BuzZ gibi Ocak⛄️⛄️

• Post by Chilikman ().

This post was deleted by Samet ().
  • İki senedir bu forumu ve yorumları takip ediyorum. En mantıklı, şova kaçmayan (azlağ vs gibi) ve tahmin tutturan yorumcu olarak bir sizi gördüm. Ü

slubunuz da ayrı bir güzel. Başarılarınızın devamını diliyorum.

kendisi 19 aralık 2019 da üye olmuş, yani 20 günlük üye, kaç tane tahmin yaptı da tutturduğunu veya yüzdesini ortaya koyuyorsunuz?

• Post by Chilikman ().

This post was deleted by Samet ().
  • 20 günlük üyenin yaptığı tahminlerin, bu forumun anlı şanlı yorumcularının tahminlerimden çok daha doğru çıktığını görüyoruz. Ben kimsenin emeğine saygısızlık etmeden sadece bu arkadaşı kutlamak istedim. 21 Aralıkta neredeyse tüm forum metreleri hazırlayıp kar histerisine tutulmuşken, 20 günlük üyenizin aşağıda yaptığı tahmin (sadece bir örnektir) neden kendisini kutladığımı göstermektedir. Zira zaman her şeyin ilacı...

ocak ayının ilk 10 günü içinde gelebilecek sistem tam da kış tahminimde belirttiğim üzere subpolar merkezli yani izlanda kaynaklı siklonik soğuk hava atağıdır. bu siklonik hava orta Avrupa üzerinden balkanlara ve oradan da bize gelebilir. bu tip sistemler genellikle kıyı kesimlerde havada kar yapabilmekle beraber örtü oluşturma potansiyeli az olan sert fırtına eşliğinde etkili olan sistemlerdendir. istanbulun sahil dışındaki 100 metre yukarıları ve daha içerilerinde örtülü kar yapabilir. ancak en çok iç Anadolu ve karadenizin özellikle orta ve doğusunda kısa sürede ciddi örtü yapabilecek karakterde sistemlerdir bunlar. özellikle gelirken orta Avrupa ve balkanlarda 850 hpa da hava sıcaklıkları ortalaması düşükse bu subpolar sistem daha soğuyarak gelir. Sibirya gibi ağır değil daha hafif hava olduğu için daha hızlı hareket eder. uzun soluklu değildir çoğunlukla. kısa vadede etkili yağış bırakma özelliğine haizdir. kritik olan hep söylerim bizim için. Sibirya değil azor antisiklonudur. eğer azor lehimize çalışırsa az ama çok mutlak soğuk ataklar alabiliriz. çünkü kuzeyimizdeki polar ve subpolar noktalarda soğuma oluyor. yeter ki bunu bize doğru indirecek olan azor yükseği orta avrupaya doğru genişleyip oluşan soğuk sistemi bize doğru balkanlar doğru itelesin. bu tarz sistemlerin tek dezavantajı kıyılar için kuvvetli soğuma yaratmada sıkıntılı olmalarıdır. bu da ancak güçlü karayel rüzgarıyla aşılabilir ancak marmarada İstanbul da hakim rüzgar daha çok poyrazdır. bu da izlanda kaynaklı soğuk sistemlerde karadenizden nem taşıdığından soğuma sıkıntısını artırıyor sadece yağış miktarını artırmaya yarıyor. Sibirya kökenli ya da direkt polar sistemlerde poyraz avantaj olur;)ken subpolar sistemlerde poyraz sıkıntı yaratıyor. karayel gibi İstanbul lehine çalışmıyor maalesef!.:)

işte sorun burada 20 günlük üye nerede tahmin yaptı? yukarıda yazdıklarına sence bu forumda yazar rütbesi olanlar hakim değil mi? ben yanlış hatırlamıyorsam kimse metreleri hazırlayın demedi? özellikle yazarların metre verdiğini hiç hatırlamıyorum. 20 günlük üyenin anlı şanlı yazarlarımızdan daha iyi tahmin yapması için önce kendini kanıtlaması gerekli öyle sadece 1 yazıyla tahminle olmuyor o işler..

• 25 26 ocak demişmiydik :) tebrikler Efsane-Semih hocam :thumbup::thumbup:
    Şuan gördüğünüz modeli unutturacak çıktılar olacak yakında.Bu sefer geliyorrr:gun_bandana::gun_bandana:

Azlağ geliyooooooorrrrr. Işte bu mükemmel haberrrr. Bu arada ben de tebrik ederim Efsane-Semih hocam. cografyaciburak hocam sizi de tebrik ederim başarılı tahmininizden dolayı.

• Hocam sizede sormam gerekiyor ve bunun cevabini verebilirmisiniz.Ben belki bu cevabi vermis oluyor olabilirim ama emin degilim.

Birincisi ayin 21 inde Orta Avrupada yani tam ortasinda Omega yuksek basinc olusacak yani omega seklini almis blok yuksek basinci olacak.Bu bizi cok fazla etkilemedigi gibi aksine bir durumda soz konusmu cunku kirim kokenli yani kafkaslar uzerinden sistemler silsilesi 23 unden sonra gelebilirmi..ne dersiniz?.Simdiden tesekkurler

• Semih hoca -16 gelicek demis azlağ da bu hayal gibi bişey yalnız coğrafyamız adına ?

bak sizin önceki mesajlarınızda da var . Nasıl emin olabiliyorsunuz diye de sormuştunuz ?

öğrenip kendi forumunuzda ben demiştim diyerek çalmak için mi soruyorsunuz ?

Havaforumu birebir taklit eden - yarışma konusuna kadar hatta yarışma puanlarına açıklamalara kadar birebir taklit eden - bu nedenle kendilerinin düşünme yetisinin olmadığını düşündüğüm gruptamı paylaşacaksınız ? Yada kendisine küresel meteoroloji uzmanı diyen - bizi uzun vade tahmin yapmakla eleştiren ama kendisi şubata tahmin yapan - pkk sempatizanlığı yapan - bir ara din konusunda yanar-dönerlik yapan - takipçi kızları özelden rahatsız eden akıl sağlığı yerinde olmayan biri var onun forumunda mı paylaşacaksınız ? tabiki soru sorabilirsiniz ve yerinde eleştiri de yapabilirsiniz ama bu mesajın konusu burası değil , amacınız nedir ?