GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Ocak 2020)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Milletin ruh halide modeller gibi yanar döner. Model şimdi bozdu ya kışı bitirme mesajları kaynıyor forumda. Olaki gfs akşam senaryosunda efsaneyi indirsin bu kışı bitirenler herkesten önce geloo diye ateş etmeye başlarlar:)

• gfs gösterdi mı ecm devrik kral göstermedi mı oynak model.gfs göstermek zorunda mı anlamadım.

6 saatte bir güncelleme yapan bir model özellikle 144 den sonra ki istikrarsızlıktan dolayı kararını veremiyor.aslinda 3 asahi 5 yukarı 168 e kadar belli ama sonrası her iki model için belli değil.

Pide mı olur somun mu olur bi güncellemeyle zaten bellli olmaz hele de gfs nin öğle güncellenmesinde.

Ayrıca off çok kötü diyecek bisey de yok galiba çok unutkaniz 2016 sıcak kurak kışi(bazı yerler için deel) 2014 tarihi kışı unutuyoruz

HHiç değilse 10 güne kadar yağış vaadediyor

• Ecmwf kısaca der ki Hazırlanın. Ecm öngörü yapar basınç ortalamasını verir gfs de vade yaklaştıkca ayrıntılı basınç sunar ardından ecmwf gfs ye uyar :) bu gidişat hep böyledir bu sistem de de böyle olacaktır. Gfs en geç yarın burada bize mermi sıktırır

Hocam size sonuna kadar katılıyorum bu konuda. Benle aynı düşünüyorsunuz, genelde hep Gfs uzun vade de ışık yakar sonra ECMWF ye devreder Ecmwf onu düzene sokar küçük detaylar için gfs ye bırakır. Hadi bakalım hayırlısı olsun, inşallah o sistemi alacağız.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Her kış sezonunda forumda üreyen tipler aşağıdadır.

1. Kışı bitirenler

2. Bir modeli kral ilan edenler.

3. Diğer modeli gömenler

4. Tahminlerin tutmaması için pusuda bekleyenler.

5. Yazarlara sallayanlar

6. Yeni üye olan birisine yıllardır seni takip ediyorum diyenler.

7. Buradan kovuldukları halde gizli gizli formu takip edenler.

Liste uzayıp gider. Takılmayın bu tiplere. Kışı kapatan kapatsın. Yarın sistem geldi mi de ben şöyle demiştim aslında demeye başlarlar.

Akşam güncellemesi iyi gelecektir. Böyle salak saçma olduğuna bakmayın. İyi forumlar herkese

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Gfs 216H'a kadar bir tık Ecmwf'ye benziyor aslında yani ikisinde de yükselen bir azor devamında güçlenip azoru engelleyen bir alçak basınç ve doğuya kayan bir sistem var.Ancak Gfs uzun vadede yine pv'yi etkili gösterip azoru pide yapmış ki çoğu endeks böyle bir durumu öngörmüyor o yüzden pek dikkate almamak lazım özellikle 240H sonrasını.

• gfsnh-0-120.png?0gfsnh-0-6.png?0

her seferinde atıyorum ama 5 günde böyle değişen bir model daha 9 gün var yani ufak değişimle kelebek etkisiyle birden tüm soğuklar tepemize akabilir böyle güçlü azor varken umut vardır

• Azor da bitiyor her şey .
    Büyük balık gelirse onun sayesinde umarım görevini yapar.

Farkedilmiyecek gibi değil ,Forumda olsun,sokakta olsun herkes sağlam bir kar sistemi bekliyor.

Allah sabredenlerle beraberdir.

• Pozitif endeksle sistem gelmez gibi bir yanılgı türedi 3 gündür forumda yok bu endeksle sistem mi gelirmiş yok azlağ için hiç bir belirti yok arkadaşlar lütfen daha aklı selim yorumlar yapalım atmosfer hakkında kimse %100 konuşamaz şimdi pozitif endeksle öyle bir sistem gelirki bu seferde pozitif endeks kovalamaya başlarsınız atmosfer bu belli olmaz.

• biz 24 saatte 2018 efsanesini kacirmis bir milletiz vazgecmek yok yola devam :)

Hocam o sistem hiç gelmedi bize be hep Avrupa’ya verdi diyagramlar da hep oraya çalıştı o yüzden çok koymamıştı zamanında ana ufak detaylarla kaçtı orası ayrı 1907 ile aynıydı Sinoptik 100 yılda bir gelir artık

• Hocam o sistem hiç gelmedi bize be hep Avrupa’ya verdi diyagramlar da hep oraya çalıştı o yüzden çok koymamıştı zamanında ana ufak detaylarla kaçtı orası ayrı 1907 ile aynıydı Sinoptik 100 yılda bir gelir artık

O zaman 2012 diyelim :)

Bizdr cok var oyle kaçan :)