Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecm gfs çizgisine doğru gidiyor. Çünkü bölgemiz adına bütün modellerde en kötü çıktıyı gfs vermişti ve onun dediği olacak gibi. Geçmiş olsun.

• Arkadaşlar doğu karadeniz kıyıları için bile doğru düzgün birşey yok neye göre gol -8 giriyor yağışın olduğu vakit sabahki gibi değil. Yükseklere kar var.

oHLEaY.png

Ya evet tam da bunu yazacaktım sistem bizim ama şu görüntüyle 23 aralık sisteminin benzeri olur

• Arkadaşlar doğu karadeniz kıyıları için bile doğru düzgün birşey yok neye göre gol -8 giriyor yağışın olduğu vakit sabahki gibi değil. Yükseklere kar var.

oHLEaY.png

Çekirdek güçlü olmadığından hiç bir şey olmaz bu çıktıdan

• pazartesi netleşmeye başlar.. şu an 72h a bile uyum yüzde 75 lerce.. bu gelecek sistem için 72h da bile farklılıklar olacak mutlaka .. bu akşam için kısa günün karı en azından soğuk batılamadı ana fikir olarak

• en kötü havada göreceğimiz kesinleşti bence ayın 17 sinden sonrasına odaklıyız bölgece sürpriz oldu tabiki sevineceğiz

Tayfun DoquKaradeniz28 kar görür onun mekan yüksekte :) kıyıdakiler havada anca belki. Ocak ayındayız Aralık ayında değil malesef sizin yerinizde olsam bu güncellemeye çok kötü derim. Rakım yüksek yerlere çıkacak varsa onlar için güzel. Hayırlısı

• Sabaha göre epey bozuldu. Daha erken güneyliyordu sabah, bu güncellemede daha kuzeyde kaldı.

Bu haliyle sistem hiçbir yere yaramaz. Soğuk geldiğinde yağış bitmiş oluyor. Ayrıca rüzgar yönü de çok kısa lehimize oluyor, sonra bozuluyor.

Bunlar olumsuz taraflar. Olumlu olan ise, Gfs'nin dün ve bu sabah gösterdiği gibi bizi dışlayan bir sistem yok. Bu sistemde Karadeniz de var. Birkaç detay var onlar düzelirse hem bölgemiz hemde bir çok bölge iyi bir sistem alır.

• Tayfun DoquKaradeniz28 kar görür onun mekan yüksekte :) kıyıdakiler havada anca belki. Ocak ayındayız Aralık ayında değil malesef sizin yerinizde olsam bu güncellemeye çok kötü derim. Rakım yüksek yerlere çıkacak varsa onlar için güzel. Hayırlısı

Hocam şahsi olarak güncellemeyi çok kötü buluyorum ve dediğiniz gibi Ocak ayındayız. Arkadaşlar Ocak ayında havada kar görecekleri için sevindiler pek anlayamadım. Pazartesiye kadar bekleyelim neler olacak düzelir umarım..

• Tayfun DoquKaradeniz28 kar görür onun mekan yüksekte :) kıyıdakiler havada anca belki. Ocak ayındayız Aralık ayında değil malesef sizin yerinizde olsam bu güncellemeye çok kötü derim. Rakım yüksek yerlere çıkacak varsa onlar için güzel. Hayırlısı

Hocam 850 hpa -5 ten daha düşük olursa bana yaramıyor sistem.

Sahil dek alırken ben yıldız sayıyorum. :)

• Sabaha göre epey bozuldu. Daha erken güneyliyordu sabah, bu güncellemede daha kuzeyde kaldı.

Bu haliyle sistem hiçbir yere yaramaz. Soğuk geldiğinde yağış bitmiş oluyor. Ayrıca rüzgar yönü de çok kısa lehimize oluyor, sonra bozuluyor.

Bunlar olumsuz taraflar. Olumlu olan ise, Gfs'nin dün ve bu sabah gösterdiği gibi bizi dışlayan bir sistem yok. Bu sistemde Karadeniz de var. Birkaç detay var onlar düzelirse hem bölgemiz hemde bir çok bölge iyi bir sistem alır.

Evet önemli bir nokta.Sorunumuz batılaması falan değil,kuzeyde kalması olur ECMWF ye göre.Bekleyeceğiz

• Hocam şahsi olarak güncellemeyi çok kötü buluyorum ve dediğiniz gibi Ocak ayındayız. Arkadaşlar Ocak ayında havada kar görecekleri için sevindiler pek anlayamadım. Pazartesiye kadar bekleyelim neler olacak düzelir umarım..

hocam bölgece kara hasretiz vallahi düştüğümüz duruma bakın :c 2020 şubattan önce 2 yıl sistem alamadık şimdide 2 yıldır alamıyoruzz....

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• hocam bölgece kara hasretiz vallahi düştüğümüz duruma bakın :c 2020 şubattan önce 2 yıl sistem alamadık şimdide 2 yıldır alamıyoruzz....

Haklısınız ama güzel potansiyeli olan bir sistem ne hallere düştü. Dediğim gibi pazartesiye kadar bakalım olmadı 2.sisteme bakacağız

• Evet önemli bir nokta.Sorunumuz batılaması falan değil,kuzeyde kalması olur ECMWF ye göre.Bekleyeceğiz

3 yïldır millete öğretemedik şunu.

Batıdaki batılasın der doğudaki doğulasïn der.

Akşamdan beri tam 4 kez model sayfasına yazmaya başlayıp siliyorum. Bari burda yazayım.

Ya Allah aşkına, yeterince güneylemeyen her sistemin batılarsa İtalya'ya doğularsa Kafkaslara kaçtığını anlamak bu kadar zor mu.

Batïlasın doğulasïn diye yalvarmayın Allah'a, güneylesin diye dua edin arkadaş.

Güneyleyerek inen her sistem, batıdan başlayan Akdeniz ab hareketiyle doğuya doğru tüm ülkeyi tatmin eder.

Çok mu zor anlamak bunu.

Gerçekten anlamıyor mu kimse.

Darlandım artık