum sogugu yagisindan fazla olur anlayacaginiz

• kilanli Karaman da gündüz 12 den bu yana 11 saat aralıksız çok güzel yağmur yağdı metrekareye şuanda 19 kg merkeze yağış düştü sonbahar ve kış boyunca bu yıl ilk defa uzun sürekli en etkili yağışını alabildi yüzümüz bi nevi güldü sıcaklık 1 dereceye yeni geriledi bakalım kar durumu ne olacak

• Konya Merkez Konya ovasına üzülüyorum Bırakın Kar yağmasını havada bile göremedik Kar yağmasını geçtim Konya olarak kuruduk doğru düzgün yağmur bile yağmıyor Allah Konya ovasına merhamet etsin dostlar 2023 2024 kışı Konya ovası olarak tam bir hüsran olma yolunda gidiyor. :( X/

• kilanli hocam dün akşam Karaman’da çok etkili olmayan sulu kar yağışı oldu 1 kg yağış anca düştü Ocak ayını yarılıyoruz daha kar yağışını malesef üzülerek söylüyorum İç Anadolu’nun çok illeri Karaman’da dahil göremedi önümüzdeki hafta yağış tahmini ve kar ihtimali değerlendirme alabilir miyiz? Ay sonu Şubat başı bizi şaşırtacak bir kar yağışı alma ihtimalimiz var mı?

• kilanli hocam dün akşam Karaman’da çok etkili olmayan sulu kar yağışı oldu 1 kg yağış anca düştü Ocak ayını yarılıyoruz daha kar yağışını malesef üzülerek söylüyorum İç Anadolu’nun çok illeri Karaman’da dahil göremedi önümüzdeki hafta yağış tahmini ve kar ihtimali değerlendirme alabilir miyiz? Ay sonu Şubat başı bizi şaşırtacak bir kar yağışı alma ihtimalimiz var mı?

Hafta ortasi yagis olacak ama cok yuksekler haric kar olmayacak. Ayij son haftasina kadar kar olacağını düşünmüyorum. 26 si 30 u arasi biseyler olabilir. Ama suan icin o akdeniz kokenli bir sistem

• Ocak sonuna kadar kar tanesi göremezsek bu kış bir başka rekor ile de tarihe geçecek yakın zamanda aralık +ocak ayında havada dahi kar görülmeyen bir sene hatırlamıyorum sadece benzer olarak 2014 kışında ocak+şubatta tek kar tanesi düşmemişti

• Ocak sonuna kadar kar tanesi göremezsek bu kış bir başka rekor ile de tarihe geçecek yakın zamanda aralık +ocak ayında havada dahi kar görülmeyen bir sene hatırlamıyorum sadece benzer olarak 2014 kışında ocak+şubatta tek kar tanesi düşmemişti

Nigde ye havada bika uçuşan kar i sayarsak düştü diyebilriiz. Kayseri de hafif beyazlatti galiba

• Konya Merkez Konya ovasına üzülüyorum Bırakın Kar yağmasını havada bile göremedik Kar yağmasını geçtim Konya olarak kuruduk doğru düzgün yağmur bile yağmıyor Allah Konya ovasına merhamet etsin dostlar 2023 2024 kışı Konya ovası olarak tam bir hüsran olma yolunda gidiyor. :( X/

Hocam Hataydan geldik burda kar olur diye o kadar heveslendik hala bir şey göremedik ya şansımıza :)

• Bugunler icin yaptığım tahmin hayatimin en büyük kazik tahminlerinden biri oldu. Biraz uzun vadede tahmin yaptiginiz zman boyle olabiliyor. Neyse yarindan itibaren akdeniz kökenli ılık ve yagisli sistem geliyor. Salı batıdan itibaren önce lodos sonrada yagis olacak. Konyanin guneybati kesimlerinde sistemin biraz duraksamasi o taraflarin kuvvetli yagis olmasina neden olacak. 2000 rakim alti kar ihtimali zor gözüküyor. Zmanla yagis carsamba günü özellikle aksary konya kirsehir nevsehir hattında da kuvvetli yağış noktalari olusturacak. Yagis kayseri nigde hattına gelince kuvvetini zayiflatacak ve lokal olarak orta kuvvette yagislara neden olacak.

Birdahaki sistem 21 22 si civari gibi olsada net olmayan bir sistem simdilik dogu yu daha cok vuracak ve ruzgrasiz bir sistem olacak görüntüsü var.

Ayin son haftasi esas sistem gelmesi bekliyorum vade uzun ve bizim coğrafya icin her seyin mukemmel a.b larin kusursuz olmasi gerektiği icin simdiden umitlenmeye gerek yok.

Ama yagis anlaminda ocak bi nebze rahatlatacak gibi

• kilanli hocam En güvenilir Avrupa modeli çok iyi kuvvetli yağış vermiş baya yüksek de bir kar örtüsü vermiş dünden bu yana daha da miktarları artırmış ne diyorsunuz artık modeldeki miktarları görür müyüz ? Yoksa kaZık mı? Yeriz