İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yaw yemin ediyorum biz toplanıp kuzey kutbuna çıksak kar yağmaz... bütün sistem buraya iner... ne kısmetsizlik.. 8o yahu siteye bile giremiyorum... daha ne diyim

• 23-25 Ocak arasını kaybettik gözüküyor. Ay sonu bari sistem verse diyeceğim ama onda da baharı getirir bu modeller. Deli olmamak elde değil. Herkes hastalanıyor, bir kar yağmadı gitti.

• 3 ay heba oldu..çok yazık

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Geçen sene bu seneden kat kat iyidi 5 kere havada kar 1 kere yerde hafifde olsa tutan kar yaşıgı görmüştük en azından yok artık bu sene havada görmek bile nasip olmadı her güncelleme model sonuna ata ata kışı bitircez sanırım havada görmek nasip olsa bari :/

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Benim anlamadıgım semih hoca neden hersene kar geliyor kış başlıyor şöyle böyle olcak deyip olmuyor ve yenisi ekleniyor

Çünkü bu tahmin. Olma olasılığı gibi olmama olasılığıda var atmosfer bu semih hocanın elinde olan bir şey değil.Semih hoca da tahmin yapıyor sadece, kesinlikle olucak diye bir kaide yok

Einmal editiert, zuletzt von Al1han ()

• Benim anlamadıgım semih hoca neden hersene kar geliyor kış başlıyor şöyle böyle olcak deyip olmuyor ve yenisi ekleniyor

anlamadiginiz seyi neden kendisine sormuyorsunuz? kendisinin bloqlari acik burada yazmaniniz ne anlami var bunu da ben anlamiyorum.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kimse umut tacirliği yapmıyor buradaki yazarlar tahmin yapıyor. Tahminlerimizi de belli ölçüde deneyim, bilgi ve analizlerimizle harmanlayarak yapmaya çalışıyoruz.

Karseven insanlar olarak siz nasıl hissediyorsanız en az sizin kadar üstelik tahminde bulunup yanıldığımızda biz daha beter üzülüyoruz.

• Hala vade uzun. Ay sonu bizde olabilir ümidinizi kaybetmeyin. Ya kafamıza ya kafalarına sistemi bu. Gelmezse şubattan beklentim 0 zaten. Maşallah şubatlar Nisan gibi geçiyor artık. Son bir şarkı istiyorum senden İstanbul

• Ne olacaksa Şubat İlk hafta olacak gibi. Ocak ayı da karmaşa ile devam ediyor bir türlü istediklerimiz olmuyor maalesef. Sırf şuan hastalıklar için bir sürü ılıkçı sıcaksever insan kar yağmasını istiyor 😃

• Zor olan uzun vadede tahmin yapabilmektir. Ekimde ne dedi üstad ;

Beklentiyi dusuk tutun. Kisin 2. Yarisi daha iyi gececektir. Bu tur kislarda en degerli ay Subat ayidir.

Sonrasında verileri Azlağ ı öngördü.Bence üstteki tahmini daha önemlidir.Azlağın geleceğinin garantisi olmadığı gibi gelmiyeceğinin de yok.O yüzden haftalık 3-5 günlük modellerin sunduklarıyla olumlu ya da olumsuz sallamanın anlamı yok.Zor bir coğrafyada altın arayan madenciler gibiyiz.Her kış ' İstanbulda kıyılarda kar yok ' desem kış boyunca gelecek olası 6-8 sistemden biri kar bıraksa başarısız mı olurum? Yoksa gelecek olan o 1 tanesini bulmaya çalışınca mı? Eski kışlarda kar zaten yağardı sadece ne zaman olacağı merak edilirdi.Şu son 20-30 yıldır o döngüde değiliz.Tekrar eski kışların başlayacağı döngünün en kısa zamanda başlayacağı günler yakındır.Çünkü atmosferin döngüsü düz değildir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Her şeye küresel ısınma demek ne kadar doğru bilmem ama yaşadığımız şu son 5 yıl dünyanın en sıcak 5 yılı. Haliyle zaten 1 sezonda 20 sistem gelen bir ülke değil ülkemiz. 3 4 zorlasak 5 6 sistemle bitirirdik. Şu anki durum o kadar kötü ki son 3 yılda elle tutulur 1 sistemimiz Bile yok. Tehlike çanları çalıyor. Çocuklarımız ya da torunlarımız İstanbulda belki kar göremeyecek bir daha.

• Arkadaşlar bazen bencillikten burnumuzun dibindeki gerçeği kaçırabiliyoruz.O kadar ülkemize ve kendimize takmışız ki asıl kış geçirmesi gereken kuzey ülkeleri bile +10 ila +20 derece mevsim normallerinin üstünde. Bu konuda veri paylaşımı yapan tüm arkadaşları kutlarım. Kutuptan mancınıkla soğuk hava üstümüze fırlatılamayacağına göre biraz oluruna bırakmak gerek.

Bu hayatta yaşadığımız her şeyin bir sebebi var raslantı olmaz. Testen geçtiğimiz gün gibi açık.

Einmal editiert, zuletzt von isobarmania ()