İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Snowyy Benim içimdeki ses hiçte öyle olcanı söylemiyor.Sanki son yıllarda olduğu gibi sistem yakın vadede güç kaybedecek gibi.Tabi ECMWF ve UKMO öyle yapmiyabilir ama GFS yapcak gibi sonrada 2 sinide kendine cekcek.

Bana da öyle geliyor nedense . Ama mesela sistemi Gfs verip Ecmwf vermese bu sefer Gfs bozar derdim . Genelde öyle olmuyor mu . Hangisi kötüyse bize göre , sistem o hali alıyor . Bu sistem tam tersi olur insallah . Son 30 dakika artik .

• ben de biraz tecrübelerime göre konuşmak istiyorum. Yakın vadede ve 2m sıcaklığında ECMWF'nin su dökülmez bi hükmü olduğunu düşünüyorum. ECM bi sistemi bı kaç çıktı ardarda verirse genel olarak o sinoptikte bir sistem alırız. GFS ise her gün bambaşka bi veri sunabilir. Ancak bazen GFS inadı olur ve günlerce aynı çıktıyı sunar. İşte o zaman korkarım.

Bu sistem için GFS 11 çıktı boyunca inatla tek başına sistemi verdi. İşte bu bence GFS inadıydı. Yani sistem geliyor. Şu saatten sonra her model sistemi gördü ve benzer çıktılar sunuyorlar. Eğer ki ECM bı kaç çıktı benzer veriler sunarsa rahat olabiliriz bence. Ama ECM de değişik senaryolar denerse işte o zaman sisteme doğru gittikçe iki modelin arasını bulduklarını görürüz.

Tahminimce bu gece ECM sabahkine benzer çıktı sunarsa arkamiza yaslanabiliriz demektir

• ben de biraz tecrübelerime göre konuşmak istiyorum. Yakın vadede ve 2m sıcaklığında ECMWF'nin su dökülmez bi hükmü olduğunu düşünüyorum. ECM bi sistemi bı kaç çıktı ardarda verirse genel olarak o sinoptikte bir sistem alırız. GFS ise her gün bambaşka bi veri sunabilir. Ancak bazen GFS inadı olur ve günlerce aynı çıktıyı sunar. İşte o zaman korkarım.

Bu sistem için GFS 11 çıktı boyunca inatla tek başına sistemi verdi. İşte bu bence GFS inadıydı. Yani sistem geliyor. Şu saatten sonra her model sistemi gördü ve benzer çıktılar sunuyorlar. Eğer ki ECM bı kaç çıktı benzer veriler sunarsa rahat olabiliriz bence. Ama ECM de değişik senaryolar denerse işte o zaman sisteme doğru gittikçe iki modelin arasını bulduklarını görürüz.

Tahminimce bu gece ECM sabahkine benzer çıktı sunarsa arkamiza yaslanabiliriz demektir

Yorum diye buna derim,hocam tamda aklimdakini resim ettiniz:thumbup:

• sistem güçlense mgm yoğun kar ikonu koysa buralar bayram olsa :D

hocam mgmnin kaç kez yoğun kar koyup kky aldığımızı bilirim keza kar koymayıp veya normal kar koyup veya kky koyup yoğun kar aldığımızı da bilirim mgmnin bir hükmü yok bence

• Sivas maçı sonu yayıncı kuruluş ISI haritasını gösteriyor evdekilere diyorum şurdan bi siklon patlasa üstümüze dekler le gömse bizi kara

Ev halkının tepkisi : Kafayı yedi bu çocuk bunu uludağ veya kartepeye gönderelim

• Genelde kış aylarında Antalya kemer civarlarında oluşan siklon tipi gelse 300mm yağış kara çevrilmiş hali yeterli soğuk ve uygun rüzgarlar ve isobarlarla efsane olur ütopik ama hayali bile güzel😊