İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS 12z Skew-T grafiklerine göre 1-2 parça şey yazalım.

6473660497e3489f5cc4.gif

Saat 9'a ait bu grafik tepe enverziyonun 650 hPa yani yaklaşık, 4 km civarında olacağını ifade ediyor. Çok güzel bir değer bu. Rüzgar yönünün tam yıldız olması beklenirken, rüzgar şiiri muazzam. Yani yerden neredeyse 300 hPa'ya kadar yönde sapma yok. Yer seviyesinde 20 knot rüzgarda DEK için ideal. Nem durumu fena değil. Bu saatte etkili organize kütleler gözlemleyebiliriz. Rüzgar yönü ve sistem merkezinin doğu da olması sebebiyle boğazın ve doğusunun daha şanslı olacağını ifade edebiliriz ama DEK birazda nasip kısmet işi. Kesinlik yoktur.

Bu sondu, benden bu kadar.

İyi geceler...

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Yani hocam Anadolu yakası deklerden sabah 9 a kadar faydanlanır dime ?

• Sen ki 2004' te bogazin halatini bile koparmis, 2006 da tramvayi kara saplanmis, 2012 de yer yer metrelik kar almis, yilbasinda 30 40 cm kar almis, 2015 te 50 cm dek almis, 2017 de siklonun dibine vurmus aziz sehirsin.

Bu sistemde alacagimiz cerezlik ortu kimseyi kesmez. Iciniz ferah olsun. #15subattansonra yukarida sayidigim sistemlerden birine benzer sisteme hazirlik yapin. Bu sistem bitince gereken aciklamayi yapacagim.

. Sistem sonrası açıklamayı merakla bekliyoruz:)

• Pendiğin yükseklerinde çok güzel kar var. Aydosun etekleri. Ancak rakım düştükçe örtü düşüyor. Yağış gerçekten beklenilenin altında kaldı.Cepheden adam akıllı 2 saat yararlanabildik.

• İstanbul'un denizleri Rize'den çok mamafih cepheyi - kütleyi tutacak 4 Bin mtlik kaçkar sıra dağları yok.

Bakınız Trabzon radarına dağlar nasıl tutuyor kütleyi

Artacak olan soğuma ile birlikte takriben asgari 12 saat boyunca dek takibi yapılacak

Cephe yağışı çok az oldu. İstanbul bölge cevizliye 2 kg ancak düştü. 24 saatlik yağış rekoru Yalova sugören ve Şile darlık 21kg ve 16 kg

Einmal editiert, zuletzt von Ezmoce ()

• açıkçası küresel ısınma öyle bir boyuta ulaştı ki, ben artık istanbulda bundan öte bir kar yağışı beklemiyorum. güneş aktivitelerinin azalması ile belki önümüzdeki 10 yıl içinde 1 ya da 2 sistem daha alırız ama ötesi olmaz. 2017 de sondu bence. eskiden siklon girdiğinde soğuk yeterli olabiliyordu, en azından -8 bile girse ohh diyebiliyorduk, şimdi -11 -12 de bile kky alıyoruz. yer sıcaklığı yetmiyor artık bir kere. çünkü kış yaşanmıyor, yer soğumuyor. bu 3-4 derecelik fark çok şey ifade ediyor dünya ve istanbul adına ve maalesef 2017 son 5-6 sene içinde bir istisna idi ve bence sondu.

• Gaziosmanpaşa da kara dondugunden beri hiç durmadı. Evet az yağıyor örtü yapmaz ama en azından yağıyor. Şimdi kahvemi aldım izliyorum. Bir de yarın dek alırsak tadından yenmez

Beni bir parça tatmin etti.

• Yani hocam Anadolu yakası deklerden sabah 9 a kadar faydanlanır dime ?

Yağış olarak, ilerleyen saatlerde arada bir 2-3 saat ufak boşluk olabilir ama yağışın sonra devam etmesi beklenebilir.

Total süre olarak en iyi ihtimalle modellere göre ikindiye kadar etkili DEK kütleleri gözlemlenebilir. Cılız şekilde ise çok aralıklı olarak pazar sabaha kadar sürebilir ama beklemeye değecek tarzda olmaz.

Bara döda fiskar följer strömmen...