İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyagramdaki 3 gün içinde değişimlere bakalım

(Yağmur , üşümek , şemsiye, belki havada kar , trafik vb kavramlar hayatında yer işgal edenler ve her hava olayını önemseyenler için yapıyorum bu yorumu)

Salı gününe kadarki diyagramlarda 25 Şubat ve 28 Şubat dönemi 3/4 derece ortalama varken az önce çıkan diyagramda iki tane ufak hamak oluştu ve -5 e dayandı ortalamalar , 28 dönemi daha da düşmeye uygun

Bu arada diyagram 7/8 derecelik sapmalar yapıyor burası doğru , o açıdan diyagram günlük yaşamı etkileyecek kadar yanılıyor yanıltıyor

Ama + 5 veren diyagramda bir tane -12 bile yokken uzun vadede çok güçlü sistem beklemeyi hayal sayarım

Güçlü sistemlerden önce mutlaka çok az da olsa sinyal verir (240 saat vadede en geç)

+5 ken -5 e evrilebilir bir diyagram

Taş çatlasa -7/-8 olabilir ki o bile nadir

+ 5 lerde gezinen diyagram uzun vadede bir tane bile -10’dan soğuk senaryo yokken -12 civarı sistem gelme ihtimali yüzde 1’den bile azdır ( neyseki 8 Mart sonrası görünmüyor diyagramda)

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• 28 29 şubattaki 850 hpyı bi -8 -9 a cekilebilirse bu bile yeterli olur kanaatimce 500 hp nazarlık bu zamana kadar keske bu görüntüler olaydı ah ah 500 hp -34 -38 arası bu 1 gün kalsa -9 var iken buda yeterli olur diye düşünüyorum.

• ne var bunda?balkanlara ınen orta hallı sayılabılecek bır sıstem?

Yanlış şeye bakmışım sorry hocam.

" https://www.meteociel.fr/model…&type=ncep&region=&mode=0 " 1851 i yanlış görmüşüm

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Şöyle bir düşündüm de neden bu üç senedir üstümüzde uğursuzluk var diye? Ve şu cevabı verdim kendi kendime,

Sonuçta eski senelere baktığımız zaman Azor güçlü iken İzlanda pasif olurdu... Yada İzlanda aktif iken Azor pasif olurdu. Yani şu, ne Azor izlandaya ters çıkıyordu, nede İzlanda. Azor'a...

Ama nedense şu üç yıldır, hem Azor çok agrasif hem İzlanda hemde Vortex. Ama P.vortex en azından o kadar da agrasif değil yine arada kıyak geçiyor... Stratosfer olarak son yılların en güzel sinoptik halini 2018 yılında almıştı sanırsam 25 şubattı ve bizim için belkide 100 yılın en muazzam sistemi ihtimali olmuştu. Yok işte arkadaş üstümüzde uğursuzluk var ya olmayacak, o da kaçtı Batı ve Orta Avrupa'ya... Yav valla kafayı yiyecem artık... Koskoca üç sene oldu, adam akkılı sistem gelmeyeli!...

2017 6-10 Ocak tan sonra olanlar oldu zaten. Sadece o tarihten sonra düzgün bile sayamayacağımız üç sistem var bize gelen: 1 Mart 2018, 24 Şubat 2019, 7 şubat 2020. Bunların kar miktarını toplasak 30cm bile etmez. Ki biz onu tek sistemde devirirdik eskiden, valla şaka gibi.

Şöyle bir düşünürsek son 5 yıl en iyi den en kötüye olarak şöyle bir sonuç çıkmış oluyor;

2017>2015>2016>2019>2020>2018 en iyi den en kötüye bence bu yönde. Ama kimisine göre 2015 2017den daha iyi olabilir, çünkü 2015 de dek söz konusu idi.

Tabi şimdi sıralamanın son üç yılı dikkat çekici, ve o son üç olanda. Bizim bu geçirdiğimiz son 3 sene.

Valla artık ben bu döngüden sıkıldım. Ama şunu öğrendim ya hiç sistem gelmiyor yada adam akıllı sistem geliyor... Sizlere sorsam bir kere adam akıllı 50cm ve üzeri bir sistemi yoksa 3-4 tane 10cm lik sistemi, ben bir kere gelsin adam akıllı gelsin derdim artık bundan sonra.

Peki bu kış için aklımda ne kaldı diye sorarsanız, iki tane gün kaldı. Biri bu 6 ocakta yaşadığımız yer yer 100km ye çıkan rüzgar ile kuvvetli yağış ve 7 Şubat'ta yaşadığımız saatler arası kar... Başka birşey yok...

Allah sonumuzu hayırlı eylesin... Artık hak ettiğimizi düşünüyorum, bu sene ihtimal benim gözümde kalmadı ama inşallah 2021 kışı güzel geçer... Şuna da inanıyorum ki elbet bir gün o efsaneyi hepimiz yaşayacağız, ama ne zaman işte orası tam bir soru işareti?:)

Hepinize iyi akşamlar,

Kalın sağlıcakla...:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bilmiyorum erken kapatıldı modele diyagrama bakılıp eskiden Nisan’da kapatılırdı kış şimdi Şubat 21 olacak iş mi önümüzde net 30 gün var 21 marta ne olacağı belli olmaz bazı sinyaller de varken Ao veya bazen diyagram 28 Şubat belli olmaz yine Karayel belki iş yapar .

• Bilmiyorum erken kapatıldı modele diyagrama bakılıp eskiden Nisan’da kapatılırdı kış şimdi Şubat 21 olacak iş mi önümüzde net 30 gün var 21 marta ne olacağı belli olmaz bazı sinyaller de varken Ao veya bazen diyagram 28 Şubat belli olmaz yine Karayel belki iş yapar .

Birçok kişinin bırakmasının sebebi ardı ardına yediğimiz kazıklar. Çok yorulduk ve hakettik gercekten. Olmayınca olmuyor. Allah hepimize sabır versin. Hayırlı geceler.