İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bermuda şeytan üçgeni tatminkar kar alıcak mı bakalım beylikdüzü başakşehir hattı. Merakla bekliyorum...

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Bu gün çok iyi uyku çekin enerjiyi toplayın, yarın sabah erken saatlere kadar da uyuyun enerjiniz dahada artsın. Sonra gözler pörtleyene kadar nöbette olacaz. Hazımısın İstanbul!:hfyeni (29)::/8103*Süprizler seninle olsun güzel şehirim...hava-kars323uzays3271653126hava-kars323

İyi akşamlar,

Kalın sağlıcakla.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Su an 1. sistem ve 2. sistem toplam kar 10 cm gibi bir deer gözüküyor il genelinde. Üstadlara sorum sizce 20 cm'yi görebilmemiz için ne kadar daha batılaması gerek ? Ya da o ihtimal kalmadı mı ? Saygılar..

• kar haritasına oranla genelde daha fazla kar oluyordu. hala öyle mi bilmiyorum ama 15 cm ile 20 cm arasında çok fark olacağını düşünmüyorum, ayrıca alçak bölgelerde 10-15 olursa yükseklerde gayet 20 cm olur bence.

• Yalnız Eps çok iyi bu arada Ecm ana çıktıyı kopyala yapıştır yapmaya devam ediyor. Sanırım şu saatten sonra eps'yi takip etmenin de bir faydası yok

Einmal editiert, zuletzt von Rexoxxx ()

• Daha Batılama Şansı Yokmu Azordan dolayı hızlı doğulayacak bilgileri geziyor şimdi görünürde ne var istanbul için avrupa yakası anadolu yakası şanslı şuanki görünüşte

• Bu gece saatlerinde kendi serverımıza (daha yüksek kapasiteli) geçiş yapacağız. Geçiş yaparken sitemizin IP adresinde değişiklik olacaktır. Bu DNS ve IP değişikliklerinin oturması, tüm internete yayılması 6-12 saati bulabilmektedir.İşlem bu gece 00:15'de başlayacaktır.

Süreci hızlı atlatabilmeniz için mobil verinizi sabah 06:00'dan sonra kapatıp açabilirsiniz. Veya modeminizi resetleyebilirsiniz.Anlayışınız için teşekkürler arkadaşlar.Süreç hakkında sosyal medya hesaplarından uzaması durumunda bilgilendirme yapılacaktır.

• Öncü Skew-T Analizi

Detaylı analizi yapabilirsem, yarın akşam yapmak isterim fakat şu anlık görünen tablo da Skew-T'ler bize ne ifade ediyor bir inceleyelim isterseniz. Koordinatlar boğazın güney girişine aittir.

Öncelikle yarın ki yağmur ne düzeyde:

a8890fed7c.png

Yarın öğleden sonra etkili bir cephe geçişi yaşanacak. Bulut tepe yüksekliğinin 7 km'yi bulabileceği ifade edilmiş. PW değeri fazla yüksek değil, sık ince yağışın olması olası. Yarın öğlen oldukça sıcak bir havadan sonra bu kütlelerin şimşek aktivitesi yapması gayet tabi beklenebilir ki verilerde bunu destekliyor.

Şimdi esas olaya geçersek perşembe günü ne var?

c2c9d0c9e8225b81222412e.png

Perşembe günü saat 9 itibariyle yine etkili bir cephe şehir etkiliyor. Yer seviyesinde karayel etkiliyken, 1.5 km yukarıda rüzgar henüz kuzeye dönmüş değil. Yer seviyesinde sıcaklık en sıcak sayılabilecek noktalardan birinde 6.5 dereceye kadar gerilemiş. Bu Skew-T bize kardan ziyade yağmuru anlatıyor ama bu yükseklerde farklı olabilir.

6 saat daha ilerleyelim saat 3'e gelelim.

a1865b65c2c809d46.png

Rüzgar üst seviyelerde hala daha net kuzeye dönebilmiş değil, cephe için çok mühim değil fakat DEK olsa büyük sıkıntıydı. Yer seviyesinde rüzgar yıldıza meyletmeye başlamış vaziyette. Yer seviyesindeki soğuk rüzgar şehri soğutmaya yetmiş, kıyıda bile 2 dereceye inmiş durumda. Bu noktada kar yükseklerde başlamıştır, kıyılarda belki görmeye başlar. Nem çok yüksek, dewpointi 0.5-1 derece civarında tutuyor. Yağış tepe noktası 6 saat önceye göre gerilemeye başlamış ama mevcut halde iyi bir yağış gözüküyor.

Bir 6 saat daha ilerleyelim:

be1b37d56ec4a87d5cad.png

Saat akşam 9'a geldiğimizde artık üst seviyelerinde yavaştan ben kuzeye dönüyorum abi dediğini görüyoruz. Yer seviyesinde yıldız-karayel esmeye devam ederken yağış yaklaşık 12 saattir devam ediyor fakat su buharı gittikçe azalmış durumda. Ekosu düşük kütleler şehri etkilemeye devam ederken şehir artık kar sınırının içinde. ECMWF'ye göre bu kütlelerin eko değeri 17-20 dbZ civarında olacak.

Bir 6 saat daha gidelim gece cumaya bağlayan gece 3'e gelelim.

df68c659e441bcc0cf9b20.png

Rüzgar abi ben her seviyede kuzeye döndüm artık derken cephe etkisini iyiden iyiye kaybediyor. Düşük kütleli ekolar belki seyirlik yağış bırakabilir, o da bölgesel şekilde. Sıcaklık kar sınırında takılmaya devam ediyor. ECMWF'ye göre mevcut ekolar bölgesel şekilde 10-13 dbZ civarında. Su buharı da baya düşmüş görünüyor.

Bir 6 saat daha gidince kütleler ben şehri terkettim diyor artık. Analiz bu şekilde, umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorunumuzun daha çok yağış kısmında olduğu aşikar. Dediğim gibi daha detaylısını yapabilirsem yarın akşam yapmak isterim, ; gerek model değişikliği gerek ise harita detaylılığına göre şu an yazdıklarımdan daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir, sıcaklık vs. analizi dahil olmak üzere. Herkese iyi forumlar dilerim.

Bara döda fiskar följer strömmen...

2 Mal editiert, zuletzt von Vintersaga ()