Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğu Karadeniz bu ay çok fönlenebilir söyleyeyim.

15-16 civarına kadar evet. Sonrası için yön değişiyor hocam. Bu seferde Marmara , Ege ve Akdeniz kuru soğuk fırtınalarına maruz kalabilir.

Ee, herseyde olduğu gibi atmosferinde adaleti var. Bi size, bi bize :hfyeni (18):

• forum.havaforum.com/attachment/120222/

bazı arkadaşlar eminim içinden şöyle diyordur buadam bunları neden paylaşıyor bir mesajmı vermeye çalışıyor acaba..! 😊😊😊

Hocam öncelikle iyimserliğinize hayranım emin olun sizin kadar iyimser olmak için çabalıyorum ama işte birileride gelip bayram değil seyran değil gelip lodos yiyeceksiniz diyince moralde bozmuyor değiliz sizlerin olduğu yerde tahmin yapmamın çokda doğru olmadığını bilerek naçizane ben kışın ikinci yarısının daha iyi gececeğini düşünüyorum mevlâm ne eylerse güzel eyler herşeyin hayırlısı

• Kar yağışının oluşumu

Buz kristallerinden oluşan parlak,beyaz,katı ve genellikle altıgen bir yağış tipi olan kar sıcaklık sıfır derecenin altında olduğu zaman su buharının süblimasyonu ile oluşur.

Buz kristalleri bir araya gelince 1-3 mm büyüklüğünde kar tanesi halinde yere düşer. kar tanelerinin boyutu,şekli veya yoğunluğu oluştuğu sıcaklıkla ilişkilidir. kar sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda daha küçük,sıfır derecenin üstündeki sıcaklıklarda ise daha büyük buyutlarda yere ulaşır. kar'ın rengi kristallerinin güneş ışığını tamamen yansıtmasından dolayı beyazdır. hava kütlelerinin sıcaklık ve mutlak nem oranlarına göre kar taneleri yer yüzüne çeşitli şekillerde düşer. sıcaklığı çok düşük olmayan nem oranı yüksek olan hava kütlelerinde sıcaklıkları erime noktasına yakın kar kristalleri durgun havada kolaylıkla birleşerek pamuk tanelerini andıran büyüklükleri 1cm ye ulaşan iri kar taneleri halinde düşer. " Lapa Lapa" veya " kuş başı " olarak adlandırılan kar yaşı görülür. çok soğuk olmayan hava kütlelerinde oluşan kar yere düşerken sıcak alt hava tabakaları içinde eriyerek yağmur veya yağmurla karışık kar şeklinde düşer. bu kar yağışı türünede "sulu sepken" veya "sulu kar " yağışı adı verilir. çok nemli ve kararsız hava kütlelerinde dikey haraketler kuvvetli olduğunda bulgura benzeyen yuvarlak kar taneleri meydana gelir. birleşmiş kar kristallerinden oluşan bu taneler hafif olduğundan yere düşünce zıplarlar yere dağınık taneler halinde düşen butip kar yağışına halk dilinde "ot tohumu" veya " tarhana bulgur" adı verilir. öğrenmek isteyenlere güzelbir bilgi olarak vermek istedim şimdilik bukadar daha sonra zonal rüzgarlar jet akımları ve basınç yerleşimleri hakkındada böyle yazılarımız olacak.😊🙂

• Kar yağışının oluşumu

Buz kristallerinden oluşan parlak,beyaz,katı ve genellikle altıgen bir yağış tipi olan kar sıcaklık sıfır derecenin altında olduğu zaman su buharının süblimasyonu ile oluşur.

Buz kristalleri bir araya gelince 1-3 mm büyüklüğünde kar tanesi halinde yere düşer. kar tanelerinin boyutu,şekli veya yoğunluğu oluştuğu sıcaklıkla ilişkilidir. kar sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda daha küçük,sıfır derecenin üstündeki sıcaklıklarda ise daha büyük buyutlarda yere ulaşır. kar'ın rengi kristallerinin güneş ışığını tamamen yansıtmasından dolayı beyazdır. hava kütlelerinin sıcaklık ve mutlak nem oranlarına göre kar taneleri yer yüzüne çeşitli şekillerde düşer. sıcaklığı çok düşük olmayan nem oranı yüksek olan hava kütlelerinde sıcaklıkları erime noktasına yakın kar kristalleri durgun havada kolaylıkla birleşerek pamuk tanelerini andıran büyüklükleri 1cm ye ulaşan iri kar taneleri halinde düşer. " Lapa Lapa" veya " kuş başı " olarak adlandırılan kar yaşı görülür. çok soğuk olmayan hava kütlelerinde oluşan kar yere düşerken sıcak alt hava tabakaları içinde eriyerek yağmur veya yağmurla karışık kar şeklinde düşer. bu kar yağışı türünede "sulu sepken" veya "sulu kar " yağışı adı verilir. çok nemli ve kararsız hava kütlelerinde dikey haraketler kuvvetli olduğunda bulgura benzeyen yuvarlak kar taneleri meydana gelir. birleşmiş kar kristallerinden oluşan bu taneler hafif olduğundan yere düşünce zıplarlar yere dağınık taneler halinde düşen butip kar yağışına halk dilinde "ot tohumu" veya " tarhana bulgur" adı verilir. öğrenmek isteyenlere güzelbir bilgi olarak vermek istedim şimdilik bukadar daha sonra zonal rüzgarlar jet akımları ve basınç yerleşimleri hakkındada böyle yazılarımız olacak.😊🙂

Hocam verdiğin bilgiler ve tahminlerde mümkün olduğunca kaynak verebilir misin? :)

• Hocam öncelikle iyimserliğinize hayranım emin olun sizin kadar iyimser olmak için çabalıyorum ama işte birileride gelip bayram değil seyran değil gelip lodos yiyeceksiniz diyince moralde bozmuyor değiliz sizlerin olduğu yerde tahmin yapmamın çokda doğru olmadığını bilerek naçizane ben kışın ikinci yarısının daha iyi gececeğini düşünüyorum mevlâm ne eylerse güzel eyler herşeyin hayırlısı

İkinci yarıyı bile beklemeyeceğiz bu sene, Allah'ın izniyle.

Neden?

Biz hep şu ifadeyi kullanırız,

Azor Avrupa'ya yükseldi, İskandinav'a çıktı vs.

Aslında bu tam olarak doğru bir tabir değil. Dinamik yüksek basınç alanları hariç yüksek basınçların iki genel oluşum sebebi vardır.

1. Soğuk nedeniyle çöken hava

2. Etrafında oluşan basınç dizilimlerinin tetiklemesi.

Avrupa ve İskandinavya yeterince yüzey soğuğuna ulaşınca çöken soğuk hava buralarda basınç yükselmesine sebep olur. Atlantikteki basınç örüntüsü de uygunsa dinamik bir yüksek basınç alanı olan Azor yüksek basıncı, termik yüksek basınç alanı haline gelen Avrupa ile uyumlu hareket etmeye başlar ve kıta geneline yayılır.

Şu anda Avrupa kıtası günden güne soğuyor. Buna İskandinavya da dahil. İskandinavyada halihazırda zaten termik bir yüksek basınç oluşmuş durumda. Önümüzdeki 10-12 günlük süreçte büyük bir olasılıkla Avrupada da termik yüksek basınç oluşumu tetiklenmiş olacak. Burda tek tehlike yarı termik, yarı dinamik özellik gösteren Ural yüksek basıncınında bu yüksek basınç alanlarıyla uyum göstermesi. Eğer öyle olursa batı Avrupadan Sibirya ya kadar kutuptan gelecek soğukların önüne bir basınç tamponu oluşmuş olur. Ve vorteks daha çok Kanada-Pasifik bölgesine kayar.

Ama bence Ural, dönüş hareketi gereği Moskova üzerinde güney-kuzey doğrultulu rüzgarlara neden olacak. Avrupa da oluşan yüksek ise Polonya-romanya hattında kuzey-güney doğrultulu rüzgarlara.

Bu da ucu bize değen bir omega deseni demek. Burdan hareketle 16-17 Aralık sonrası belli aralıklarla ve gittikçe sertleşen tonlarda soğuk salınımlara başlayabiliriz.

Tabi bu benim yorumum. Mesela ecmwf, ilk belirttiğim Ural ve diğer yükseklerin birleşmeşmesi tezini modelliyor. Dolayısıyla ne bizde, ne de kuzeyimizde soğuk kalmıyor. Gfs ise benim senaryomu modelliyor. Bu iş atmosfer işi. Ecmwf de kazanabilir. Bekleyip göreceğiz. Ama bu vadeden, Aralık gitti, Ocak uçtu denilemez. Erken konuşmamak lazım. Ben, şu anki bilgi ve donanımımla sadece 15-20 günlük bir süreyi anlayabiliyorum. O da düşük tutarlılıkla. 20 gün sonrasına benim bilgim, birikimim yetmez.

Bilmeyen arkadaşlar için not:

Termik yüksek basınç: Isı sebebiyle oluşan yüksek basınç ( yazın karaya göre soğuk olan denizlerde, kışın karalarda)

Dinamik yüksek basınç: Dünyanın dönüş hareketi sebebiyle oluşan basınç alanı (Azor yüksek basıncı gibi)

• DoquKaradeniz28 öncelikle sizin söylediğiniz hiçbirşeye itirazım yok zaten sizin kadar bilgimde yok benimkisi kıt bilgiyle naçizane kendi tahminim şu forumda tahmininin altını doldurarak hem neden böyle bir tahminde bulunduğunuzu hemde tahminin altını doldurarak bizlerede birşeyler öğrenme fırsatı sunan ender kişilerden birisiniz en azından 15 gün sonra güneş var diyip gitmiyorsunuz 😉 daha önce de söyledim sizi ilgiyle takip etmeye devam ediyorum

• forum.havaforum.com/attachment/120228/

anlaşılan ayın 18 ine kadar önemli bir hava olayı görünmüyor. zamanında 5 cm kar'a bile burun kıvıranlar belki hatırlamıştır gün gelecek onu bile bulamayacaksınız demiştim hadi bakalım şükürsüzler çıkın işin içinden.sözüm meclisten dışarı kimse üzerine alınmasın bahsettiğim şahısların çoğu zaten burayı terk edenler.

• Hocam öncelikle iyimserliğinize hayranım emin olun sizin kadar iyimser olmak için çabalıyorum ama işte birileride gelip bayram değil seyran değil gelip lodos yiyeceksiniz diyince moralde bozmuyor değiliz sizlerin olduğu yerde tahmin yapmamın çokda doğru olmadığını bilerek naçizane ben kışın ikinci yarısının daha iyi gececeğini düşünüyorum mevlâm ne eylerse güzel eyler herşeyin hayırlısı

orasa lodos yiyelim tabiki neden yemeyelim eski kışları bir araştır büyük sistemlerin çoğu genellikle lodos arkası gelmiştir.valla kimse kusura bakmasın insanın zikri neyse fikride o olurmuş derler rabbim büyüktür mutlaka yüzümüzü güldürecektir her şerde bir hayır vardır bak memleketin çoğu kuraklıkla boğuşuyor kar yağışını geçtim kışın ortasında yağmura bile hasret bölgeler var biz yinede halimize şükredelim herzaman söylerim güngelecek su altından bile daha değerli olacak suyun olmadığı yerde hayat olmaz.demir bile tavında dövülür misali atmosferinde dişlileri yerine oturunca elbet sıra bizede gelecek.başkaları şunu demiş bunu demiş fayda etmez.zamanı gelince olması gereken olur zaten.bizimkisi sadece adı üstünde tahmin yada temenni diyelim😊

• HasanBugra yoğundum kısa cevap verdim, baştan savar gibi oldu, hakkını helal et.

Hepimiz insanız. Olumluyu çabucak kabul eder, olumsuzu ise reddetmeye meyilli oluruz. Model takip ederken, Gfs 360 saatte harika bir sistem görünce sanki olacakmış gibi sevinir, aynı vadede durgun ılık havalar görünce onu da ya reddeder, çöp der, ya da olmuş gibi üzülürüz.

Halbuki o vadenin tutarlılık oranı çoğu zaman %5 bile değildir. Hatta 15 gün sonra gözüken sinoptiği bir yere kaydet, o gün geldiğinde sinoptiğin tahminle alakası bile olmadığını görürsün.

Peki uzun vade için model tek başına yetersizse biz hangi enstrümanları kullanırız?

İşte burada Ao, Nao, pna, pdo, nispeten iod, gibi endeksler, mjo endeksi, zonal rüzgar tahminleri fikir vermeye başlar. Ama bunlarda birer tahmin ürünüdür, dolayısıyla hata oranı yüksektir.

İşte burada geçmiş yıllardaki tecrübemiz devreye girer.

Tecrübelerimiz bize ne der?

White Tiger28 hocamın ısrarla altını çizdiği gibi, sert kış zamanı Ocak ve Şubat 15 gündür. Hatta 15 Ocak-15 Şubat arası demek en doğru ifade olur. Bu aralıkta biz sert sistemler alırız. Bunun haricinde sistemler olmaz mı?

Elbette olur, ama onlara nazaran sistemcik sayılır.

Net olarak 4-5 gün vadeyi tahmin edebiliriz. Biraz şüpheli olarak 7-10 gün arasını. Bundan uzun vadeler hem bizler için, hemde tahmin enstrümanları için tutarlılığı çok düşük.

O yüzden umutsuzluk yok. Rabbim emredince bize de yara yara gelecek.

• Ben mi konuşayım, diyagramlar mı :hfyeni (18):

Çenem düşüktür biraz konuşayım yine de :) Gfs hiç olmazsa 16-17 sistemi için bir fikre sahip, ama sonrası için bütün senaryolar 0'ın altına koşarken, ana çıktı bir iki haylaz arkadaşıyla +10'a gidiyor.

Ecmwf daha beter, 16-17 için hiçbir fikri yok. İlerisini zaten tartışmak bile abes. Bu haliyle bile genel eğilimi daha düşükken, ana çıktı ve kontrol sıcak senaryo modellemiş.

Gfs Giresun diyagramı.forum.havaforum.com/attachment/120242/

Ecmwf Giresun diyagramıforum.havaforum.com/attachment/120241/