İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi Şubat geldi hâlâ bu modeller düzelecek de istikrar gösterecek de sistem gelecek. Her gün süre uzuyor. Şaka maka İstanbul adına karsız bir kış bitecek gibi. Umutsuzluk aşılamak istemiyorum ama hiç düzeleceği de yok be abi, göz göre göre bitiyor kış, olmuyor işte. :(

• Bu sistem de yine bir önceki gibi camda "aaaaa bir kar tanesi uçtu gördüm baaak" sistemine benziyor. Allah sonumuzu hayır etsin ama biz ne zaman 7 Ocak efsanesi yakalayacağız merak ediyorum şaka maka 3 senedir kar görmedi bu şehir adam akıllı. İstanbul daha önce 3 sene arka arkaya kötü kış geçirdiğine şahit olmadım. Üzülüyorum açıkçası.

• arkadaslar top ortada...ecmnın ısrarla bu sekılde cıktı sunması bıze takibe devam edın mesajı.sıstem cok cok yakın vade degıl zaten.140 saatte neler degısır neler.bız son 48 saatte bıle ne goller yemıs bır ülkeyiz.

• Bu sistem de yine bir önceki gibi camda "aaaaa bir kar tanesi uçtu gördüm baaak" sistemine benziyor. Allah sonumuzu hayır etsin ama biz ne zaman 7 Ocak efsanesi yakalayacağız merak ediyorum şaka maka 3 senedir kar görmedi bu şehir adam akıllı. İstanbul daha önce 3 sene arka arkaya kötü kış geçirdiğine şahit olmadım. Üzülüyorum açıkçası.

O kadar da degil hocam sistem oncekilerden daha guclu siz once ki yasadiginiz hayal kirikliklarindan dolayi boyle yaptiniz herhalde ,zaten ecm haric hepsi bizi tatmin edecek bir sistem veriyor sahsen bana 5 ila 7 cm lik bir kar yeter sizi bilemem, ayrica gfs'in inadı tuttuysa kaybedilen bir sey yoktur ornegini cok gorduk ecm yi cok kez yalan etti

• arkadaslar top ortada...ecmnın ısrarla bu sekılde cıktı sunması bıze takibe devam edın mesajı.sıstem cok cok yakın vade degıl zaten.140 saatte neler degısır neler.bız son 48 saatte bıle ne goller yemıs bır ülkeyiz.

Hocam 850 sorun olmaktan çıksa yagısı yakalayamıyoruz. Yagış olsa soğuk cılız.. Bir türlü kafamız rahat bir şekilde model takibi yapamıyoruz. Belki Semih hocanın bahsettigi azlağı alabilirsek alırız ama o tarihlere de nerden baksak 15 gün var

• O kadar da degil hocam sistem oncekilerden daha guclu siz once ki yasadiginiz hayal kirikliklarindan dolayi boyle yaptiniz herhalde ,zaten ecm haric hepsi bizi tatmin edecek bir sistem veriyor sahsen bana 5 ila 7 cm lik bir kar yeter sizi bilemem, ayrica gfs'in inadı tuttuysa kaybedilen bir sey yoktur ornegini cok gorduk ecm yi cok kez yalan etti

Sistem 1-1.5 günlük Galatasaray-Juventus maçı (11 Aralık 2013) sistemine benziyor ama son 3 yıldır 2 hafta öncesinden -10larda hamak kuran sistemler vade yaklaştıkça -5 - 6lara geriliyor ve elimizdeki sistemden oluyoruz. Hakim rüzgar yönü poyraz ve Karadeniz efektli sistemler soğuğu ciddi derecede kırıyor ve kıyılar avucunu yalıyor her seferinde. -12 - 13lük bir sistem olsa kafam rahat olurdu ama bu sistemin vade yaklaştıkça yine yamuk çizeceği kanaatindeyim. O yüzden seyirlik kar görelim yeter modundayım. İnşallah dediğiniz 5-7 cmlik hissiyatiniz tutar diyeyim.

• Arkadaşlar gfsyi bu kadar küçültmeyin sistemi belirleyen gfs her 6 saatte bize her türlü bilgiyi veren gfs.Diğer modeller ne 24 saatte bir bilgi verip o arada neyin değiştiğini ancak diyagramlardan görüyoruz.İlerleyen günlerde göreceğiz sistemin nasıl boyutlanacağını ama sizde emcwf böyle verdi diyip boşuna moral bozmayın.Her modeli kendi açısından değerlendirmemiz lazım, yakın vadede hepsi orta yolu bulur zaten.