İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Bende sizleri anlamıyorum. 30 senedir Pendik te ikamet ediyorum. Birkaç sistem dışında bariz fark diyebileceğim hiçbir sistem yok. Sahilin dibinde oturuyorsan belki anlarım. Ancak büyük kışlarda diğer yerler ne aldıysa pendikte onu aldı. Hele bu sistemcikte dün gecenin en güzel örtüsünü alan yerlerden biriydi. Özellikle yüksekleri.

tam tersine pendiğin yüksekleri avantajlıyken sahil kısmı maalesef sıkıntılı, siklonik sistemlerde rakım farkı DEK li sistemlerde de mevki farkı çok şeyi değiştiriyor. Asla ve asla kaynarca gibi pendik sahil gibi tuzla sahil gibi kesimleri bunların yüksekleriyle kıyaslamam ve kıyaslamamak lazım. 6 ocak 2017 de herkes uçarken kaynarcada 5-7 cm kar vardı yollar bile tam tutmamıştı keza tuzlada öyleydi..

• ne ? İstanbul"un güney sahilleri her sistemde en az karı alan nokta oluyor Kadıköy-Maltepe-Kartal-Pendik-Tuzla sahilleri şanssizlar her konuda özellikle e5 civarı ve güneyi ayri birşey Akdeniz iklimi gibi

Mesela Beylikduzu de asiri guneyde bir ilce ama her sistemde en cok kari aliyor.Rakim en buyuk etken.Kuzey sahillerinin ben guney sahillerden inanilmaz fazla kar aldigini sanmiyorum orada oturan yok ama.Sonucta rakim 0.

• Mesela Beylikduzu de asiri guneyde bir ilce ama her sistemde en cok kari aliyor.Rakim en buyuk etken.Kuzey sahillerinin ben guney sahillerden inanilmaz fazla kar aldigini sanmiyorum orada oturan yok ama.Sonucta rakim 0.

Hocam maltepe çoğu sistemde nasibinden daha fazlasını alıyor. Tamam belki rakımı fazla yerlere göre az ama rakımı düşük yerlere göre yüksek alıyor.

• tam tersine pendiğin yüksekleri avantajlıyken sahil kısmı maalesef sıkıntılı, siklonik sistemlerde rakım farkı DEK li sistemlerde de mevki farkı çok şeyi değiştiriyor. Asla ve asla kaynarca gibi pendik sahil gibi tuzla sahil gibi kesimleri bunların yüksekleriyle kıyaslamam ve kıyaslamamak lazım. 6 ocak 2017 de herkes uçarken kaynarcada 5-7 cm kar vardı yollar bile tam tutmamıştı keza tuzlada öyleydi..

Üstat dediğim gibi sahile sıfır noktasına yakın bir noktada oturuyorsanız bunun Pendik tuzlası yok. Mesala fatihte 5 sene ikamet ettim orası pendikten de berbat. Yani güney sahil kesiminin Avrupası asyası, pendiği Bakırköyü yok. 6 ocak 2017 sisteminde e-5 üstü olarak ben 7 ocak sabahına 30 cm karla uyandım.Ancak o sistemin genel özelliği Anadolunun boğaz kesimine kadar büyük potansiyelini bırakmış olmasıydı. O sisteme özel birşeydi. Diğer siklonlu İstanbul efsanelerinde böyle birşey hatırlamıyorum.