İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • https://www.meteopt.com/modelo…&lang=en&type=txt&units=m

Şu meteograma bakın. Hep küresel ısınma diyoruz ama bu kuzey amerika dünya varolduğundan beri bu sistemleri sürekli alıyor. Küresel ısınma bi bize mi var ? Adamlar parçalı olarak -10 ile -30 arası sürekli sistem alıyor modellere bakmalarına bile gerek yok. Biz burada -10 girsinde 3 gün kar görelim diye bi taraflarımızı yırtıyoruz günlerce hep üzülüyoruz.

• https://www.meteopt.com/modelo…&lang=en&type=txt&units=m

Şu meteograma bakın. Hep küresel ısınma diyoruz ama bu kuzey amerika dünya varolduğundan beri bu sistemleri sürekli alıyor. Küresel ısınma bi bize mi var ? Adamlar parçalı olarak -10 ile -30 arası sürekli sistem alıyor modellere bakmalarına bile gerek yok. Biz burada -10 girsinde 3 gün kar görelim diye bi taraflarımızı yırtıyoruz günlerce hep üzülüyoruz.

hocam adı sanı duyulmamış eski yıllara bakıyorum mesela 1932 o kış bile -19 girmiş istanbula hatta tüm ülkeye kaç kez -12 girmiş dakka başı -8-10 lar zaten giriyor soğuklar çok mu fazla hayır hatta şuanda kutuplardaki soğuklar daha kuvvetli ama o zamanlar böyle pv yok tüm soğuklar kıtaya yayılmış yani kutupta da -24 var hemen kuzeyimizde de şimdi kutuplar -40 kuzeyimiz 0 derece fark bu

archivesnh-1932-2-6-12-0.pngarchivesnh-1932-2-7-0-1.png

• Yakında kar görmek için dağlara çıkacağız diye korkuyorum. Önceden sistemler silsilesi yaşardık kırıntıda olsa baba sistemde olsa arka arkaya bir şeyler gelirdi ve mutlu yaşardık şimdi koca kış 1 tane baba sistem gelsin diye burada binlerce insan bir taraflarını yırtıyor. Bu durumun tamamen lehimize dönmesi lazım artık yoksa ben dahil herkes kafayı yiyecek.

• şahsen gfs'nin 3 güncelleme de senaryo denediğini, gece fenomen çaycısının olası olanı güncellediğini düşünüyorum.

dad779d821e.jpeg

gece güncellemesi, uykusuz kalanlara bu gecede ilaç olacaktır.

• @4 Şubat hocam sizce şu anki verilerle azlağ'ı tam verimle indirebilir miyiz ?

120 de de ecm gfs blokajı kaldırırsa Gemin ısrarı havada kalacak 1 gün daha bekleme taraftarıyım net konuşabilmek için...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ya beni Sayın Bünyamin Surmeli biraz korkutuyor :D. Tamam o olaylara çok kuşkucu yaklaşır. Ama yinede değişik oluyor :D

• iklim degisikligi var ama k.amerika her sene masallah " diyen bir forumdasimiz deginmis , ayrica yayinlananan tablolarda da ulkemizin yagis karekterinde gerileme var,

Gunumuz teknolojileriyle hava olaylarina mudahale edilmesi mumkun olabilir mi ?

• GFS Gece'ye odaklanıyoruz arkadaşlar. O sistemi indireceğiz.

ECE1-240.GIF?13-0

Hocam bana Gfs deme ya sinir oluyorum. Dansöz Gfs'den hayır beklemem. Ecm'yi takip ediyorum ama o da şu an iyi değil. Kırıntı sistem kurtarmaz bizi. Neredeyse 3 yıldır bekliyoruz efsane lazım.

• arkadaşlar sakin olalım ortada giden bir şey yok azlağ 21 aralıkta 22-24 ocak tarihleri arası dendi bu da ocağın 3.haftasının sonunda denk geliyor şuanda da modellerde 23-24 ocakta salınım gözüküyor 1 ay önceden nokta atışı bir tahmin gerçekleşir gerçekleşmez orası ayrı burda herkes hava olaylarınsa sevdasından emek harcıyor bir şeyler öğretmeye çalışıyor ama bazı arkadaşlar art niyetli nedenini anlamıyorum totem demek istiyorum da üslüpları da kötü hayır olay hava olayları yani neyi kanıtlamaya çalışır insan anlamıyorum yağacak olan 3-5 kar tanesi için neden birbirini kırar anlamıyorum olumlu şeyler yazmaya çalışın olumsuzu zaten herkes görüyor bu zamanlarda morallerin ve sinerjinin yüksek kalması gereken zamanlar 3 yıldır sabrettik daha da ederiz ama birbirinizi 3-5 kartanesi için kızmayın burda karın yağıp yağmaması hiçbirinizin suçu değil hava olaylarını biz kontrol etmiyoruz sadece tahmin ediyoruz lütfen sakin olalım önümüzde sağlam bir sistem var ona odaklanalım insanlara yararlı bilgiler sunmaya çalışalım insanlara hava sevdasını aşılayalım sağlıcakla kalın

• Karsızlık sendromu herkesi vurdu sinirlere hakim olamıyoruz. Söyle sağlam bir sistem gelse de içimizdeki tüm sıkıntılar gitse. :)

• Tarih 8 Ocak 2017... Yer Silivri'nin bir Orman Köyü... MGM'nin Pazar günü kar duracağı uyarısına rağmen Kar hala yoğun bir şekilde yağıyor. Caddenin Golf Sahasına giden kısmından itibaren Kar Küreme araçları giremediğinden Yol üstünde 40 cm Kar var... Binaların kuytularına doğru ilerlediğinizde ise yer yer 1.5mt Kar var. Yollar pert Buzlanma ve Don hat safhada. Hava -6 derece. Gördüğüm en sağlam sistemlerden...