İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • En gercekci uzmanlarimizdandir kendisi. Bu arada kendisi babamin ahbabidir. Önceki yillarda çokca gorusmuslugumuz vardi. Son yillarda çok bir araya gelemiyoruz. Harika şarkilar söyler dinleminizi tavsiye ederim. Gökhan Abur hocaya buradan selamlar

Kendisiyle çok tanışmak isterim yaşayan bir efsanedir kendisi hele küçükken kış aylarında hava durumu sunarken ağzından İstanbul "Yoğun kar yağışlı" kelimesi çıkınca çok mutlu ederdi beni. Umarım bir gün tanışabilirim

• Kendisiyle çok tanışmak isterim yaşayan bir efsanedir kendisi hele küçükken kış aylarında hava durumu sunarken ağzından İstanbul "Yoğun kar yağışlı" kelimesi çıkınca çok mutlu ederdi beni. Umarım bir gün tanisabilirim

kongreleri falan oluyor üniversitelerde. Facebook uzerinden mikdat hoca gibi tarihlerini yaziyor. Gidip katilabilirsin misafir olarak. Takip et.

• Umudum devam ediyor ama gfs beni korkutuyor endişelendiriyor herşey iyi gidiyor diğer modellerde diyoruz vade kısalıyor hepsi gfs ye benzemeye başlıyor vade kısaldıkça moralimi bozuyor bu gfs Allahım sen bizim bu güzel vatanımızın atom parçasına kadar kara doymayı nasip eyle amin.

• GFS'ye göre 24'ü yalancı bahar. GFS'ye çok laf ediyoruz ama aslında hepsinin illaki güçlü olduğu bir yan vardır. 20 Ocak ve sonrası için hepsini aynı potada eritip bakmakta fayda var. Havada kar görme ihtimali olan bir sistem var 23 - 24'ü gibi sonrasında ay sonu efsane olabilir. GFS'nin yalancı bahar tahmini akşama değişir büyük ihtimalle. Efsane öncesi bence de mutlaka ara bir ısınma olacak ama 23- 24'ü mü şüpheli. Akşam ECM geriye bir adım atabilir.

• GFS'ye göre 24'ü yalancı bahar. GFS'ye çok laf ediyoruz ama aslında hepsinin illaki güçlü olduğu bir yan vardır. 20 Ocak ve sonrası için hepsini aynı potada eritip bakmakta fayda var. Havada kar görme ihtimali olan bir sistem var 23 - 24'ü gibi sonrasında ay sonu efsane olabilir. GFS'nin yalancı bahar tahmini akşama değişir büyük ihtimalle. Efsane öncesi bence de mutlaka ara bir ısınma olacak ama 23- 24'ü mü şüpheli. Akşam ECM geriye bir adım atabilir.

Ecmden geri değilde ileri adım olası. Çünkü kısa diyagramda ortalama - 7 ve o senaryonun altında senaryolarda mevcut. Minumum - 8 li bir sistem kapımızda 1 2 derece daha düşme olasılığı hala var.

• Ecmden geri değilde ileri adım olası. Çünkü kısa diyagramda ortalama - 7 ve o senaryonun altında senaryolarda mevcut. Minumum - 8 li bir sistem kapımızda 1 2 derece daha düşme olasılığı hala var.

Ayağı yere basan bir yorum olmuş :) Aslında hızlıca söylemek istediğim az çok bir birlerine benzemeye başlıyorlar. O zaman büyük ihtimalle GFS biraz daha toparlayacak.

• Ecmden geri değilde ileri adım olası. Çünkü kısa diyagramda ortalama - 7 ve o senaryonun altında senaryolarda mevcut. Minumum - 8 li bir sistem kapımızda 1 2 derece daha düşme olasılığı hala var.

Hocam şuanda yapılacak en doğru yorum bu olsa gerek,modellerin 72h yi bile çözemediği bu günlerde.

• Allah yar ve yardımcımız olsun hop oturup hop kalkıcaz yılmak yok ama gerçekten gün yaklaştıkça yalan olan sistemlerden bıktık gfs 👎

• Gsf çok şişiriyor yada hayallerinin peşinden koşuyor diyoruz ama bu ısrarcı duruşu hiç hayra alamet değil böyle ısrar ettiğinde Ecm yi tarafına çektiğini geçmişte gördük artık hayırlısı olsun be gülüm

• Bakın kim kime benziyor muhabbetinde değilim ama ecmwf 22 23 için daha tutarlı gidiyor. Akşama sapıtmazsa aynı gösterir mi bilmem. 3 4 gündür ya - 7 ya - 8 veriyor bir şekilde düne kadar ort - 5 Di bugünse - 6 - 7 civarlarında. Şu an tam sınır bir sistem. Hata mgm ye kky koymadı diye kızdım. Sonuçta poyrazda olsa bu sistem gösterdiği halle kky zorlar. Olası - 10 na inme durumda ki bana göre hala var bir şans devamında da domino etkisi olur.

• En gercekci uzmanlarimizdandir kendisi. Bu arada kendisi babamin ahbabidir. Önceki yillarda çokca gorusmuslugumuz vardi. Son yillarda çok bir araya gelemiyoruz. Harika şarkilar söyler dinleminizi tavsiye ederim. Gökhan Abur hocaya buradan selamlar

iki sene dersimize girdi. Kalender kişilik. insana değer verir. iyide öğretti bize sağolsun bulut, barometre vs... okumayı. Denizde çok işimize yaradı.

• Bu konu hakkında geçmiş sayfalarda yazılan bir bilgi vardı ama bulamadım. Olmaz öyle şey tarzında bi mesajdı yanlış hatırlamıyorsam ama bende merak ediyorum nedir ne değildir diye.

Saçma sapan bir mantıkla vatandaşı endişeye düşüren bir tahmin yapmış. Bu elemanın mantığıyla bakacak olursak İstanbuldaki yağışların %90'ı asit yağmurudur çünkü havası kirli.

https://www.ntv.com.tr/hava-yo…or,gqbDx3Fzw0WzJsz0DX4Fkw

• Gfs kar vermiyorsa,ecmwf veriyorsa kazanan gfs olur. Çoğunlukla boyle oldu. 6-7 ocakta Şakır şakır yağmur aldiğimizda da ecmwf ilk etapta kar verirken gfs vermedi. Vade yaklaştıkça gfsye döndü. Sanırım bu 24 aralık civarı da böyle olmuştu. Geçmiş yıllarda da örnekleri var.

• Gfs gem gibi çıksaydı güzel olurdu be..gem yapıştırmış -11leri. O kadar yüksek potansiyelli bir sistem ki bu sistem için -11 bile az kalır. Bu yüzden Semih hocanın -16 beklentisi hiç de hayâl degil