İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yönünün bize dönmesi için ne gibi basınc ve gelişmelere ihtiyacımız var peki

Şimdi şu şekilde;

Burada bizim için önemli olan şey basınç değişimi değil! ULL sistemlerinde, bizim için genellikle önemli olan durum izobarların yönü şekli yakınlığı ve uzunluğudur.

İzobar nedir?

İzobar cıktıda gördüğümüz beyaz renkte olan ve uzun olan çizgilerdir.

İzobar bize basınç ayrımını gösterir yani şu şekilde iki uzun çizgi arasında bir basınç vardır. Aynı yönde diğer iki uzun çizgi arasında da bir basınç vardır. İşte izobar bu basınçların değişim noktasını belirler.

İzobarlar birbirine yakın ve sık ise o bölgede ani basınç farkı olduğundan dolayı dikey karışım yani kısa mesafede basınç değişimi fazla olduğundan dolayı rüzgarlar sık ve hızlıdır.

Şimdi dönelim bize orada o sistemi almamız için önemli etken nedir?

İzobarlar sık ve dik bir açı ile gelmesi lazım!

Dik değerek şunu kast ettim eğik çizgiler olursa eğer hem gücü azalır hemde güneye düzgün inemez soğuk çekirdek.

Bu çizdiğim çıktıda görüldüğü üzere izobarlar eğik bir açı ile geliyor. Yani yönü ülkemiz değil! Orta ve özelikle doğu Avrupa civarı.

13720bc430d3fc5977.png

Ama dünyanın dönüş hareketi ile basınçların doğuya ilerlemesi ve Azorunda doğulaması işi değiştiriyor.

abb201c062c.png

Aynı yönde Azorda İzlanda dan baskı yediği için yatıyor. Ama görüldüğü üzere Yunaniata'nın tam kuzey doğusunda dik bir izobarlar var. Bundan dolayı soğuklar hala inişe devam ediyor.

2a78a9fa9.png

Kısacası bizim için önemli etken izobarların sık ve dik olması.

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.:)

İyi günler...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Eline emegine zamanına saglık çok açıklayıcı olmuş 👏👏👏

• 850'de -7.1 :) Sıcaklık 8 derece. Üst katmanlardan soğu indirecek enerji olmadığı için mi?Güneşlenme 1-2 derece fark eder sadece. Bence 5 derece olmalı şuan.

Suan -7.1 varsa 850 hpa 1450 m yukseklikte ise suan sicakligin yagis aninda 1 veya 2 dereceye kadar dusebilicegini dusunuyorum.

• 2m ile 850 arasındaki fark cidden çok fazla. 850 neredeyse -8. 2m ise 8-10 derece arasında. Açık yeşil sarı tonların olduğu yağış geliyor şuan. Yağışın vurduğu yerlerde hızlı sıcaklık düşüşü dolu,graupel,sulu kar artık ne varsa yağabilir takip etmek lazım.

• Graupel yada kar yağıyor dediğiniz yerimden zıplattınız.

Dışarıya baktım bir şeyler yağımış Ama ne yağımış bilmiyorum şaka gibi.:D

Hava simsiyah ama.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()