İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

  • Birde tahminciler her kış özellikle şubat ayına olumlu yönde vurgu yaptı küresel tahmin merkezleri dahil.Son birkaç yıldır hep tersi çıktı.İnşallah seneye birşey beklemezlerde yine tersi çıkar.

  • AO NAO deniliyordu hızlı nötre düşüyor verisel olarak yorumlamada yok bir kaç gündür olum lu yada olumsuz.

    Boşverin endeksleri sadece onlara göre tahmin yapılmıyor çok oynak endeksler aslında oynak değilde bu sene hep pozitifde takılacağı belliydi. Bazı arkadaşlar sadece Ao ve Nao'ya göre tahmin yapmıştı zirve yapan endekslerin aniden nötre düşeceğini düşündüler ama kararsızlık yüksekdi öylede oldu tam nötre inmedi +2 sigmalarda kaldı özellikle Ao ) Bu senede zaten negatife adam gibi iniş olmadı ha hakkını yemiyeyim bi kere hafif negatif yapmıştı okadar. Karadenize giden sistemde şans eseri geldi +3 Ao ile yani o endekslere göre hiç gelmemeliydi mesela gerçi çok çabuk gelip geçti yine pozitif endeks etkisi olduğu için.

  • Sanki bir Kar kokusu aliyorum:) 29 u icin, yakin vade de gfs, gem, ukmo cok farkli tablolar ciziyor. Ozelikle gem ve ukmo benzedigi Zaman ecm de Buna uyar. Gem ve ukmo nun cizdigi basinc dizilimleri umut verici. 96 saat icin Boyle bir durum varsa ustadlardan ogrendigim dikkate alinmasi gereken bir durum oldugu.

  • Bu gün geçen senin yıl dönümü, tam geçen sene bu gün bir sistem gelmişti ve özeliklede yüksek kesimlerde 20-25 cm e kadar kar yapmıştı. En azından kış'ı hüsran ile bitirmemiştik... Ama bu sene maalesef geçen sene kadar olmadı ama yinede şükür olsun...


    Geçen sene bugün den bir fotoğraf:);

  • Hala 28 inde sistem bekleyen arkadaşlar var... GFS güçlendiriyor(Muş) Ecmwf arttırmış ama nafile. Ben şahsen ao nao pozitifte izlanda kökenli AB sisteminin güncellemelerde güçlenerek geldiğini görmedim. Ve yahut GFS modellerinin diyagramlarındaki 21 modele bakarsanız -5 in altında senaryo olmadığını göreceksiniz. Diyagramlardaki çizgiler nerede yoğunlaşmışsa onu dikkate alınız Yoksa her model güncellemesinde kafayı yersiniz.